تعمیر فلومتر پکیج و آشنایی با روش‌های تست فلومتر بوتان و ایساتیس

تعمیر فلومتر پکیج

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

در مطالب این صفحه تلاش می‌کنیم تا با زبانی ساده اما فنی به چگونگی تست و تعمیر فلومتر پکیج بپردازیم و با روش‌های تست فلومتر پکیج بوتان و ایساتیس آشنا خواهیم شد. شماره متخصصین تعمیر پکیج در تهران

شاید دقت کرده باشید که در پکیج‌ها و آبگرمکن‌های جدیدتر، هر چه میزان باز کردن آب گرم زیاد باشد، شعله نیز زیاد می‌شود تا میزان آب گرم خروجی به‌طور دقیق‌تر تنظیم شود. در این پکیج‌ها، یک وسیله به نام فلومتر قرار دارد که کار تنظیم میزان آب گرم خروجی را بر عهده دارد. فلومتر همان‌طور که از نامش پیداست، جریان را اندازه‌گیری می‌کند. اما این کار چطور انجام می‌شود؟ اگر پکیج یا آبگرمکن شما در زمان باز کردن شیر آب گرم، شعله نمی‌کشد، آیا مشکل از فلومتر است؟ اگر چنین است، چطور می‌توان متوجه وجود ایراد در فلومتر شد و آن را تعمیر کرد؟

فلومتر چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

فلومتر به‌روزتر از قطعه فلوسوئیچ است. فلوسوئیچ‌ها در آبگرمکن و پکیج‌های قدیمی‌تر کاربرد داشتند و تنها کار آن‌ها این بود که زمان باز کردن شیر آب گرم، جریان آب را به برد پکیج اطلاع داده و سبب شوند که شعله پکیج روشن شود. اما این قطعات تنها می‌توانستند متوجه عبور آب شوند و قادر به اندازه‌گیری میزان شدت آب عبوری نبودند. به همین دلیل تفاوتی نمی‌کرد که شما چقدر شیر آب گرم را باز کرده باشید، در هرصورت دمای آب به میزان ثابتی باقی می‌ماند.

اما در حال حاضر، فلومترها علاوه بر این که مانند یک نگهبان، هر گونه عبور آب را به برد پکیج اطلاع می‌دهند، قادر هستند که دبی آب را نیز اندازه‌گیری کنند. به همین دلیل هر چه شدت آب بالاتر باشد، با کمک برد پکیج، مدولاسیون شعله نیز صورت گرفته و دما بالاتر می‌رود. فلومتر میزان دبی آب خروجی را با کمک یک پروانه و یک سنسور اثر هال انجام می‌دهد.

به این ترتیب که یک عدد آهنربای ریز روی یکی از پره‌های پروانه نصب می‌کنند و در مقابل پروانه نیز یک سنسور اثر هال قرار دارد. هرقدر شدت آب عبوری بیشتر باشد، پروانه با سرعت بیشتری می‌چرخد؛ بنابراین آهنربای ریز ما، با تناوب بیشتری از مقابل سنسور اثر هال عبور می‌کند. هر چه پروانه سریع‌تر بچرخد، فرکانس بیشتری هم توسط سنسور اثر هال ثبت می‌شود. یک خروجی با کمک یک سیم از سنسور به سمت برد پکیج برده می‌شود. بنابراین برد پکیج می‌تواند متوجه شود که میزان شدت آب عبوری چقدر است و با در نظر گرفتن آن، تنظیمات شعله را انجام می‌دهد.

فلومتر پکیج باید تعمیر شود؟

بارزترین نشانه برای خرابی فلومتر، سبز نشدن چراغ پکیج است که نشان می‌دهد پکیج درست کار نمی‌کند. به علاوه، اگر شیر آب گرم را در حالت باز قرار میدهید و آب گرم نشود، نشانه‌ای برای خراب شدن فلومتر است. البته اگر آب گرم بشود اما شدت گرمای آن با میزان باز کردن شیر آب تنظیم نشود، این احتمال وجود دارد که سنسور فلومتر خراب شده یا سیمی که از آن به سمت برد کشیده شده است، به هر دلیلی دچار قطعی شده باشد. اگر چنین نشانه‌هایی مشاهده کردید، بهتر است از یک تعمیرکار پکیج بخواهید که تست را انجام داده و مطمئن شود که ایراد از فلومتر است.

توجه داشته باشید که اگر فلومتر آسیب دیده باشد، معمولاً تعمیر نمی‌شود و به جای آن باید یک فلومتر تازه خریداری کنید. البته این مسئله در حالت کلی صادق است و در برخی از موارد، ممکن است بخشی از برد که به فلومتر ارتباط دارد یا سیم‌های ارتباطی آن خراب شده و قابلیت تعمیر داشته باشند. به دلیل وجود این پیچیدگی‌ها توصیه می‌کنیم که حتماً از کمک یک تعمیرکار متخصص و ماهر بهره بگیرید تا در هزینه‌های اضافی و جانبی بعدی صرفه‌جویی کنید.

تست و تعمیر فلومتر بوتان و ایساتیس

برای تست فلومتر پکیج بوتان و ایساتیس باید پکیج را باز کرده و ابتدا نگاهی کلی به آن بیندازید. اگر فلومتر از نظر ظاهری آسیب دیده است، به احتمال زیاد کاری از دست شما بر نمی‌آید و باید به فکر جایگزینی آن باشید. به علاوه، با کمک یک مولتی متر، بهتر است اتصالات بین برد و فلومتر را چک کنید تا مطمئن شوید که سالم است. برای این کار مولتی متر را روی حالت بازر قرار داده و یک سر آن را روی سیم خروجی از فلومتر و سر دیگر را روی سیم طرف برد کنترل قرار دهید. اگر صدای بازر را شنیدید، به این معنی است که اتصال برقرار است. در غیراینصورت، اتصال قطع شده و باید دوباره با کمک سیم و لحیم‌کاری آن را برقرار کنید. برای تعمیر پکیج بوتان میتوانید اقدام کنید.

اگر بدنه فلومتر سالم است و اتصال بین آن و برد کنترل نیز هیچ ایرادی ندارد، پس باید به سراغ خود فلومتر بروید. برای این کار هم به یک مولتی متر نیاز خواهید داشت. سیم‌های خروجی از فلومتر را به مولتی متر وصل کرده و آن را در حالت سنجش ولتاژ قرار می‌دهید. اگر ولتاژی را مشاهده کردید یعنی نشان از سالم بودن فلومتر است. صفر بودن ولتاژ نشان دهنده خرابی است.

در مرحله آخر اگر فلومتر هم سالم بود، باید برد کنترل را چک کنید. چرا که ممکن است ایراد از آن باشد. همچنین یک احتمال دیگر هم وجود دارد و آن این است که توربین فلومتر یا همان پروانه آن، در اثر گیر کردن رسوب‌های فراوان در پکیج، شکسته یا قفل شده باشد. برای این منظور می‌توانید شلنگ مربوط به شیر آب و سرد که به پکیج وارد شده‌اند را جابجا کنید تا پروانه در جهت عکس بچرخد و رسوب‌ها تخلیه شوند.

سخن آخر

امید است با مطالعه این صفحه ایراد پکیج خود را یافته باشید اما در غیر این صورت بهترین راهکار مراجعه به یک متخصص است زیرا ممکن است اصلا ایراد از فلومتر نباشد و شما هزینه اضافه‌ای کنید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *