12 تا از مهمترین دلایل سرد یا خنک نکردن یخچال

خنک نکردن یخچال

اگر یخچال شما دمای بیشتری از حد نرمال دارد و می‌خواهید علت گرم بودن داخل یخچال را بدانید و به رفع آن بپردازید، با ادامه این مطلب از خدمات آنلاین استاده همراه باشد. خنک نکردن یخچال یکی از مشکلاتی است که دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد و برخی از آنها بسیار ساده برطرف می‌شوند و کافی است عیب یابی و آن را برطرف کنید اما برخی آنها مشکل اساسی دارد که باید برای تعمیر یخچال خود اقدام نمایید.

مزایای خدمات تعمیر یخچال استاده

 • تعمیرات و تعویض قطعات در محل
 • بازدید و کارشناسی در محل
 • پرداخت مبلغ پس از اتمام کار و رضایت کامل شما
 • بازدید رایگان در محل
 • تا 12 ماه ضمانت قطعات
 • ضمانت اصل بودن قطعات
دفتر شمال تهران
تلفن همراه

صدای مشتری

— آقای عباسی
— آقای نیکزاد

اگر بخواهیم از ساده‌ترین دلایل خنک نکردن یخچال برای شما بگوییم، می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 1. ممکن است یخچال شما در جایی قرار گرفته باشد که تهویه هوا به خوبی انجام نشود و در نتیجه خنک سازی یخچال دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل ابتدا مطمئن شوید که مکان قرار گیری یخچال خوب است و فن به راحتی می‌تواند فعالیت کند.
 2. دلیل دیگر می‌تواند حجم بسیار زیاد مواد غذایی در یخچال باشد. حجم زیاد مواد غذایی در یخچال می‌تواند دلیلی برای خنک نکردن یخچال باشد، پس حد تعادل را حفظ کنید.
 3. اگر راه هواسازهای یخچال مسدود شود، خنک سازی یخچال با مشکل مواجه می‌شود، برای جلوگیری از این اتفاق باید سعی کنید که خوراکی‌ها و مخصوصا بسته‌هایی که راه را مسدود می‌کنند را در انتهای یخچال قرار ندهید تا راه مسدود نشود.
 4. ممکن است تنظیم دمای یخچال به هم ریخته باشد. دمای یخچال در فصل گرما باید کمتر و در فصل سرما اندکی بیشتر باشد، این مورد را در نظر بگیرید و اگر میبینید دمای یخچال تنظیم نیست، آن را تنظیم کنید. آموزش تنظیم دمای یخچال سامسونگ [ تابستان و زمستان ]
 5. از دیگر دلایل خنک نکردن یخچال، خرابی ترموستات یخچال است که وظیفه تنظیم دمای یخچال را به عهده دارد. اگر ترموستات خراب شود، دما تغییر می‌کند و حتی ممکن اسن باعث سوختن موتور یا همان کمپرسور نیز بشود که در این صورت باید تعویض یا تعمیر موتور یخچال صورت بگیرد.
 6. خرابی دریچه دمپر باعث می‌شود که سرما وارد یخچال نشود و در این صورت با خنک نکردن یخچال مواجه خواهیدشد.
 7. در یخچال فریزر یک قطعه‌ای به نام فن اوپراتور وجود دارد که این فن باعث می‌شود که سرما از سمت فریزر به سمت یخچال بیاید و اگر این فن آسیب ببیند و خراب شود، با خنک نکردن یخچال مواجه می‌شوید.
 8. کیپ شدن لوله کندانسور یکی دیگر از عوامل خنک نکردن یخچال است. برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل آن در صرتی که مهارت کافی ندارید، از متخصصان استاده کمک بگیرید.
 9. خرابی فن کمپرسور یا همان موتور یخچال، یکی دیگر از مواردی است که باعث خنک نکردن یخچال می‌شود و باید بررسی و رفع شود. در این زمینه می‌توانید از تکنسین‌های ماهر استاده کمک بگیرید.
 10. یکی دیگر از دلایل خنک نکردن یخچال، کمبود گاز است و این مسئله باید جدی گرفته شود، چرا که اگر ادامه دار باشد از عمر کمپرسور کم می‌کند و کمپرسور زودتر می‌سوزد.
 11. هرچه عمر یخچال بیشتر می‌شود، یک سری از قطعات فرسوده می‌شوند و این فرسودگی سبب خنک نکردن خواهد شد. یکی از این قطعات، لاستیک یخچال است که باید بررسی شود و اگر آسیب دیده باشد یا فرسوده باشد، درب یخچال به درستی بسته نمی‌شود و خنک نکردن یخچال رخ می‌دهد. علت بسته نشدن درب یخچال چیست؟
 12. در نهایت یکی از عوامل اصلی خنک نکردن یخچال، خرابی کمپرسور و رله کمپرسور است که باید عیب یابی شود و اگر مشکلی داشتند توسط تکنسین ماهر برطرف شود.

دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر

علت خنک نکردن داخل یخچال فریزر در قسمت بالای آن متعدد است که برخی از آن‌ها بسیار ابتدایی هستند:

 • اگر حجم زیادی مواد غذایی در یخچال قرار دهید و آن‌ها را به صورتی در یخچال جای دهید که فن‌های هوایی مسدود شوند، خنک سازی به خوبی انجام نمی‌شود و در نتیجه قسمت بالای یخچال فریزر گرم می‌شود.
 • یکی دیگر از دلایل، خرابی فن اوپراتور است که همانطور که بالاتر به آن اشاره شد، این فن وظیفه انتقال سرما از فریزر به یخچال را دارد و در صورت خراب شدن آن، سرما سازی بالای یخچال فریزر به درستی انجام نمی‌شود.
 • یکی دیگر از موارد، مشکلاتی است که در سیستم دیفراست وجود دارد، از جمله ترموستات دیفراست و باید بررسی شوند. جهت تعمیر ترموستات یخچال می‌توانید همین حالا اقدام نمایید و جدول هزینه آن را مشاهده کنید.

علت خنک نکردن فریزر

از دلایل خنک نکردن فریزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که می‌توانید با توجه به این موارد عیب یابی کنید و اگر در برخی از آن‌ها مهارت کافی ندارید، از کارشناسان استاده برای عیب یابی و رفع عیب کمک بگیرید.

 1. مشکل در درزبندی فریزر یکی از عوامل خنک نکردن است؛ مخصوصا اگر قسمت بالای فریزر خنک‌تر از سایر نقاط است.
 2. یکی از موارد را می‌توان خرابی کمپرسور در نظر گرفت، اما پس از اینکه همه‌ی موارد را بررسی کردید، علت را به خرابی کمپرسور نسبت دهید، البته می‌تواند ار تکنسین برای تشخیص خرابی کمپرسور کمک بگیرید.
 3. اگر دسترسی به کویل‌های چگالنده فریزر آسان است، باید مرتبا تمیز شوند و کثیفی‌ها پاک شوند، چرا که کثیف بودن کویل‌های چگالنده فریزر یکی از عوامل خنک نکردن فریزر است.
 4. اگر رله استارت خراب باشد، کمپرسور نیز مختل می‌شود و فریزر خنک نمی‌شود. برای بررسی آن باید به وسیله‌ی یک مولتی متر جریان را اندازه‌گیری کنید و در صورت عدم جریان، باید تعویض صورت بگیرد. اگر مهارت کافی ندارید، این کار را به تکنسین ماهر بسپارید. استاده شما را در این زمینه کمک می‌کند.
 5. خرابی موتور فن تبخیر کننده نیز از عوامل خنک نکردن فریزر است و اگر خراب شده باشد، باید تعویض شود.
 6. اگر هیتر برفک زدایی خراب شود، به دلیل تجمع برفک روی کویل‌ها، خنک سازی به درستی انجام نمی‌شود و به همین دلیل اگر هیتر خراب بود، باید تعمیر و یا تعویض شود که معمولا آن را تعویض می‌کنند.
 7. خرابی ترموستات که وظیفه کنترل و تنظیم دما را به عهده دارد نیز باعث خنک نشدن فریزر می‌شود. برای بررسی آن می‌توانید از بالاترین دما تا پایین‌ترین دما آن را بچرخانید و اگر صدایی داد، معمولا مشکلی ندارد اما اگر صدا نداد، به بررسی جریان برق آن از طرق مولتی متر بپردازی و اگر جریان وجود نداشت، باید آن را تعویض کنید. اگر مهارت کافی در این کار ندارید حتما از تکنسین کمک بگیرید.
 8. موتور فن چگالنده فریزر نیز می‌تواند از عوامل خنک نکردن فریزر باشد. بررسی آن را به کارشناس ماهر بسپارید.
 9. برد کنترل اصلی نیز از عوامل خنک نکردن فریزر است، اما دقیقا مثل کمپرسور که گفته شد پس از بررسی همه عوامل به خرابی آن شک کنید، برد کنترل نیز همین است و خرابی آن معمولا به عنوان عامل اصلی خنک نکردن فریزر در نظر گرفته نمی‌شود اما حتما باید در انتها بررسی شود، زیرا ممکن است واقعا خرابی آن عامل خنک نکردن باشد.

علت خنک نکردن یخچال الکترواستیل

اگر یخچال الکتراستیل شما خنک نمی‌کند، علت را می‌توانید به همه‌ی مواردی که در ابتدای مطالب بررسی شد، نسبت دهید.

 • مسدود شدن راه هواسازها
 • حجم زیاد مواد غذایی و قرار دادن آنها در جای نامناسب
 • به هم خوردن تنظیمات ترموستات
 • خراب شدن ترموستات (علائم خرابی ترموستات یخچال چیست؟)
 • خرابی فن اوپراتور
 • مشکل پیدا کردن دریچه دمپر
 • آسیب دیدگی فن کمپرسور و کمبود گاز یخچال، خرابی خود کمپرسور و رله کمپرسور
 • فرسودگی و مشکلات لاستیک یخچال که باعث درست بسته نشدن درب می‌شود
 • گرفتگی و مسدود شدن لوله کندانسور

در صورتی که هر یک از این مشکلات عامل خنک نکردن یخچال الکترواستیل باشند، باید بررسی و برطرف شوند. اگر برای بررسی آن‌ها به جز موارد ابتدایی مهارت کافی ندارید، از تکنسین‌های استاده جهت تعمیر یخچال الکترواستیل کمک بگیرید.

سرد نشدن یخچال سامسونگ

خنک نکردن یخچال سامسونگ میتواند عوامل متعددی داشته باشد که در ابتدای مطالب به طور کامل در مورد آن‌ها توضیح داده شد. اگر قصد دارید خودتان عیب یابی را انجام دهید، با ادامه مطلب همراه باشید. چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟

علت سرد نشدن یخچال ساید سامسونگ

مناسب‌ترین دما برای یخچال سامسونگ بین 2 تا 5 درجه سانتی گراد است و اول از همه بررسی کنید که دما تنظیم باشد، چون اگر تنظیمات به هم خورده باشد علت گرم بودن داخل یخچال این مورد خواهد بود. از موارد خنک نکردن یخچال خرابی ترموستات نیز هست که باید آن را بررسی کنید. پس از بررسی ترموستات به حجم مواد غذایی داخل یخچال نگاه کنید که اگر زیاد باشند، علاوه بر جلوگیری از جریان هوای مناسب، ممکن اسن فن‌های هواساز را نیز مسدود کرده باشند. همچنین در بررسی الیه، حتما درب یخچال و لاستیک‌ها را نیز بررسی کنید که اگر آسیب دیده باشند یا فرسوده، باید تعویض شوند تا درب یخچال به درستی بسته شود.

8 دلیل برای ریختن آب روی موتور یخچال را بخوانید.

اگر دما نرمال بود احتمالا خنک نکردن یخچال مربوط به خرابی کمپرسور و رله کمپرسور است که باید بررسی شوند و یا ممکن است کمبود گاز وجود داشته باشد که خود این مورد باعث خرابی کمپرسور می‌شود. مشکل می‌تواند از کیپ شدن لوله‌ها کندانسور و همچنین خرابی فن کندانسور نیز باشد. اگر مهارت کافی برای بررسی همه این موارد را ندارید، از تکنسین‌های ماهر استاده در این زمینه کمک بگیرید تا عیب یابی به درستی انجام و عیب برطرف شود.

علت خنک نشدن یخچال بلومبرگ

اگر یخچال بلومبرگ شما خنک نمی‌کند، اول دما را بررسی کنید که تنظیمات آن به هم نریخته باشد. معمولا دمایی که باید برای یخچال در فصل گرما تنظیم کرد، کمتر از فصل سرما است و این مورد را به خاطر داشته باشید.

پس از اینکه از دما مطمئن شدید، داخل یخچال را بررسی کنید که آیا مواد غذایی بیش از اندازه هستند یا نه؛ چرا که باعث مسدود شدن جریان هوا و فن هواساز می‌شوند و خنک نکردن یخچال بلومبرگ رخ می‌دهند. ممکن است مشکل از موارد زیر باشد:

 • خرابی کمپرسور و رله کمپرسور و کمبود گاز یخچال
 • خراب بودن لاستیک یخچال و بسته نشدن درب به درستی
 • خراب بودن فن اوپراتور
 • خراب بودن فن کمپرسور

اگر مهارت کافی برای بررسی خرابی این موارد را ندارید، تکنسین‌های استاده می‌توانند جهت تعمیر یخچال و فریزر به شما کمک کنند.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.