نشتی گاز یخچال یکی از مهم‌ترین دلایل خراب شدن یخچال است است که رسیدگی نکردن به آن باعث از بین رفتن مواد غذایی شده و به همین دلیل باید به سرعت برای رفع این مشکل اقدام نمود. پیش از انجام هر کاری لازم است مطمئن شوید که ایراد یخچال از نشت گاز بوده و قطعه دیگری دچار خرابی نشده است. سپس باید محل دقیق گاز یخچال و قسمتی از آن که دچار نشتی شده را پیدا نموده و جلوی آن را بگیرید تا از تعمیر یخچال به صورت زودهنگام جلوگیری شود.

ما در ادامه این مقاله از استاده مگ، تمام نکات مربوط به نشتی گاز یخچال و روش پیدا کردن محل دقیق آن را توضیح داده و روش‌های تعمیر نشتی گاز یخچال را نیز ذکر خواهیم کرد.

گاز یخچال چه کاربردی دارد؟

شاید همیشه هنگام دیدن قسمت پشتی یخچال با خود فکر کنید که این همه لوله تیره رنگ و زشت به چه دردی می‌خورند؟ جالب است بدانید که اصلی‌ترین عملکرد یخچال یعنی خنک کردن مواد غذایی توسط این لوله‌ها انجام می‌شود. البته خود لوله‌ها به تنهایی این کار را انجام نمی‌دهند بلکه گاز موجود در آن‌ها این وظیفه مهم را به عهده دارد.

این لوله‌ها محل زندگی گاز یخچال هستند که گرما را از مواد غذایی دور کرده و دمای آن‌ها را پایین خواهد آورد. پس اگر به دنبال محل قرار‌گیری گاز یخچال خود می‌گردید تنها لازم است یخچال را برگردانید و به پشت آن نگاه کنید و به تعمیر نشتی گاز یخچال بپردازید.

چرا گاز یخچال دچار نشتی می‌شود؟

 • کیفیت پایین لوله‌ها: جنس لوله‌ها یکی از مواردی است که زمان خالی شدن گاز یخچال شما را تعیین می‌کند. هر قدر جنس آن بهتر و قوی‌تر باشد، احتمال نفوذ گاز به بیرون کمتر بوده و نشتی گاز یخچال اتفاق نخواهد افتاد.
 • عمر بالای یخچال: اگر مدت زمان زیادی است که از یخچال خود استفاده می‌کنید، ممکن است دلیل نشتی گاز یخچال، نفوذ گاز از لوله‌ها به خاطر فرسودگی آن‌ها باشد. لازم است هر چند وقت یکبار لوله‌ها را بررسی کنید تا در صورت پوسیده بودن، نسب به تعویض آن اقدام نمایید.
 • برفک‌زدایی با روش غیر اصولی: برفک‌ها موجودات منفوری هستند که گاهی برای از بین بردن آن دست به هر کاری می‌زنیم. برخی افراد برای انجام این کار از چاقو استفاده کرده و برفک را آب می‌کنند. لازم است بدانید که انجام این کار برای یخچال بسیار مضر بوده و شما را از چاله به چاه خواهد انداخت. ممکن است با انجام این کار توسط چاقو یا وسیله تیز دیگری، یکی از لوله‌ها آسیب دیده و گاز یخچال به بیرون نشت کند.
 • ضربه خوردن به یخچال: اثاث کشی‌های غیر اصولی در بسیاری از موارد باعث نشت گاز یخچال شما خواهد شد. لوله‌های حاوی گاز یخچال بسیار حساس هستند و در صورت ضربه خوردن، آسیب می‌بینند و باید برای تعمیر نشتی گاز یخچال اقدام کنید.

نحوه و هزینه تعویض لاستیک درب یخچال ( لاستیک دور درب ) را اینجا مشاهده کنید.

نشانه‌های نشت پیدا کردن گاز یخچال

 • یکی از نشانه‌های مهم نشت گاز یخچال، دیدن برفک در یخچال است.
 • نشانه دیگر جهت تعمیر نشتی گاز یخچال، کار کردن دائم کمپرسور و داغی بیش از حد لوله‌های پشت یخچال است.
 • گاز یخچال بوی بدی داشته و در صورت نشت کردن، یخچال شما بد بو خواهد شد.
 • مهم‌ترین نشانه نشتی گاز یخچال، تغییر نکردن دمای غذاست. اگر ساعت‌ها غذایی را در یخچال گذاشتید و هنوز دمای آن پایین نیامده باید به دنبال محل نشت گاز یخچال خود بگردید.
 • اگر مصرف برق شما در ماه جاری تفاوت چندانی با ماه‌های گذشته نداشته ولی قبض شما مبلغ بیشتری را نشان می‌دهد، لازم است گاز یخچال خود را چک کنید. خنک نشدن غذا باعث بیشتر کار کردن موتور و مصرف برق بیشتر توسط آن می‌شود. اگر این موارد به سرعت شناسایی و رفع نشوند ممکن است علاوه بر مشکل قبلی، سوختن موتور نیز به ایراد‌های یخچال اضافه شود. حهت اقدام برای تعمیر موتور یخچال توسط متخصصین معرفی شده در استاده همین حالا اقدام کنید.

توجه بفرمایید که ممکن است علائم ذکر شده در بالا به دلیل ایراد در قطعات دیگری مثل موتور نیز رخ دهند. برای اطمینان بیشتر لازم است تا عیب یابی توسط فرد متخصص و با‌تجربه صورت گیرد. همین حالا می‌توانید از متخصصین مجرب استاده جهت تعمیر یخچال کمک بگیرید و با شماره تماس‌های مندرج در بالا ارتباط بگیرید.

چطور می‌توان از محل دقیق نشتی گاز یخچال مطلع شد؟

اگر به دلیل وجود نشانه‌های بالا حس کردید که گاز یخچال شما نشت می‌کند، باید موارد زیر را بررسی کنید تا محل دقیق این نشت پیدا شود.

 • خارج شدن مایعات از قسمتی در لوله: با کمک یک چراغ قوه، سطح لوله‌های پشت یخچال را بررسی کنید. اگر در قسمتی از لوله‌ها اثری از یک مایع دیدید، آن را لمس کنید. چرب بودن آن، نشان از محل نشتی گاز یخچال دارد. چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟
 • آب و صابون: می‌توانید با استفاده از آب و صابون کمی کف ساخته و روی لوله‌ها بمالید. با چراغ قوه نگاه کنید و اگر در قسمتی از لوله، حباب تشکیل شد، آن محل، گاز یخچال را به بیرون نشت می‌دهد.
 • فلورسنت: برای تشخیص محل نشتی گاز یخچال و تعمیر آن با این روش لازم است که داخل لوله‌ها را با گاز پر کنید. فلورسنت نوعی رنگ است که در ترکیب با برخی مواد، رنگ آن تغییر کرده و باعث شناسایی آن مواد می‌شود. رنگ فلورسنت را به داخل لوله‌ها ریخته و اجازه دهید کمی با گاز ترکیب شود. سپس یک لامپ UV را بر روی لوله‌ها تابانده و خوب نگاه کنید. اگر در محلی رنگ زرد یا سبز دیدید، محل نشتی گاز یخچال از همان جا است.
 • دستگاه مخصوص: این دستگاه در صورت برخورد با گاز فریون از خود واکنش نشان داده و صدا تولید خواهد کرد. دستگاه را به لوله‌ها نزدیک کنید. اگر در قسمتی، دستگاه صدای بلندی از خود خارج کرد، به احتمال زیاد محل نشتی گاز در آن محل قرار دارد.
 • مشعل هالید: مشعل هالید نیز همانند فلورسنت در ترکیب با برخی مواد دچار تغییر رنگ می‌شود. پس از این که مشعل را روشن نمودید، آن را در نزدیکی لوله‌ها قرار دهید و در صورت مشاهده رنگ سبز، مشعل را کنار ببرید. محل نشتی گاز یخچال در همان محل است.

توجه بفرمایید که بهتر است تعمیر نشتی گاز یخچال توسط یک فرد متخصص صورت گیرد زیرا گاز یخچال بسیار خطرناک بوده و می‌تواند باعث بروز مسمومیت در شما شود.

روش‌های جلوگیری از نشت گاز یخچال

بعد از پیدا شدن جایگاه دقیق نشتی گاز یخچال می‌بایست اتصال یخچال را با برق از بین برده و آن قسمت را با درزگیر ایپوکسی کیپ کنید. پس از انجام این کار لازم است لوله‌ها را از گاز یخچال به مقدار نیاز پر کنید. گاهی اوقات محل نشت با درزگیر بسته نشده و باید لوله‌ها را تعویض کرد. تشخیص این امر به عهده متخصص با‌تجربه بوده و انجام آن توسط افراد عادی بسیار خطرناک است.

طبقه بندی شده در

با برچسب در