شیر اطمینان پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟

شیر اطمینان پکیج

یکی از حیاتی‌ترین قطعاتی که در صنایع مختلف و زمینه‌های متفاوتی مورد توجه قرار می‌گیرد شیر اطمینان است. این قطعه در هنگام انقلاب صنعتی توسط بشر ابداع شد و آن هنگام برای کنترل فشار بویلر بخار مورداستفاده قرار می‌گرفت. شیر اطمینان که به آن PSV نیز می‌گویند، از شیرهای صنعتی محسوب می‌شود. و از مهم‌ترین دلایل استفاده از شیرهای ایمنی محفاظت از تجهیزات است. این قطعه به‌منظور تنظیم فشار در خطوط انتقال مورداستفاده قرار می‌گیرد.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

در این صفحه از خدمات آنلاین استاده سعی داریم تا شمارا بیشتر با شیر اطمینان پکیج و کاربرد آن آشنا کنیم. شماره تعمیرکار پکیج.

شیر اطمینان پکیج چیست؟

کاربرد شیر اطمینان در سیستم گرمایشی است. در سیستم‌های گرمایشی، سیالات طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با گرمای این سیالات افزایش حجم در راه است و فشار زیاد می‌شود و در ادامه ممکن است سلامت افراد و تجهیزات را به خطر بیندازد. هنگامی‌که سیالات افزایش فشار پیدا می‌کنند، این فشار به قطعات درون سیستم نیز وارد می‌شود و در صورت اضافه شدن بیش‌ازحد متعارف این فشار، به قطعات، قطعات دچار شکستگی، سوراخ شدن و … می‌شوند و بدین ترتیب سیستم دچار نقص فنی می‌شود.

. اما غیرازاین نقص فنی سیستم، بعضی مواقع ممکن است با آسیب دیدن قطعات درون سیستم و بیرون پاشیدن سیال گرم با فشار زیاد، افرادی که نزدیک به سیستم هستند نیز سلامتشان به خطر بیفتد. ازاین‌رو لازم است هنگامی‌که فشار سیستم بیش‌ازحد بالا می‌رود، فشار اضافه به‌صورت ایمنی از سیستم خارج شود. به‌این‌خاطر سوپاپ اطمینان طراحی و به کار گرفته می‌شود. باید توجه کرد که سوپاپ اطمینان قادر به بررسی یا کنترل فشار استاندارد را ندارد، بلکه هدف از به کار گرفتن سوپاپ اطمینان این است که با بالا رفتن بیش‌ازحد فشار سیستم، شیر بازشده و فشار بیش‌ازحد از سیستم خارج شود.

از موارد استفاده شیر اطمینان باید به:

پمپ آب و خطوط لوله

موتورخانه‌ها

سیستم‌های گرمایشی مانند آبگرمکن و پکیج

اشاره کرد.

شیر اطمینان به‌گونه‌ای ساخته شده تا هنگامی‌که فشار در سیستم بالا می‌رود سیال را از مسیری جانبی خارج کند (سیال موجود در سیستم پکیج آب است) و به این صورت فشار را به حد معمول برساند. شیر اطمینان به‌گونه‌ای در سیستم قرارگرفته، تا هنگامی‌که سیال از آن بیرون می‌پاشد افرادی که احتمالاً نزدیک به آن هستند آسیب نبینند، پس شما نیز اگر در خانه از پکیج استفاده می‌کنید و پکیج در آشپزخانه قرارگرفته باید با استفاده از شلنگ، آبی که قرار است از آن خارج شود را به راه‌های آب هدایت کنید. در غیر این صورت ممکن است هنگامی‌که آب از آن خارج می‌شود، به کابینت‌هایتان آسیب برسد.

در کل رخ دادن موارد مختلفی باعث می‌شود تا فشار سیستم افزایش پیدا کند، در ادامه با چند مورد از مهم‌ترین موارد آشنا می‌شوید:

  • واکنش‌های شیمیایی رخ‌داده درون سیستم
  • بسته شدن مجرای تخلیه سیال(در پکیج: لوله تخلیه آب)
  • افزایش بیش‌ازحد حرارت
  • صدمه به سیستم‌های خنک‌کننده
  • صدمه به شیرهای تقلیل فشار

نحوه عملکرد شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان موجود در هر سیستم با توجه به فشار خاص آن سیستم، فعال‌شده و اجازه نمی‌دهد تا فشار سیستم از آن مقدار فراتر رود. شیر اطمینان پکیج، به شیر اطمینان سه بار نیز معروف است. این اسم به آن دلیل است که هنگامی‌که فشار پکیج به بیش از سه بار برسد، شیر اطمینان آن وارد عمل شده و فشار را به حد معمول می‌رساند.

شیر اطمینان از 3 بخش دیسک، فنر و نازل تشکیل‌شده است. هنگامی‌که فشار سیستم زیاد می‌شود، به نازل داخل شیر فشار واردشده و در ادامه فنر نیز بیش‌ازحد بازشده و دیسک را به بالا هدایت می‌کند تا مسیر خروجی شیر اطمینان بازشده و آب تا زمانی که فشار به حد معمول برسد از آن خارج می‌شود.

بنابراین هنگامی‌که شیر اطمینان پکیج دچار مشکل شود ممکن است این اتفاق به‌خوبی یا حتی اصلاً رخ نداده و پکیج دچار مشکل شود پس بهتر است برای تعمیرات پکیج خود هرچه سریعتر اقدام کنید.

انواع و جنس شیر اطمینان

قبل‌تر شیر اطمینان پکیج‌ها بیشتر از جنس برنجی تولید می‌شد اما امروزه شیر اطمینان پکیج پلاستیکی شده است و شیرها از نوع فیتینگی ساخته می‌شوند.

شیرهای اطمینان در حالت کلی به دو نوع تقسیم می‌شوند؛که عبارت‌اند از:

  • شیر اطمینان حساس به فشار

این نوع شیر اطمینان به فشار سیستم حساس بوده و هنگامی‌که فشار به حد غیرمتعارف برسد، این نوع شیر اطمینان فعال‌شده و با تخلیه آب فشار را کاهش داده و به مقدار تعیین‌شده می‌رساند.

  • شیر اطمینان حساس به فشار و دما

این نوع شیر اطمینان هم‌زمان به دو مؤلفه دما و فشار حساس بوده و هرکدام از این دو مؤلفه بیش‌ازحد افزایش پیدا کند، شیر اطمینان با خارج کردن آب از سیستم، مؤلفه افزایش پیداکرده را کاهش داده تا به حالت عادی خود برگردد.

کلام پایانی

با اتمام توضیحات ما در این متن امیدواریم به حساسیت و اهمیت شیر اطمینان پی برده باشید. و چون این قطعه یکی از مهم‌ترین قطعات است و روی امنیت سیستم و افراد تأثیرگذار است؛ رسیدگی کامل را به آن داشته باشید و احیاناً اگر این قطعه دچار مشکل شد سریعاً مشکل آن را رفع کرده تا آسیبی به شما وارد نشود.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *