آموزش تعویض لنت ترمز پراید [ عقب و جلو ]

تعویض لنت ترمز پراید

در این صفحه از “مگ استاده” قصد داریم نکاتی در مورد لنت ترمز برای شما عزیزان شرح دهیم. همچنین به طور کامل نحوه‌ی چگونگی تعویض لنت ترمز پراید را به اتفاق یکدیگر بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

هزینه تعویض لنت ترمز پراید

خدمتقیمت به تومان
تعویض لنت ترمز پراید140000 تا 280000
هزینه‌ی تعویض لنت ترمز جلوی پراید SE 13175000 تا 250000

در جدول بالا هزینه تعویض لنت ترمز پراید را مشاهده می‌کنید. دلیل این تفاوت قیمت، اختلاف در کیفیت مواد مصرفی در لنت ترمز و کارآمد بودن آن می‌باشد. همچنین می‌توان گفت بسته به انتخاب تعمیرگاه خودرو این قیمت ممکن است متفاوت باشد.

جهت اقدام برای تعمیر قفل درب پراید روی آن کلیک کنید و از تعمیرکاران معرفی شده استاده در این زمینه استفاده نمایید.

کاربرد لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز از دو بخش کفشک لنت که یک سطح با استحکام بالا است و بخش لقمه‌ی لنت که نوعی صفحه اصطکاکی می‌باشد، تشکیل شده‌است. بعد از اعمال فشار روی پدال ترمز، لقمه‌ی لنت به دیسک‌های چرخ برخورد می‌کند که باعث به وجود آمدن اصطکاک میان لنت و دیسک، تولید گرما و درنهایت کند شدن حرکت اتومبیل و توقف آن خواهد شد.

به عبارت دیگر لنت ترمز به کمک اصطکاک، انرژی جنبشی حرکت خودرو را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که کارایی این قطعه پس از مدتی کاهش می‌یابد و بهتر است نسبت به تعویض آن اقدام فرمایید.

لنت ترمز پراید در قسمت جلو از نوع دیسکی و در قسمت از نوع کفشکی به شمار می‌آید.

در صنایع ماشین‌سازی گذشته لنت ترمز از آزبست یا همان پنبه نسوز ساخته می‌شد که این آزبست گرمای تولید شده در اثر اصطکاک را به خود جذب می‌کرد. یکی از معایب استفاده از آزبست ایجاد گرد و غبار در زمان ترمز گرفتن است که برای سلامتی انسان خطرآفرین است؛ به همین خاطر امروزه به جای استفاده از آزبست، لنت ترمز از مواد آلی بی‌زیان (غیر آزبستی) مانند شیشه، لاستیک، رزین و… ساخته می‌شود.

در صورت نیاز به تعمیر صندلی پراید به صورت حرفه‌ای از خدمات استاده در این زمینه بهره بگیرید.

ویدیو آموزش تعویض لنت ترمز پراید

زمان تعویض لنت ترمز پراید

به طور کلی زمان تعویض لنت ترمز پراید به جنس مواد استفاده شده در لنت بستگی دارد. در حال حاضر لنت ترمز سرامیکی یکی از انواع با کیفیت و کارآمد لنت‌های ترمز پراید به شمار می‌رود که البته این لنت از قیمت بالاتری برخوردار است.

جهت اقدام برای تعویض روغن موتور در استاده روی آن کلیک کنید.

تعیین زمان تعویض لنت ترمز پراید به عوامل مختلفی بستگی دارد. مواردی مانند:

 • نحوه‌ی رانندگی فرد
 • میزان مسافت پیموده شده
 • کیفیت لنت ترمز مورد استفاده
 • نوع مسیری که راننده انتخاب می‌کند.
 • تعداد سرنشینان خودرو و مقدار باری که حمل می‌شود.

هرچه تعداد سرنشینان و وزن بار حمل شده توسط خودرو کمتر باشد، فشار کمتری به لنت ترمز می‌آید و طول عمر طولانی‌تری خواهد داشت.

در سفرهای درون شهری نسبت به رانندگی در جاده‌ها، زودتر شاهد اتمام لنت ترمز خودروز هستیم؛ چراکه ترمز کردن مکرر در رانندگی درون شهری بر طول عمر لنت ترمز تاثیرگذار خواهد بود. همچنین مسیر ناهموار و ناصاف نیز موجب کاهش طول عمر لنت ترمز می‌گردد.

به طور کلی اگر زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده باشد، قدرت ترمزگیری به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، نمی‌توانیم زمان دقیقی برای تعویض لنت ترمز به شما پیشنهاد دهیم ولی چندین علامت وجود دارد که هشداری برای زمان فرارسیدن تعویض لنت ترمز به شمار می‌روند. این علائم عبارت هستند از:

لرزیدن پدال ترمز به هنگام ترمز گرفتن

یکی از رایج‌ترین علائم لرزش پدال ترمز هنگام ترمز گرفتن می‌باشد. در این صورت باید هرچه سریع‌تر نسبت به عوض کردن لنت ترمز اتومبیل خود اقدام نمایید.

تولید سوت و صداهای عجیب و غیرطبیعی هنگام ترمز گرفتن

تولید صداهای غیرعادی هنگام ترمز گرفتن نشان می‌دهد لنت ترمز به صورت کامل از بین رفته‌است. در این شرایط اگر زمان عوض کردن لنت ترمز را به تعویق بیندازید، دیسک ترمز دچار آسیب جبران ناپذیر خواهد شد و هزینه‌های تعمیر تا چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد و حتی امکان دارد خسارات جانی نیز به همراه داشته باشد.

اگر قصد دارید از خدمات امداد خودرو سایپا استفاده کنید، روی لینک کلیک کنید.(خدمات امداد خودرو سایپا)

کم شدن بیش از حد سطح روغن ترمز

در صورتی که در سیستم ترمز اتومبیل نشتی وجود نداشته باشد، احتمالا علت پایین آمدن بیش از حد سطحی که روغن ترمز دارد، مربوط به تمام شدن لنت ترمز می‌باشد. دلیل به وجود آمدن چنین مشکلی این است که روغن ترمز بایستی جای خالی لنت‌ها را پر کند.

از تنظیم خارج شدن سیستم فرمان خودرو

در صورت کشیده شدن خودروی شما به سمتی خاص که ناخواسته است، می‌توان دلیل را بر این گذاشت که زمان تعویض لنت ترمز پراید فرا رسیده ‌است. البته توجه داشته باشید که این مشکل ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد که نیاز به بررسی دارد.

فعال شدن چراغ هشدار دهنده‌ی لنت ترمز

در بعضی از خودروهای سواری این چراغی که هشدار می‌دهد وجود دارد. درصورتی که با چشمک زدن آن مواجه شدید، باید سریعا علت آن را بررسی کنید. چند نمونه عواملی که باعث چشمک زدن آن می‌شوند عبارت هستند از:

 • به پایان رسیدن لنت ترمز
 • قطع شدن سیم لنت ترمز چرخ
 • احتمال نشتی روغن
 • وجود نقص در شاسی انتهای تفنگی ترمز دستی و یا بالا بودن آن

در صورتی که با این نشانه‌ها مواجه شدید، باید برای تعویض لنت ترمز پراید اقدام کنید. برای این کار از تکنسین ماهر کمک بگیرید.

طریقه تعویض لنت ترمز پراید

آموزش تعویض لنت ترمز پراید

اگر مهارت کافی برای تعویض لنت ترمز پراید را دارید و قصد دارید خودتان این کار را انجام دهید، در ادامه به شما طریقه تعویض لنت ترمز پراید را با جزئیات توضیح خواهیم داد.

 1. در ابتدا لاستیک چرخ جلو خودرو را خارج کنید.
 2. پس از خارج نمودن لاستیک، لنت ترمز، دیسک ترمز و کالیپر ترمز قابل مشاهده است. برای توقف هر دیسک، دو عدد لنت ترمز قرار گرفته‌است. اکنون کاپوت خودرو را باز کنید و درب محفظه‌ی روغن ترمز را بردارید.
 3. توجه داشته باشید که از این مرحله به بعد به هیچ عنوان پدال گاز را نفشارید.
 4. با استفاده از پیچ گوشتی یا انبردست یکی از خارها که به سوراخ میانی بالای لنت قرار دارد را باز کنید.
 5. سپس خار دیگر را از پین خارج کنید.
 6. در این مرحله دو پین را به سمت خودتان بکشید و سپس خار فنری را بیرون بیاورید.
 7. به کمک یک اهرم یا میله‌ی مناسب، با دقت و حوصله پیستون را به عقب بکشید تا پس از آن بتوانید به‌راحتی لنت‌ها را خارج کنید.
 8. اکنون می‌توانید لنت‌های قدیمی را خارج کنید و سپس لنت‌های نو را بین دیسک و پیستون قرار دهید.
 9. برای جایگذاری لنت دوم بهتر است اهرم را بین دیسک و کالیپر قرار داده و چندین بار به طرفین تکان دهید تا جای مورد نیاز تامین گردد. سپس لنت دوم را جهت تعویض لنت ترمز پراید جایگذاری کنید.
 10. مرکز سوراخ لنت‌ها را با سوراخ کالیپر یکی کنید و سپس پین‌ پایینی را جایگذاری نمایید. خاری که اول جدا کرده بودید را در جایگاه خود قرار دهید و سپس پین بالایی را نصب کنید؛ به طوری که از میان خار عبور کند.
 11. در این مرحله می‌بایست پایه‌های خاری که در مرحله‌ی قبل قرار دادید، به کمک پیچ‌گوشتی یا انبردست در جای مناسب نصب شوند.
 12. درنهایت پایه‌های خار دیگر را به کمک انبردست در سوراخ پین‌ها قرار دهید.
 13. لاستیک چرخ را به جای خود برگردانید.

