یکی از پردردسرترین مشکلات ساختمانی، ترکیدگی لوله شوفاژ می‌باشد که علاوه بر خرابی قسمت‌هایی از ساختمان، مشکلات و چالش‌های دیگری را چون بالا رفتن هزینه‌های آب ساختمان، وجود نم و رطوبت در دیوارهای ساختمان، مشکلات بازسازی و ترمیم دیوارها، بر هم زدن آرامش ساکنین وغیره را در پی خواهد داشت.

 در این صفحه قصد داریم که به بیان دلایل ترکیدگی لوله شوفاژ و روش‌های تشخیص این مشکل بپردازیم.

 نشتی لوله شوفاژ 

نشتی لوله شوفاژ

دلایل زیادی باعث نشتی لوله شوفاژ و ترکیدگی آن می‌شود. برخی از افراد فکر می‌کنند که این مشکل اصلاً در ساختمان‌های جدید و تازه ساخت رخ نخواهد داد و صرفاً برای منازل قدیمی با لوله‌های کهنه و فرسوده است.

اما نشتی لوله شوفاژ دلایل مختلفی دارد که همین دلایل می‌تواند باعث بروز این مشکل حتی در ساختمان‌های نوساز نیز شود. برخی از دلایل معمول ترکیدگی و نشتی لوله شوفاژ عبارتند از:

 • استفاده از لوله‌های نامرغوب و کیفیت پایین و متوسط 
 • عدم آب‌بندی درست و صحیح لوله‌ها
 • عایق‌کاری نکردن لوله‌ها در فصل زمستان
 • به کار بردن لوله‌های آهنی و گالوانیزه برای لوله کشی ساختمان به جای لوله‌های پلاستیکی
 • استفاده از ۲ لوله غیرهم‌جنس که باعث تاثیر منفی و واکنش‌های شیمیایی در هر یک شود.
 • به وجود آمدن شرایط آب‌وهوایی متفاوت محیطی چون یخبندان و گرمای شدید 
 • خوردگی لوله‌های موتورخانه

رفع نشتی شوفاژ

رفع نشتی شوفاژ

برای رفع نشتی شوفاژ اول باید به تشخیص ترکیده بودن لوله شوفاژ و علایم و نشانه‌های آن توجه کنید. می‌توانید با چند روش نیز خودتان به تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و در آخر به رفع نشتی شوفاژ بپردازید. البته گاهی اوقات نیز باید کارشناسان مجرب از طریق تجهیزات مدرن به رفع نشتی شوفاژ  بپردازند.

نشانه‌های ظاهری در مورد ترکیدگی لوله شوفاژ مربوط به خیس شدن کف و دیوارها در منزل، ترک‌خوردگی و ریختگی گچ دیوار، وجود نم ساختمان در کف و یا سقف منازل طبقات پایین، صدای چکه چکه شنیدن قطرات آب وغیره می‌باشد. همچنین می‌توانید کنتور آب را نیز چک کنید تا در این مورد مطمئن شوید.

 در این صورت بهتر است که از یک شرکت معتبر و کارشناس مجرب و باتجربه در این حوزه کمک بخواهید.

رفع نشتی لوله شوفاژ

رفع نشتی لوله شوفاژ

 یکی از دستگاه‌ها برای تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و رفع نشتی لوله شوفاژ، استفاده از دوربین حرارتی می‌باشد. دوربین حرارتی از طریق فیلترهای حرارتی که دارد، می‌تواند محل ترکیدگی لوله شوفاژ را در مکان‌های مختلف بررسی و شناسایی نماید و تکنسین نیز صرفا همان محل مشخص شده را برای رفع نشتی لوله شوفاژ تخریب می‌کند. این دستگاه‌ معمولاً برای شناسایی در موتورخانه و دیوارها کاربرد دارد. از این دستگاه برای تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب نیز استفاده می‌شود.

 دستگاه مادون قرمز نیز یک ابزار پیشرفته دیگر برای تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و اقدام برای رفع نشتی لوله شوفاژ می‌باشد. این دستگاه برای نشت‌یابی در عمق چند متری زمین کاربرد دارد و با دارا بودن یک فرستنده امواج درون جعبه قادر به دریافت امواج در مورد تشخیص نشتی لوله شوفاژ می‌باشد. این دستگاه که تشخیص چند متری عمق زمین را دارد، با کنترل مسیر لوله‌ها، قادر به تشخیص سریع محل دقیق نشتی و ترکیدگی می‌باشد.

 دستگاه رابط نشت صدا در لوله‌های شوفاژ نیز یکی از روش‌های عادی برای تشخیص نشت‌یابی و رفع نشتی لوله شوفاژ می‌باشد. در صورت ترکیدگی لوله شوفاژ، خروج آب از لوله با شدت صوت بالایی خواهد بود که این ابزار از طریق دریافت امواج صوتی قادر به تشخیص محل دقیق نشت‌یابی می‌باشد. این دستگاه تا عمق حدود 50 سانتیمتر قادر به تشخیص نشتی می‌باشد.

 استفاده از هر نوع ابزارآلات پیشرفته برای تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و رفع نشتی لوله شوفاژ دلایل بسیاری دارد برای توجه دارد. این مزیت‌های کاربردی عبارتند از:

 • تخریب نکردن مکان‌های مختلف جهت شناسایی محل مورد نظر نشتی لوله شوفاژ 
 • صرفه‌جویی در زمان 
 • جلوگیری از گسترش نم و رطوبت در ساختمان 
 • صرفه‌جویی‌های اقتصادی
 • پرداخت هزینه کمتر 

رفع نشتی رادیاتور شوفاژ

رفع نشتی رادیاتور شوفاژ

برای رفع نشتی رادیاتور شوفاژ بهتر است که از طریق متخصصان این کار صورت گیرد. کارشناسان باتجربه و متخصص در این حوزه می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های مجهز و پیشرفته محل دقیق نشتی رادیاتور شوفاژ را تشخیص و خیلی سریع و با هزینه بسیار کمتر به رفع نشتی رادیاتور شوفاژ بپردازند.

تشخیص نشتی رادیاتور شوفاژ با دستگاه، جزو جدید‌ترین روش‌ها برای اقدام به رفع نشتی رادیاتور شوفاژ و ترکیدگی لوله شوفاژ می‌باشد. چرا که روش‌های سنتی و قدیمی، دردسرهای زیادی را به دنبال داشت.

اما امروزه تکنسین‌کاران و متخصصان این حوزه به راحتی محل دقیق نشتی را شناسایی و مشخص می‌کند و در آخر نیز خیلی راحت و سریع مشکل آپارتمان را برطرف و به رفع نشتی رادیاتور شوفاژ اقدام می‌کنند.

در پایان

در صورت بروز ترکیدگی لوله شوفاژ در منزل بهتر است که از طریق تماس با شرکت‌های معتبر سعی در رفع سریع این مشکل اما به روش‌های درست و اصولی برآیید. حضور کارشناس مجرب برای برطرف کردن این نشتی در ساختمان که البته بتواند از طریق کاربرد دستگاه‌های پیشرفته مسئله را حل نماید، بهترین روش و راه‌حل برای این مسئله خواهد بود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در