امروزه یکی از انواع طراحی‌های جدیدی که در طراحی فضای داخلی از آن استفاده می‌شود، سبک مینیمال است که استفاده از آن باعث زیباتر شدن محیط داخلی می‌شود. برای استفاده از سبک مینیمال لازم است که با ویژگی‌های آن آشنا باشید. بنابراین دراین مقاله از “استاده” سعی داریم که شما را با سبک مینیمال آشنا سازیم تا با اطلاعات بیشتری، از این سبک استفاده کرده و به طراحی دکوراسیون داخلی خود بپردازید.

دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال

واژه مینیمال به معنای حداقل و سادگی است و افراد مینیمالیست نیز به افرادی گفته می‌شود که از حداقل‌های خود برای طراحی استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که ارتباط تنگاتنگی بین سادگی و حداقل‌ها وجود دارد. در حقیقت در این سبک، افراد با ساده ترین حداقل‌های خود به طراحی دکوراسیون داخلی می‌پردازند.

به طور کلی می‌توان گفت هنگام طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال باید از کمترین میزان وسایل به صورت ساده استفاده کرد. ویژگی‌های خاص این سبک باعث شده که در مقایسه با سایر سبک‌ها، طرفداران و محبوبیت بیشتری داشته باشد.

برای طراحی داخلی مینیمال، لازم است که با سبک مینیمال آشنا شوید تا بتوانید به خوبی از آن استفاده نمایید. در واقع هنگام استفاده از سبک مینیمال، باید نکات مهمی را رعایت فرمایید که برخی از آنها به صورت زیر می‌باشند:

سادگی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سبک، ساده بودن آن است. بنابراین هنگام استفاده از سبک مینیمال در خانه از اشکال ساده‌ای همچون درب و پنجره‌های ساده استفاده کنید. توجه داشته باشید در زمان طراحی این سبک، از دیوارهای داخلی کم‌تری استفاده می‌شود. در نتیجه، انجام این کار باعث می‌شود فضای کاربردی خانه خود را بیشتر نشان دهد.

استفاده از مبلمان و وسایل ساده

انتخاب وسایل و مبلمان ساده هنگام استفاده از سبک مینیمال در خانه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. بعضی از مبل‌ها با اینکه ظاهری لوکس دارند اما ساده و راحت نیستند. همچنین انواع دیگری از مبلمان نیز وجود دارند که دارای طرح‌های پیچیده بوده و استفاده از آنها، فضای زیادی از محیط را اشغال می‌کند. بنابراین برای طراحی دکوراسیون مینیمال، از مبلمان ساده، مناسب و راحت که در عین مدرن بودن، مینیمال هستند، استفاده نمایید.

نوجه داشته باشید که معمولا این نوع مبلمان دارای گوشه بوده و مکعبی هستند. همچنین در دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال، از به کارگیری وسایل غیر ضروری و شلوغ سازی محیط با آنها نیز پرهیز نمایید. جهت آشنایی با نحوه چیدمان هر یک از موارد زیر کلیک نمایید:

استفاده از رنگ و پوشش ساده برای دیوارها

یکی دیگر از مواردی که هنگام طراحی داخلی مینیمال باید به آن توجه شود این است که دیوارها باید از رنگ و پوشش‌ ساده برخوردار باشند. در واقع هنگام طراحی دیوارها بهتر است از رنگ‌های روشن خصوصا رنگ سفید استفاده کنید؛ چون این رنگ باعث انتقال آرامش خاصی در محیط شده و فضای خانه را نیز بزرگتر نشان می‌دهد.

همچنین وجود رنگ سفید در محیط، احساس سادگی و آراستگی در عین پاکیزگی را به افراد حاضر در محیط منتقل می‌کند. البته هنگام استفاده از این سبک، می‌توانید از رنگ‌های دیگر نیز استفاده کنید اما توجه داشته باشید که رنگ سفید، پرکاربردترین رنگ در دکوراسیون مینیمال می‌‌باشد.

استفاده از کفپوش مناسب

یکی دیگر از نکاتی که لازم است هنگام استفاده از سبک مینیمال در طراحی داخلی توجه کنید، استفاده از کفپوش مناسب است. کفپوش داخلی در منازل، محیط داخلی را به محیطی شیک و خاص تبدیل نمایید. بنابراین معمولا در این سبک از کفپوش‌های چوب و بتن استفاده می‌شود. البته بعضی از معماران و طراحان طرفدار مینیمالیسیم از کفپوش‌هایی استفاده می‌کنند که جنس آنها از فولاد و شیشه‌های صنعتی می‌باشند.

استفاده از نور طبیعی

استفاده از نور طبیعی، نقش موثری در طراحی دکوراسیون داخلی مینیمال دارد. در واقع، استفاده از پنجره‌های بزرگ و نورگیر باعث می‌شود که نور خورشید به آسانی از پنجره‌ها عبور کرده و فضایی پر نور خلق شود. همچنین استفاده از این پنجره‌ها موجب می‌گردد که تا حدودی در هزینه‌های روشنایی و گرمایشی نیز صرفه جویی شود.

بنابراین می‌توان گفت که یکی دیگر از ویژگی‌های سبک مینیمال در طراحی داخلی، پنجره‌ها و پانل‌های بزرگ و نورگیر می‌باشد تا محیط پر از نور و روشنایی می‌گردد. 

نمونه طراحی دکوراسیون مینیمال

همانطور که گفته شد برای طراحی دکوراسیون مینیمال باید نکات زیادی را در نظر بگیرید. برای مثال به تصاویر زیر که شامل چند نمونه طراحی دکوراسیون مینیمال می‌باشند، توجه کنید.

طراحی دکوراسیون پذیرایی مینیمال

برای ایجاد دکوراسیون پذیرایی مینیمال باید از رنگ‌های روشن و خنثی به ویژه سفید، استفاده کنید؛ اما این امر ممکن است باعث شود که محیط کمی بی‌روح به نظر آید. بنابراین توصیه می‌شود که از رنگ‌های گرم نیز استفاده نمایید. قوانین چیدمان مبلمان در منزل و خانه‌های کوچک را بخوانید.

توجه داشته باشید که هنگام استفاده از رنگ‌های گرم، یکدستی و هماهنگی بین تمام اجزای پذیرایی برقرار باشد. در واقع استفاده از رنگ‌های گرم درترکیب رنگ وسایلی از قبیل فرش‌های پشمی، کوسن‌های مبلمان، گلدان گل و… توصیه می‌گردد.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب مینیمال

بعضی از افراد برای طراحی اتاق خواب مینیمال با زدن قاب عکس روی دیوار، حال و هوای جدیدی به اتاق می‌بخشند. البته توجه داشته باشید در سبک مینیمال، طرح قاب عکس‌ها باید ساده باشد و طرح‌های شلوغ مورد استفاده قرار نگیرد.

همچنین برای نور پردازی بهتر اتاق خواب لازم است از نورهای مخفی با نور سفید استفاده نمایید. هنگام طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید از تقارن و خطوط ساده استفاده کنید تا هماهنگی بین تمام اجزای اتاق خواب برقرار باشد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه مینیمال

برای طراحی آشپزخانه به این سبک نیز باید اصول و ویژگی‌های خاصی را در نظر بگیرید که یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها آن است که از رنگ‌های روشن و یکدست برای کابینت‌های آشپزخانه استفاده نمایید. همچنین توجه داشته باشید که یکدستی و یکپارچگی بین تمام وسایل آشپزخانه برقرار باشد به طوری که رنگ آنها همخوانی داشته باشد. 18 مدل کابینت جدید برای آشپزخانه کوچک را بخوانید.

امروزه طرح آشپزخانه جزیره‌ای بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. به گونه‌ای که استفاده از آن باعث شده محیط آشپزخانه به دو قسمت مجزا تقسیم شود. انجام این کار نشان دهنده این است که گاهی برای رسیدن به حداکثر سادگی می‌توانید به شکستن بعضی از اصول بپردازید. بنابراین در این شرایط، سینک ظرفشویی یا اجاق گاز در مرکز آشپزخانه نصب خواهد شد که انجام این کار برای بینندگان بسیار جالب و جذاب خواهد بود.  

نتیجه گیری  

طراحی داخلی مینیمال یکی از سبک‌های دکوراسیون داخلی می‌باشد که استفاده از آن، آرامش خاصی را در فضا ایجاد می‌کند. برای استفاده از سبک مینیمال باید از حداقل‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که لازم است در سبک مینیمال، یکدستی و هماهنگی بین وسایل و رنگ‌ها نیز برقرار باشد. همچنین در این سبک معمولا رنگ‌های روشن به ویژه سفید بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در کنار رنگ سفید می‌توانید از رنگ‌های گرم نیز استفاده نمایید. توصیه می‌گردد در این راستا با کارشناسان “استاده” در ارتباط باشید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در