پس از انجام تمامی مراحل بالا، اتومبیل را روشن کنید و حدود 5 بار به پدال ترمز اعمال فشار کنید تا ترمز پر گردد. البته شایان ذکر از بعد از طی مسافت حداقل 200 کیلومتر پس از تعویض لنت، خودروی شما به به سطح مناسبی از توانایی ترمزگیری خواهد رسید.

روش تعویض لنت ترمز عقب پراید

برای اطلاع یافتن از چگونگی تعویض لنت ترمز عقب پراید، این مراحل را مطالعه فرمایید.

 • در مرحله‌ی اول خودرو در سطحی صاف و بدون شیب در دنده 1 پارک نمایید و سپس ترمز دستی را بکشید. حتی می‌توانید جسمی سخت پشت چرخ‌ها قرار دهید تا از حرکت نکردن اتومبیل اطمینان حاصل فرمایید.
 • با کمک جک مناسب مانند جک سوسماری و جک لوزی چرخ مورد نظر را بالا می‌بریم و از سطح زمین بلند می‌کنیم. در این مرحله توجه داشته باشید که جک دقیقا زیر اکسل اتومبیل قرار گرفته باشد تا قطعات دیگر مانند باک بنزین دچار آسیب نشوند.
 • بعد از این چرخ را از سطح زمین بلند کردید ترمز دستی را پایین بیاورید و سپس چرخ عقب را باز کنید.
 • برای خارج کردن قالپاق خودرو اقدام کنید؛ سپس با کمک ابزار مناسب، کاسه گریس را از روی بلبرینگ‌های چرخ عقب باز کنید.
 • حال می‌بایست با کمک انبردست خار را صاف کنید و با وارد نمودن ضربه‌ی کوچکی به انتهای خارف آن را از محل خود خارج نمایید. سپس با کمک انبر قفلی و آچار فرانسه خار خورشیدی نگهدارنده روی مهره چرخ را بیرون بیاورید.
 • با کمک ابزار مناسب مهره را از جایگاه خود خارج کنید.
 • اکنون دست خود را دور چرخ نگه دارید و با کمک حرکت دادن چرخ به طرفین، بلبرینگ کوچک را به آسانی خارج کنید.

توجه داشته باشید قطعات باز شده را به هیچ عنوان روی زمین قرار ندهید چراکه در این صورت، گرد و غبار وارد بلبرینگ ماشین می‌شود و درنهایت صداهای عجیب و غیرعادی تولید کند.

 • چرخ را بیرون بیاورید و کنار بگذارید تا لنت ترمز عقب پراید قابل مشاهده باشد.
 • در اینجا می‌توانید با زدن ضربه و پیچ ریگلاژ، لنت قدیمی را خارج کنید تا در مرحله‌ی بعد به تعویض لنت ترمز پراید اقدام کنید. سپس 2 خار که بر روی فنرهای کوچک هستند و در دو طرف لنت قرار دارد را نیز با کمک انبردست بیرون بیاورید.)
 • اکنون باید لنت نو را جایگذاری کنیم و نهایتا چرخ‌ها را ببندیم. در این مرحله ابتدا لنت ترمز جدید را در محل ویژه‌ی خود قرار داده می‌دهیم. سپس خار روی لنت و فنرهای لنت ترمز را در جای خود بگذارید. به صورتی که: در مرحله‌ی اول فنر فوقانی، سپس خاری که روبه‌روی آن است و در نهایت فنر پایینی را جایگذاری کنید.
 • سپس با کمک پیچ گوشتی به ریگلاژ ضربه می‌زنیم تا کاسه پراید دقیقا در جایگاه مخصوصش بنشیند. بهتر است قبل از جا زدن کاسه چرخ اطمینان حاصل کنید که بلبرینگ‌ اتومبیل به مقدار کافی حاوی گریس باشد. سپس چرخ را جا بزنید و بلبرینگ را در جایگاه خود قرار دهید. به کمک آچار حال مهره و بلبرینگ را ببنید. توجه داشته باشید که چرخ می‌بایست مقداری آزاد باشد تا بتواند به راحتی بچرخد. درنتیجه نباید مهره و بلبرینگ را خیلی سفت بسته شوند.

کیلومتر تعویض لنت ترمز چقدر است؟

همانطور که قبلا اشاره شد، زمان مناسب برای تعویض لنت ترمز پراید به عوامل مختلفی بستگی دارد. لنت ترمز محور چرخ‌های جلو زودتر از محور چرخ‌های عقب نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

به طور کلی پس از کارکرد 20 الی 30 هزار کیلومتری خودرو بهتر است نسبت به تعویض لنت ترمز چرخ‌های محور جلو و پس از کارکرد 70 الی 100 هزار کیلومتری نسبت به تعویض لنت ترمز چرخ‌های محور عقب اقدام فرمایید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *