8 روش برای پاک کردن چربی از روی کابینت

پاک کردن چربی از روی کابینت

به دلیل مجاورت با گاز و در معرض قرار گرفتن مواد غذایی مختلف از جمله چربی، پاک کردن چربی از روی کابینت‌ها هنگام نظافت منزل یکی از کارهای همیشگی منزل است. اگر به طور مداوم به پاک کردن چربی کابینت بپردازید، لکه‌ها قدیمی نشده و زودتر از بین می‌روند و در نتیجه، پاک کننده قوی چربی کابینت نیاز نخواهد بود و با روش‌های ساده‌تری این کار انجام می‌شود. از آن جایی که کابینت جنس‌ها و انواع مختلفی دارد و نمی‌توان گفت هر روشی برای همه انواع کابینت موثر است. در ادامه این صفحه از خدمات آنلاین “استاده” به بررسی راه‌های پاک کردن چربی کابینت از جمله کابینت فلزی و ام دی اف می‌پردازیم.

روش‌های پاک کردن چربی کابینت

 1. استفاده از دستمال یا حوله مرطوب
 2. استفاده از جوش شیرین و آب
 3. پاک کردن چربی کابینت با استفاده از سرکه و آب (از این روش برای از بین بردن بوی بد یخچال هم می‌توانید استفاده کنید.)
 4. استفاده از سرکه و آبلیمو و آب
 5. استفاده از خمیر دندان
 6. استفاده از مایع ظرفشویی و صابون
 7. استفاده از محلول‌های پاک کننده چند منظوره
 8. استفاده از پاک کننده‌ها روغنی

قبل از این که به توضیح درباره این روش‌ها بپردازیم، لازم است یک سری نکات برای تاثیر بیشتر و افزایش عمر کابینت ذکر کنیم. بهترین روش تمیز کردن کابینت فلزی، ممبران، چوبی را در اینجا می‌توانید مطالعه کنید.

نکته اول: کابینت شما از هر جنسی باشد، چه ام دی اف چه فلزی، در اثر مجاورت طولانی مدت با  آب و محلول‌ها، آسیب می‌بیند، بنابراین پس از هربار تمیز کردن کابینت، حسابی کابینت را خشک کنید تا رطوبتی باقی نماند.

نکته دوم: این است که هرچه چربی و لکه قدیمی‌تر باشند، پاک کردن آن‌ها سخت‌تر خواهد بود و برای از بین بردن آن‌ها باید از پاک کننده قوی چربی کابینت استفاده کرد و این لکه‌ها با آب به تنهایی از بین نمی‌روند. ۵ تکنیک برای نظافت کابینت آشپزخانه را بخوانید.

پاک کننده‌های قوی چربی برای کابینت

 • یکی از روش‌ها پاک کردن چربی کابینت، استفاده از آب است؛ اما این بدین منظور است که تنها کابینت را کمی نمدار کنید. همانطور که گفته شد، آب پاک کنندگی بالایی ندارد و برای لکه‌های چربی و مخصوصا چربی‌های کهنه کارایی زیادی ندارد.
 • روش دیگر، ساخت محلول یا خمیر برای پاک کردن چربی کابینت است:
 • سرکه پاک کننده‌ی خوبی است و از مخلوط سرکه و آب می‌توانید برای اسپری کردن و پاک کردن چربی کابینت استفاده کنید. سرکه را با آب مخلوط کنید، سپس آن را روی کابینت اسپری کنید و بعد با دستمال آن را کاملا خشک کنید.
 • برای ساخت محلول پاک کننده خانگی می‌توانید از آبلیمو نیز استفاده کنید. آبلیمو را با آب مخلوط کنید و همانند سرکه که گفته شد، روی کابینت بپاشید و بعد با دستمال یا حوله آن را کاملا خشک کنید. قوانین تمیز کردن اجاق گاز که گاز شما را مثل روز اول می‌کند!
 • برای ساخت پاک کننده قوی چربی کابینت، می‌توانید از سرکه و آبلیمو همزمان استفاده کنید و آن‌ها را باهم مخلوط کنید و به آن آب اضافه کنید و بعد اسپری کنید. این محلول لکه‌های چربی را به خوبی از بین می‌برد.
 • از آن جایی که مایع ظرفشویی و صابون پاک کننده‌های خوبی برای چربی هستند، می‌توانید از آن‌ها برای پاک کردن چربی کابینت نیز استفاده کنید. برای این روش، صابون یا مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید و آن را هم بزنید تا یکدست شود، سپس از آن برای پاک کردن چربی کابینت‌ها استفاده کنید. حواستان باشد که پس از اتمام کار حتما کابینت را کامل خشک کنید.
 • شما می‌توانید از محصولات آماده برای پاک کردن چربی کابینت نیز استفاده کنید. پاک کننده‌های چند منظوره و روغنی از این محصولات هستند که باید آن‌ها را از بیرون تهیه کنید و از آن‌ها استفاده کنید.
 • با ترکیب جوش شیرین و مقدار مناسبی آب، یک پاک کننده خمیری شکل در دست دارید که می‌توانید آن را روی کابینت بزنید سپس کامل آن را از روی کابینت پاک کنید. برای پاک کردن از آب نیز استفاده کنید. دستمال را مرطوب کنید و کابینت را پاک کنید، سپس با پارچه‌ای خشک رطوبت را نیز پاک کنید.
 • خمیر دندان نیز می‌تواند چربی کابینت را از بین ببرد، اما استفاده از آن خیلی پیشنهاد نمی‌شود.

از بین بردن چربی از کابینت فلزی

برای پاک کردن چربی کابینت فلزی می‌توانید از تمامی روش‌های نام برده شده استفاده کنید، به جز جوش شرین. جوش شیرین باعث از بین رفتن کابینت فلزی می‌شود و نباید از آن استفاده کنید. اما می‌توانید از تمامی روش‌های زیر بهره ببرید:

 • دستمال یا حوله مرطوب
 • سرکه و آب
 • سرکه و آبلیمو و آب
 • خمیر دندان
 • مایع ظرفشویی و صابون
 • محلول‌های پاک کننده چند منظوره و روغنی

از آن جایی که اگر فلز در مجاورت زیاد با رطوبت قرار بگیرد زنگ میزند، به همین دلیل خشک کردن کابینت اهمیت زیادی پیدا می‌کند، پس آن را جدی بگیرید.

از بین بردن چربی روی کابینت ام دی اف

بهترین روش‌ها برای پاک کردن چربی کابینت ام دی اف، به کارگیری محلول‌های صابون و مایع ظرفشویی، مخلوط آب و سرکه و همچنین پاک کننده‌های چند منظوره است. برای پاک کردن چربی کابینت‌های ام دی اف می‌توانید از همه روش‌ها استفاده کنید، حتی خمیر جوش شیرین. اگر لکه قوی روی کابینت ام دی اف وجود دارد، می‌توانید جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کرده تا خمیر بدست آید و سپس آن را روی لکه قرار دهید و بعد آن را با دستمال مرطوب پاک کنید و کابینت را خشک کنید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.