بهترین زمان برای تعویض باتری موبایل کی است؟

زمان تعویض باتری موبایل

در اثر استفاده‌ی طولانی مدت و با گذشت زمان باتری‌ گوشی‌های هوشمند به ناچار دچار افت کیفیت می‌شوند و به تعویض نیاز پیدا خواهند کرد. در این صفحه از تعمیرات موبایل استاده قصد داریم بهترین زمان تعویض باتری موبایل را به شما عزیزان معرفی نماییم. با این مطلب از استاده همراه باشید.

دفتر شمال تهران
تلفن همراه

تشخیص بهترین زمان برای تعویض باتری موبایل

باتری مورد استفاده در بیشتر گوشی‌های هوشمند از نوع باتری‌های لیتیم یونی می‌باشد. به طور کلی باتری فابریک موبایل درصورت استفاده‌ی درست و اصولی حداکثر تا 3 سال می‌تواند عمر مفید داشته باشد و پس از مدتی دچار افت کیفیت محسوس و شدیدی خواهد شد. بنابراین تعویض باتری گوشی‌های هوشمند امری اجتناب ناپذیر است.

جهت اقدام برای خدمات تعمیر موبایل سامسونگ در استاده روی آن کلیک کنید.

اما باید توجه داشته باشید که تشخیص بهترین زمان جهت تعویض باتری موبایل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تشخیص بهترین زمان برای تعویض باتری موبایل

جهت تعیین بهترین زمان تعویض باتری موبایل عوامل متفاوتی تاثیرگذار هستند. برخی از این موارد عبارت هستند از:

 • شرکت سازنده‌ی گوشی
 • نوع گوشی
 • تنظیمات گوشی
 • میزان و نوع استفاده از گوشی
 • نوع مراقبت و نگهداری شما از دستگاه
 • و…

هزینه تعمیر و تعویض ال سی دی گوشی سامسونگ را مشاهده نمایید.

باتری گوشی‌های هوشمند به شرط سالم بودن حدودا یک روز، یک روز و نیم شارژ دستگاه را تامین می‌کنند. بهترین زمان برای تعویض باتری موبایل مربوط به شرایطی است که باتری موبایل بدون اجرا کردن برنامه‌های سنگین مانند: بلوتوث، هات اسپات، تلگرام، واتسپ، گوگل کروم و… مدت زمان سریع‌تری تخلیه می‌شود (پرش شارژ) یا ظرفیت، قدرت و توانایی شارژدهی باتری نسبت به حالت فابریک کاهش چشمگیری پیدا کرده است. درواقع توصیه می‌شود هنگامی که باتری کیفیت و مرغوبیت اولیه‌ی خود را از دست داده باشد، آنگاه نسبت به تعویض آن اقدام فرمایید.

از کجا بفهمیم باتری گوشی خراب است؟

نشانه خرابی باتری موبایل

در ادامه به بررسی چند نشانه که از خرابی باتری موبایل خبر می‌دهند، می‌پردازیم. برخی از این موارد عبارت هستند از:

 • شارژ دستگاه سریع‌تر تخلیه می‌شود.
 • در اجرای برنامه‌ها و دستورات تاخیر و کندی محسوسی مشاهده می‌شود.
 • امکان دارد گوشی موبایل به طور کاملا ناگهانی و غیرمنتظره خاموش شود.
 • حتی در مواردی دستگاه تنها در صورت وصل بودن شارژر، روشن می‌ماند و کار می‌کند.
 • گوشی موبایل هنگام شارژ شدن بیش از حد داغ می‌شود.
 • تغییرات ظاهری مانند: تغییر در اندازه و شکل باتری، لکه افتادن روی باتری، ایجاد برآمدگی و باد کردن باتری و… در دستگاه به چشم می‌خورد.

در صورت مشاهده‌ی هر کدام از نشانه‌های گفته شده زمان تعویض باتری موبایل فرا رسیده و می‌بایست سریعا نسبت به تعویض باتری گوشی موبایل خود اقدام نمایید. امکان دارد این نشانه‌های خطرناک درصورت تعلل و اتلاف وقت منجر به آسیب و خسارت شدید به دستگاه شوند. بنابراین توصیه‌ی ما به شما عزیزان این است که درصورت مواجهه با این موارد، باتری دستگاه خود را خارج نموده و هرچه زودتر آن را تعویض فرمایید.

به دلیل احتمال انفجار باتری‌های باد کرده، توصیه می‌شود اصلا به آنها فشاری وارد ننمایید.

در صورتی که گوشی باتری گوشی شما به شکل جداشدنی باشد، می‌توانید باتری اورجینال و اصل را از بازار تهیه نموده و خودتان نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. در غیر این صورت می‌بایست به تعمیرکار ماهر و باتجربه مراجعه فرمایید. پیشنهاد می‌کنیم اگر گوشی موبایل خیس شده راهکار آن را اینجا بخوانید.

تشخیص بهترین زمان برای تعویض باتری موبایل آیفون

زمان مناسب تعویض باتری موبایل

جهت تشخیص بهترین زمان برای تعویض باتری موبایل آیفون برنامه‌ها و روش‌ها متنوعی وجود دارد. در ادامه چند نمونه از آنها را به شما عزیزان معرفی می‌نماییم.

 1. استفاده از نرم‌ افزارهای رایگان مانند: Coconut Battery. این اپلیکیشن روی ویندوز نصب می‌شود و پس از وصل شدن گوشی آیفون یا آیپد به این برنامه می‌توانید اطلاعات مفیدی درمورد وضعیت باتری موبایل خود کسب نمایید.
 2. نسبت به تعداد دفعات شارژ شدن گوشی توجه ویژه داشته باشید. به عنوان مثال امکان دارد قبلا یکبار در روز نسبت به شارژ موبایل اقدام می‌کردید ولی درحال حاضر تعداد دفعات شارژ نمودن تلفن هوشمند به چندین بار در روز رسیده است.
 3. برای گوشی‌های آیفونی که سیستم عامل iOS 11.3 به بالا دارند در قسمت: Setting -> Battery -> Battery Health می‌توانید تست سلامت باتری موبایل را به صورت دستی انجام داده و اطلاعات مفیدی درمورد وضعیت فعلی باتری دریافت نمایید. در این بخش ظرفیت باقی مانده از باتری قابل مشاهده است و به صورت درصد نمایش داده می‌شود. تقریبا پس از 500 مرتبه شارژ تلفن هوشمند، عمر باتری به 80 درصد می‌رسد. بهترین زمان تعویض باتری گوشی موبایل آیفون مربوط به زمانی است که ظرفیت باتری به پایین‌تر از 80 درصد برسد.

چند پیشنهاد برای افزایش طول عمر باتری موبایل

در ادامه قصد داریم به معرفی و بررسی نکات ساده و ترفندهایی که به افزایش طول عمر باتری موبایل کمک می‌کنند و زمان تعویض باتری موبایل را به تعویق می‌اندازد، می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 • روشنایی صفحه‌ی نمایشگر را کاهش دهید تا حدی که آسیبی به چشمانتان وارد نشود.
 • درصورتی که از برنامه‌های نصب شده استفاده نمی‌کنید آنها را ببندید تا شارژ کمتری مصرف شود.

بهتر است هنگامی که از بلوتوث، لوکیشن، وای فای یا دیتای موبایل استفاده نمی‌کنید، آنها را خاموش نمایید.

شایان ذکر است باتری‌های لیتیوم یونی معمولا به نحوی طراحی و ساخته شده اند که پس از گذشت 2 سال، کارایی و عملکرد آنها حدودا 20 درصد کاهش می‌یابد و در این هنگام شما متوجه تغییر در عملکرد و افت کیفیت باتری دستگاه می‌شوید. به عنوان مثال اگر ظرفیت اولیه‌ی شارژ باتری موبایل را 4000 میلی آمپر ساعت در نظر بگیریم، پس از گذشت دو سال حدود 3200 میلی آمپر ساعت خواهد بود. بهترین زمان جهت تعویض باتری موبایل 2 سال پس از استفاده و کارکرد دستگاه می‌باشد.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.