یکی از وسایل جدید که از فناوری مدرنی برخوردار است، بخارشوی خانگی می‌باشد که توسط بخار و بدون استفاده از تمیزکننده های شیمیایی، به پاکسازی لکه‌ها و مواد ریخته شده بر سطوح کمک می‌کند. از جمله برندهای محبوب بخارشوی خانگی، کنوود و دلونگی می‌باشد که ممکن است گاهی بر اثر استفاده مداوم دچار مشکلاتی از قبیل بخار نکردن شوند.

ما در این صفحه از استاده قصد داریم علت بخار نکردن بخارشوی کنوود و دلونگی را بررسی نماییم. همچنین در ادامه ضمن اشاره به مهم‌ترین دلایل خرابی و بخار نکردن دستگاه، به راهکارهای رفع آنها می‌پردازیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا از خدمات تعمیر لوازم برقی در استاده بهره‌مند شوید.

دلایل بخار نکردن بخارشوی کنوود و دلونگی

جهت بررسی دلایل بخار نکردن بخارشوی خانگی لازم است به نوع آن توجه شود که دستگاه مربوط به بخارشویی سطح، لباس، فرش و یا مبل است. در این راستا، بخار نکردن بخارشوی کنوود و دلونگی یکی از رایج‌ترین خرابی‌های بخارشوی می‌باشد که دلایل متنوع و گوناگونی سبب ایجاد این مشکل می‌شوند. برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

گرفتگی مخزن بخار با رسوبات

یکی از شایع‌ترین و مهم‌ترین دلایل بخار نکردن دستگاه بخارشوی خانگی با برندهای مختلف، انسداد مخزن دستگاه با رسوبات معدنی موجود در آب سخت از جمله عناصر کلسیم و منیزیم می‌باشد. در این حالت، رسوبات و ذرات موجود در مخزن اجازه خروج بخار را نمی‌دهند و عملکرد بخارشوی دچار اختلال می‌گردد.

به منظور جلوگیری از این حالت توصیه می‌شود از آب معدنی یا آب مقطر در مخزن بخارشوی استفاده شود. گفتنی است در صورتی که نیاز به رسوب زدایی مخزن درونی بخار دستگاه باشد، می‌توانید طبق مراحل زیر عمل نمایید:

  • به میزان مساوی از سرکه سفید و آب مقطر را تهیه کرده و آنها را با یکدیگر مخلوط نمایید. (می‌توانید از انواع محلول‌های شوینده و جرم گیر نیز به جای سرکه استفاده نمایید.)
  • مخزن بخار دستگاه را از آب خالی کرده و مخلوط آب و سرکه را در آن بریزید.
  • در مرحله آخر، دستگاه را روشن کنید و حدود 1 الی 2 ساعت صبر نمایید تا تمامی رسوبات از مجرا خارج شوند.

توصیه می‌شود پس از هربار استفاده از بخارشوی، مخزن بخار آن را با محلول‌های رسوب‌زدایی پر کنید تا اگر اندک ذره‌ای از رسوبات در مجرای داخلی دستگاه وجود دارد، به سرعت خارج شود و در روند تولید بخار اختلال ایجاد نکند.

انسداد نازل خروج بخار

به طور کلی تمامی آلودگی‌ها و ذرات رسوب قرار گرفته در مجرای خروجی و نازل دستگاه جلوی خروج بخار از بخارشوی را گرفته و اجازه تولید بخار جدید را نمی‌دهند. شما می‌توانید به منظور رسوب زدایی و پاکسازی نازل خروجی دستگاه بر اساس مراحل زیر عمل کنید:

  • در گام اول، مخزن آب را خالی کنید.
  • با استفاده از یک پارچه و یا سر گیره کاغذی و حرکت آن در داخل نازل دستگاه، رسوبات قرار گرقته را خارج نمایید.
  • در مرحله آخر پس از جرم گیری نازل، از یک گوش پاک کن آغشته به سرکه سفید استفاده کنید و کوچک‌ترین رسوبات باقی مانده را نیز پاک نمایید.

گرفتگی و خرابی فیلتر

فیلتر دستگاه به منظور جلوگیری از گرفتگی و انسداد بخارشوی زمان تبدیل آب به بخار، املاح آن را تفکیک می‌کند.

 در صورت بخار نکردن دستگاه شما می‌توانید پس از روشن کردن بخارشوی، دکمه مربوط به روشن کردن دستگاه را به 2 دقیقه فشار دهید تا تولید بخار آغاز شود. اگر بخار خارج نشد، سوراخ مربوط به فیلتر دستگاه را از آب سرد پر نمایید. برای این کار، مخزن بخار را خارج کنید و در داخل سوراخ مربوط به دریچه فیلتر که به مخزن متصل است، آب سرد بریزید. سپس، دستگاه را روشن نمایید.

پر نبودن مخزن بخار از آب

تمامی بخارشوی‌های خانگی از جمله بخارشوی کنوود و دلونگی دارای قسمتی تحت عنوان مخزن بخار در ساختار داخلی خود هستند که ممکن است تنها در سایز و ابعاد آن در میان برندهای مختلف این دستگاه تفاوت وجود داشته باشد و برخی از برندها مخزن کوچک‌تری داشته باشند.

در صورتی که دستگاه شارژ نشده باشد و یا مخزن داخلی از آب کافی برخوردار نباشد، روند تولید بخار با مشکل مواجه می‌شود. در این حالت لازم است مخزن را خارج کرده و بدون خیس شدن سایر قطعات، قسمت درونی آن را از آب پر کنید.

گاهی اوقات ممکن است علی رغم پر بودن مخزن از آب، بخار مورد نیاز توسط دستگاه تولید نشود. در این حالت توصیه می‌شود کلاهک زیر مخزن و اتصالات اطراف آن را بررسی نمایید تا مشکلی از بابت محل قرارگیری آن‌ها وجود نداشته باشد.

توصیه می‌شود پس از هر بار استفاده از دستگاه، آب باقی مانده در مخزن را خالی نمایید و در هنگام استفاده از بخارشوی نیز تا زمان تمام شدن کامل بخار، آن را خاموش نکنید.

داغ نشدن آب در مخزن بخار

به طور معمول برای اینکه بخارشوی بتواند به درستی عملکرد خود را در پاکسازی سطوح ایفا کند، لازم است آب را تا دمای جوش آن و در حدود 100 درجه سانتی گراد گرم نماید. اگر به هر دلیلی قبل از گرم شدن دستگاه و بدون داغ شدن آب مخزن از بخارشوی استفاده کنید، دستگاه عملکرد خود در پاکسازی مواد را ایفا نمی‌کند؛ چرا که بخار لازم جهت شستشو تولید نشده است و دستگاه قابلیتی در پاکسازی نخواهد داشت.

نشتی

وجود هرگونه نشتی در قطعات داخلی دستگاه و به خصوص مخزن بخار، روند تولید بخار در بخارشوی را با مشکل مواجه می‌کند. نشتی مربوط به مخزن بخار به دلایل مختلفی از جمله وجود رسوبات، ضربه و فشار بالای بخار در دستگاه ایجاد می‌شود. به این منظور لازم است از سالم بودن درپوش‌ پایینی و در بالایی مخزن و همچنین فیکس بودن لوله‌ها، شلنگ‌ها و صحیح بودن نحوه نصب آنها اطمینان حاصل نمایید.

نکته: یکی از نشانه‌های وجود نشتی در دستگاه، داغ شدن بیش از حد دسته بخارشوی کنوود و دلونگی می‌باشد.

اختلالات الکتریکی دستگاه

یکی دیگر از دلایلی که امکان دارد سبب بخار نکردن بخارشوی کنوود و دلونگی شود، اختلالات الکتریکی و برق ورودی به دستگاه می‌باشد. احتمال دارد سیم‌کشی داخلی بخارشوی مشکل داشته باشد یا اینکه به درستی به پریز برق وصل نباشد. در این حالت توصیه می‌شود از سالم بودن سه راهی و دوشاخه برق و همچنین محافظ و پریز یا کابل برق اطمینان حاصل کنید.

خرابی ترموستات و تنظیم دمای بخارشوی

در صورتی که ترموستات و المنت‌های گرمایشی دستگاه با رسوبات معدنی و به خصوص مواد آهکی مسدود شوند، بخارشوی عملکرد خود را در تولید بخار از دست داده و گرم شدن المنت‌ها اتفاق نمی‌افتد تا باعث تولید و خروج بخار از نازل دستگاه شود. معمولا در چنین مواقعی مشکل به وجود آمده با تعویض ترموستات برطرف می‌گردد.

 عدم کارکرد صحیح موتور

معمولا به دلیل استفاده مداوم از دستگاه، موتور و اجزای جانبی بخارشوی پس از مدتی استفاده، عملکرد اولیه خود را از دست می‌دهند و ضعیف‌تر عمل می‌کنند. در این شرایط، موتور قدرت لازم جهت تامین انرژی گرمایی برای بخار شدن آب را ندارد. توصیه می‌شود به صورت مداوم و برای ساعات طولانی از بخارشوی استفاده نکنید و میان هربار استفاده مدتی را برای استراحت و خنک شدن اجزای بخارشوی در نظر بگیرید.

طبقه بندی شده در