جمع شدن آب در نقاط مختلف یخچال، مشکلی است که افراد بسیاری را درگیر می‌کند و نگرانی برای تعمیر یخچال و سردرگمی را در آن‌ها به وجود می آورد. نشستی آب در یخچال به شرایط مختلفی بستگی دارد و به همین علت راه حل هرکدام نیز متفاوت خواهد بود.

علت جمع شدن آب در یخچال و راه حل این مشکل، موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت بنابراین اگر شما هم دچار این مشکل هستید این مقاله را تا انتها بخوانید تا بتوانید علت مشکل خود را پیدا کنید.

علت نشتی آب یخچال

دلایل مختلفی ممکن است منجر به نشستی آب یخچال و جمع شدن آب زیر جا میوه‌ای یا ریختن آب روی موتور یخچال و یا حتی ریختن آب بیرون از یخچال شود. از شایع‌ترین علت‌های نشتی آب یخچال می‌توان موارد زیر را نام برد و در صورت بی‌تفاوتی به این مشکلات، در آینده‌ای نزدیک بای موتور یخچال را تعمیر کنید:

مسدود شدن لوله تخلیه آب یخچال

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، سوراخ کوچکی برای تخلیه آب یخچال در داخل آن تعبیه شده است. گاهی ممکن است این سوراخ که ابتدای یک لوله است، با ایجاد یخ یا موادغذایی و… مسدود شود و مانع از تخلیه صحیح آب یخچال شود.

مسدود شدن لوله تخلیه آب یخچال

برای باز کردن راه لوله تخلیه آب یخچال، پس از پیدا کردن محل این لوله (در هر نوع یخچال، در حای خاصی قرار گرفته است) می توانید با استفاده از یکی از روش‌های زیر اقدام به باز کردن لوله کنید:

  • باز کردن لوله با استفاده از آب گرم کن
  • اگر آشغال مواد غذایی و … گیر کرده است با استفاده از مخلوط آب و جوش شیرین، لوله را باز کنید.
  • باز کردن لوله با استفاده از یک سیم ضخیم

مشکل در سینی تخلیه آب یخچال

اغلب یخچال‌ها دارای سینی برای تخلیه هستند که در نزدیکی کمپرسور قرار دارد. آبی که در این سینی جمع می‌شود، گرمای یخچال را میگیرد و بخار می‌شود. بر اثر مرور زمان، این سینی ممکن است بشکند یا جا به جا شود و به طور کلی کارایی خود را از دست بدهد و در نتیجه منجر به نشتی آب شود. برای حل این مشکل کافی است؛ سینی تخلیه یخچال را بررسی کنید، اگر جا به جا شده است، آن را سر جایش قرار دهید و اگر دچار شکستگی شده است، آن را تعویض کنید.

برفک زدن بیش از حد اوپراتور یخچال

برفک زدن زیاد اوپراتور یخچال از دیگر دلایلی است که منجر به نشتی آب در انواع یخچال می‌شود. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، در صورتی که این شرایط برای اوپراتور یخچال به وجود آید، علاوه بر امکان ایجاد نشتی آب، عملیات خنک کردن هوای داخل یخچال نیز به خوبی انجام نمی‌شود.

برفک زدن بیش از حد اوپراتور یخچال

برای حل این مشکل، باید کمپرسور به خوبی یخ زدایی شود که بهتر است برای اطمینان از انجام صحیح این کار را به متخصصین این حوزه بسپارید تا از خطرات و هزینه‌های احتمالی که در آینده برایتان به بار می‌اورد در امان باشید.

وجود مشکل در یخساز یا آب سردکن یخچال

وجود مشکل در اتصالات و شلنگ‌های مربوط به یخساز یا آب سردکن یخچال‌ها از دیگر دلایلی است که ممکن است منجر به نشتی آب در یخچال‌ها شود. با بررسی این اتصالات می‌توانید از وجود یا عدم وجود مشکل در این بخش‌ها اطمینان حاصل کنید. اما نشانه‌ای که به شما وجود مشکل در این بخش ها را هشدار می‌دهد این است که اگر نشت آب از جلو یا پشت یخچال است و مربوط به سینی تخلیه آب یخچال نیست، به احتمال زیاد یخساز یخچال مشکل دارد.

برای حل مشکل این بخش بهتر است با یک متخصص مشورت کنید و از او کمک بخواهید. زیرا در صورتی که اشتباهی در این قسمت رخ دهد هزینه های زیادی برایتان به بار خواهد آورد.

مشکل در یکی از قطعات دیفراست

جمع شدن آب زیر جامیوه‌ای یکی از نشانه‌هایی است که از وجود آسیب در یکی از قطعات دیفراست، خبر می‌دهد. خراب شدن سنسور دیفراست یخچال، خرابی المنت یا هیتر، خرابی ترموفیوز، یخ زدن مسیر خروجی آب و گرفتگی لوله آب یخچال، مواردی است که در مواجهه با چنین شرایطی مورد بررسی قرار می‌گیرد و بهتر است این کار نیز به متخصصین و تکنسین‌های حرفه‌ای یخچال سپرده شود.

نشتی در شیر ورودی آب یخچال

شیر ورودی آب یخچال

اگر از پشت یخچال آب می‌ریزد، ممکن است شیر ورودی آب یخچال نشتی داشته باشد. برای حل این مشکل ابتدا یخچال را از برق بکشید سپس لوله آب پشت یخچال را بررسی کنید و در صورت وجود نشتی برای رفع آن اقدام کنید.

مشکل در فیلتر یخچال

وجود مشکل در  فیلتر آب یخچال که بیشتر در یخچال‌های ساید بای ساید رخ می‌دهد، یکی دیگر از دلایل نشتی آب یخچال است. اگر با بررسی فیلتر یخچال متوجه وجود رسوب یا مشکلی در آن شدید می‌توانید با تعویض آن مشکل را حل کنید.

نشتی آب از فریزر

نشتی آب همیشه به بخش یخچال مربوط نمی‌شود و ممکن است از فریزر نشتی آب وجود داشته باشد. در این شرایط ممکن است علت‌های زیر منجر به نشتی آب شده باشند :

  1. عدم نصب صحیح شلنگ تصفیه آب
  2. عدم عملکرد گرمکن یا هیتر
  3. رطوبت زیاد محیط

برای حل مشکلاتی که در بالا ذکر شد ابتدا علت را پیدا کنید و سپس با کمک گرفتن از یک متخصصو با تجربه در این زمینه اقدام به رفع آن کنید.

نتیجه گیری

همان طور که مطالعه کردید، نشتی آب در یخچال بر اثر علت‌های مختلفی رخ می‌دهد که گاهی قابل تشخیص توسط افراد عادی نیست و نیاز به مشورت با افراد با تجربه و متخصص در این زمینه می‌باشد. زیرا برخی از عیب‌یابی‌ها نیازمند تخصص است و در صورتی که افراد غیرمتخصص این کار را انجام دهند ممکن است به یخچال آسیبی وارد کنند که جبران آن غیر ممکن باشد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در