آیا برای انجام اسباب کشی به دنبال راهی آسان می باشید؟ و یا دوست دارید آن را به شرکت هایی در این زمینه بسپارید؟ اصلا به نظر شما کدام راه بی درد سر تر می باشد؟ چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

پاسخ به این سوالات و دانستن موارد ضروری در این زمینه می تواند کار شما را چندین برار راحت تر کند پس با ما در این صفحه همراه باشد.

نکات قبل از اسباب کشی

پس از تصمیم گیری در مورد تاریخ اسباب کشی به من، به آنجا بروید و همه خانه را تمیز کنید چون با ورود وسایل، نظافت منزل به شدت سخت خواهد شد، حتماً داخل کابینت‌ها و کمد دیواری را هم تمیز کنید.

حتماً از قبل، محل حدودی وسایل را در خانه جدید مشخص کنید تا در هنگام حمل اثاثیه، برای مرتب کردن آن دچار مشکل نشوید و هر چیزی را نهایتاً بعد از یک جابجایی کوتاه، بتوانید در جای خود قرار دهید. این موضوع مخصوصاً در مورد وسایل بزرگ خیلی اهمیت دارد.

مثلاً یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی، اجاق گاز و … حتماً باید در هنگام اسباب کشی به داخل آشپزخانه برده شوند و تختخواب و تشک آن در داخل اتاق خواب گذاشته شود. در واقع هر وسیله ای سر جای خود باشد.

سعی کنید یک یا دو هفته زودتر به اطرافیانی که می توانند در روز اثاث کشی به کمک شما بیایند، اطلاع دهید تا آن‌ها بتوانند وقت خود را با شما تنظیم کنند.

به خاطر داشته باشید که شما غیر از خودتان حداقل به یک نفر دیگر هم احتیاج دارید تا کار نظارت بر حمل اثاثیه توسط کارگر اسباب کشی را در محل مبدأ و مقصد انجام دهد. البته آنقدر هم دور و بر خود را شلوغ نکنید که کار حمل اثاثیه منزل سخت شود و جا برای گذاشتن اثاث کم شود.

حتماً از شرکت باربری که با آن ها قرار داد می بندید، بپرسید که آیا وسایل شما را بیمه می کند یا خیر؟ بهتر است با آنهایی قرارداد ببندید که این کار را می کنند. شاید کمی گران‌تر باشد اما ارزش دارد که برای آن هزینه کنید و خیالتان راحت باشد.

قبل از اسباب کشی سعی کنید یک مسیر خوب برای کامیون حمل اثاثیه منزل خود بیابید تا هم در ترافیک نیفتد و هم هزینه اضافی بابت افزایش زمان اثاث کشی ندهید.

نکات روز اثاث کشی

 • همه ما می دانیم که قبل از شروع فرآیند اسباب کشی باید وسایل ارزشمند و مهم را در جای امن بگذاریم.
 • در همان هنگام ورود به محل جدید، به نصب پرده بپردازید تا امنیت داخل خانه حفظ شود. اگر امکان انجام دادن این کار نیست، موقتاً چند روزنامه به پنجره بچسبانید.
 • در هنگام اسباب کشی و ورود وسایل به مکان جدید توسط کارگران، حتماً فردی در داخل خانه بگذارید که به آنها بگوید که هر وسیله را در کجا بگذارد؟
 • بهتر است که به یک قفل سازی مراجعه نمایید و برای امنیت بیشتر بخواهید که قفل خانه جدید را تعویض نماید.
 • بعد از پایان اسباب کشی بهتر است وسایلی مانند لباس ها، خوردنی ها، شوینده‌ها و … را که نباید در زیر دست و پا باشند و امکان خراب یا کثیف شدن آنها وجود دارد،  بلافاصله در جای خود قرار دهید.
 • در روز اسباب کشی، وسایل حساس و تزئینی را از زیر دست و پا برداشت و نصب کنید. همچون نصب لوستر، تابلوها و … . حتی اگر هنوز در مورد جای لوستر تصمیم نگرفته اید و جای نصب قاب عکس‌ها را هنوز تعیین نکرده اید، لوستر را موقتاً به قلاب‌های موجود در سقف‌ها و قاب عکس‌ها را هم به میخ هایی که معمولاً در دیوارها به جای می ماند، نصب کنید تا از آسیب‌های احتمالی دور باشند.
 • همچنین در صورت شکسته شدن شیشه ها به هر دلیل به شیشه بری مراجعه نمایید تا مشکل شما را سریعا برطرف نمایند. زیرا هنگام حمل اثاثیه امکان شکستن بسیار است.

نکات بعد از حمل اثاثیه منزل

 • بعد از اسباب کشی، زمان چیدن وسایل می رسد. برای چیدن وسایل دو نوع سلیقه وجود دارد؛ برخی سعی می کنند کل فرآیند چیدن وسایل را در دو یا سه روز تمام کنند ولی عده‌ای دیگر این کار را به مرور زمان انجام می دهند و ممکن است این کار تا یک ماه طول بکشد. به نظر می رسد که باید میانه رو باشید و وسایل را به دقت و آرام آرام بچینید ولی اینطور هم نباشد که وسایل تا چند ماه در خانه رها باشند.
 • بعد از حمل اثاثیه منزل می توانید هر بخش را به یکی از اعضای خانواده که از آن بخش استفاده بیشتری دارد یا وسایل شخصی او در آنجا گذارده می‌شود، بسپارید تا فشار کارها روی یک نفر مانند پدر یا مادر خانواده نیفتد. با این روش کارها هم با ظرافت و دقت بیشتری انجام خواهد شد، به طور مثال اتاق خواب هر فرد باید به خودش سپرده شود.
 • بعد از اسباب کشی سریعا درب جعبه هایی که فعلا نمی دانید باید آن ها را کجا قرار دهید، باز نکنید. این کار، هم باعث سخت شدن کار در جابجایی آن وسیله به محل اصلی خود خواهد شد و هم ممکن است موجب آسیب به وسایل داخل آن شود.
 • یکی از نکات مهم بعد از حمل اثاثیه نصب توری پنچره و درب می باشد تا از ورود حشرات به داخل خانه جلوگیری شود.
 • بعد از جایابی وسایل بزرگی مانند یخچال که جای آنها تقریباً از قبل مشخص است سعی کنید وسایل بزرگ مانند مبلمان و بوفه را که هنوز تکلیف مکان قرارگیری آنها به درستی مشخص نیست فعلاً در گوشه‌ها بگذارید تا کم کم جای آن‌ها مشخص شود.

در پایان:

با در نظر گرفتن تمان نکات مهم ذکر شده قبل، بعد و هنگام اسباب کشی می توانید از این کار لذت ببرید و در کمال آرامش و راحتی این مسئولیت را انجام دهید.

طبقه بندی شده در