دلایل گرم نشدن رادیاتور و پایین رادیاتور حتی بعد از هواگیری

گرم نشدن رادیاتور

برای گرم نشدن رادیاتور عوامل زیادی وجود دارد که بررسی آن‌ها میتواند مشکل شما را در حد زیادی کاهش دهد. گرم نشدن رادیاتور و گرم نشدن پایین رادیاتور بعد از هواگیری مطالبی است به آن‌ها میپردازیم و راهکارهایی برای حل آن‌ها خواهیم داد.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

در این صفحه از خدمات آنلاین استاده گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری، گرم نشدن رادیاتور برای فشار کم آب، گرم نشدن رادیاتور به دلیل خرابی پمپ پکیج و شیر موتور پکیج و سایر دلایل در این زمینه را بررسی خواهیم کرد. در صورت نیاز می‌توانید از تجربه و دانش تعمیرکار پکیج در استاده استفاده کنید و در کمترین زمان ممکن، بهترین خدمات را دریافت نمایید.

گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

هنگام گرم نشدن رادیاتور یا شوفاژ پکیج، نحوه هواگیری شوفاژ به صورت اصولی یکی از روش‌هایی است که به رفع مشکل کمک می‌کند. این کار به عملکرد صحیح رادیاتور کمک کرده و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند. اما در بسیاری موارد مشاهده می‌شود که پس از هواگیری، همچنان رادیاتور سرد است. در این صورت می‌توانید ایراد را دریکی از موارد زیر پیدا کنید:

 • مسدود بودن شیرهای شوفاژ یا شیرهای رفت‌وبرگشت زیر پکیج
 • تمیز نبودن توری صافی برگشت
 • رسوب گرفتن مبدل ثانویه که موظف به گرم نگه‌داشتن شوفاژ در هنگام مصرف آب گرم است
 • خرابی سنسور حرارتی مدار گرمایشی و جرم گرفتن لوله‌های شوفاژ

در شوفاژهای دو مبدله امکان خراب بودن شیر موتوری و بروز این خرابی می‌باشد؛ اما در پکیج‌های تک مبدله گاهی گرم نشدن رادیاتور می‌تواند به خرابی پمپ سیرکولاسیون برگردد.

چرا پایین رادیاتور گرم نمی‌شود؟

دلیل اینکه پایین رادیاتور گرم نمی‌شود می‌تواند به مشعل پکیج مرتبط باشد. اگر شعله مشعل کم باشد و یا در محل مناسبی نصب نشده باشد، شاهد سرد شدن پایین رادیاتور خواهیم بود. در بسیاری موارد با بیشتر کردن شعله می‌توان مشکل را حل کرد؛ اما برای رفع دائمی ایراد به حضور یک متخصص و تعمیرکار باتجربه نیاز است.

فشار پکیج را چک کنید و مطمئن شوید که کمتر از 1.5 نباشد. هنگام پایین بودن فشار پکیج، گرما به تمام بخش‌های شوفاژ نمی‌رسد و قسمت پایین آن سرد می‌ماند. از انجام صحیح هواگیری پکیج مطمئن شوید؛ این مشکل می‌تواند وجود هوا درون مدار رادیاتور نیز باشد.

گرم نشدن رادیاتور برای فشار کم آب

همان‌طور که اشاره کردیم، فشار پایین‌تر از 1.5 می‌تواند مشکلاتی مانند سرد ماندن قسمت پایینی پکیج و گرم نشدن رادیاتور برای فشار کم آب را ایجاد کند. از عوامل پایین آمدن فشار می‌توان به:

 • وجود نشتی در مدار
 • باز گذاشتن و خرابی شیر پرکن پکیج
 • وجود سوراخ و نقص در مبدل حرارتی
 • سوراخ بودن یا باد نداشتن منبع انبساط اشاره کرد.

در صورت رفع نشدن این مشکلات می‌توانید با تعمیرکاران پکیج در استاده تماس بگیرید تا در کمترین زمان برای تعمیر و رفع خرابی در محل حضور یابند.

گرم نشدن رادیاتور به دلیل خرابی پمپ پکیج

تبدیل آب گرم به سرد و آب سرد به گرم در رادیاتور با پمپ پکیج انجام می‌شود که گرم نشدن رادیاتور به دلیل خرابی پمپ پکیج با ایجاد صداهایی از شوفاژ، نشتی آب یا گریپاژ شدن همراه است.

سوختن یا خرابی شیر موتوری پکیج

شیر موتوری که به عنوان شیر برقی نیز شناخته می‌شود، کنترل جریان برق در سیستم گرمایشی را بر عهده دارد و خرابی آن میتواند سبب گرم نشدن رادیاتور شود. این قطعه از سه قسمت

 • موتور
 • سوپاپ
 • بلوک سه راهه

تشکیل‌شده است. تشخیص خرابی این قطعه، نیازمند تست است که توسط متخصصین انجام می‌گیرد. زمان احتیاج به تعمیر یا تعویض، پمپ سیرکولاسیون به‌قدری پیچیده و حساس است که معمولاً افراد عادی قادر به انجام آن نیستند. خدمات آنلاین استاده با معرفی بهترین تعمیرکاران در زمینه سرویس پکیج یا رادیاتور آماده خدمت رسانی در اسرع وقت می‌باشند.

آب گرم است ولی رادیاتور سرد!

تشخیص ایراد برای اینکه آب گرم است ولی رادیاتور سرد، کمی پیچیده و دلایل احتمالی نیز زیاد است. ولی متخصص این زمینه به‌راحتی می‌تواند تشخیص دهد دلیل اصلی گرم نشدن رادیاتور کدام‌یک از موارد زیر است:

 • وجود هوا در مدار پکیج،افت پی‌درپی فشار آب مدار،
 • خرابی در برد الکترونیک یا ان تی سی (NTC)،
 • معیوب شدن شیر سه راهه یا محرک‌های برقی یا هیدرولیکی آن،
 • گرفتگی صافی مسیر برگشت یا توری زیر پمپ، دودکش نامناسب و غیره.

اگر رادیاتور گرمای مناسبی نداشته باشد؟

گرمای مناسب رادیاتور درواقع ایده‌آل‌ترین میزان گرمایش آن است که در پکیج‌های مختلف، متفاوت است. اگر بازده حرارتی رادیاتور با حد مشخص‌شده برای آن همخوانی نداشته باشد؛ می‌توان دریافت که ایراداتی در رادیاتور وجود دارد که موجب کاهش بازده آن و گرم نشدن رادیاتور شده است. این ایرادات می‌تواند به هر یک از قطعات و مسیرهای گرمایشی آن مربوط باشد که بخشی از آن‌ها را در این صفحه اشاره کردیم؛ البته تشخیص علت اصلی و دقیق کاهش بازدهی برای افراد معمولی سخت و نیازمند تجربه است.

چرا قسمتی از رادیاتور سرد است؟

ممکن است سرد شدن قسمتی از رادیاتور، از عدم هواگیری صحیح و باقی ماندن هوا در مدار گرمایش پکیج باشد. باقی ماندن هوا درون مدار می‌تواند مانع از پخش شدن گرما در تمامی قسمت‌های رادیاتور شود. بنابراین سبب گرم نشدن رادیاتور می‌شود و قسمت‌هایی از رادیاتور همچنان سرد می‌مانند. در هنگام هواگیری، ابتدا شیر بالای رادیاتور را ببندید تا هوا به قسمت بالای رادیاتور بیاید و از شیر هواگیری خارج شود؛ سپس شیر بالایی را کاملاً ببندید و از خروج کامل هوا اطمینان حاصل کنید. به‌این‌ترتیب، گرما به‌صورت یکنواخت در همه بخش‌های رادیاتور پخش می‌شود.

در پایان

با گسترش آپارتمانی شدن و بهینه‌سازی مصرف سوخت‌های تجدید ناپذیر، شوفاژها به بهترین انتخاب برای تأمین گرمای محیط تبدیل شده‌اند. این سیستم گرمایشی برخلاف سایر دستگاه‌ها، خطری را متوجه محیط و افراد نمی‌کند. اما در صورت بروز گرم نشدن رادیاتور، تعمیر آن توسط افراد متخصص بهترین گزینه است و ضرر را به حداقل می‌رساند. بنابراین، حتی در صورت علم بر نوع ایراد پکیج خود، تعمیر آن را به افراد حرفه‌ای بسپارید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *