سرامیک، یکی از المان‌های منزل، محیط کار و هر مکان دیگری است که وجود آن بر زیباتر شدن دکوراسیون داخلی، نقش موثری دارد. عوامل زیادی مانند ریخته شدن رنگ روی سرامیک، شکستگی سرامیک و… باعث کاهش زیبایی سرامیک می‌شود که این موضوع نیز باعث کاهش زیبایی دکوراسیون داخلی خواهد شد. پس حفاظت از سرامیک‌های محل مورد نظر و نظافت آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

البته در بعضی از مواقع مانند رنگ آمیزی ساختمان، در صورت پوشانده نشدن سرامیک‌ها، ممکن است مقداری رنگ روی سرامیک‌ها ریخته شود. در این شرایط باید سریعا نسبت به پاک کردن آن‌ها اقدام فرمایید تا رنگ خشک و سفت نگردد چون در صورت نداشتن دانش کافی، پاک کردن آن‌ها، کار دشواری خواهد بود.

بنابراین نحوه پاک کردن رنگ از روی سرامیک‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چون در صورتیکه شما برای پاک کردن رنگ، از روشی نامناسب استفاده کنید، علاوه بر تمیز نکردن رنگ از روی سرامیک، ممکن است به سرامیک آسیب جدی وارد نمایید. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله از استاده مگ شما را با نحوه پاک کردن رنگ از روی سرامیک، آشنا سازیم تا با اطلاعات بیشتری به پاک کردن رنگ بپردازید.   

دسترسی سریع به مطالب

آموزش پاک کردن رنگ از روی سرامیک

هنگام رنگ آمیزی ساختمان، نقاش بر اساس سلیقه صاحبان ساختمان از رنگ‌های مختلفی مانند رنگ روغنی، رنگ پلاستیکی، رنگ آکریلیک و… استفاده می‌کند. در این شرایط، باید قبل از رنگ آمیزی، نقاش روی سرامیک‌های منزل یا هر محل دیگری را با استفاده از روزنامه یا پارچه به صورت کامل بپوشاند تا رنگ مورد نظر روی سرامیک‌ها ریخته نشود.

در بعضی از مواقع ممکن است که مقداری از رنگ روی سرامیک ریخته شود که در چنین شرایطی باید با استفاده از روش‌های مناسب به پاک کردن رنگ بپردازید.

با ایده های جدید برای تمیز و براق کردن سنگ کف سریع دست به کار شوید! برای مشاهده این مطلب، روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

توجه داشته باشید که  رنگ ریخته شده روی سرامیک، اگر تازه باشد به مراتب بهتر از رنگ خشک شده، پاک می‌شود.

همچنین جنس رنگ ریخته شده  روی سرامیک نیز در نحوه پاک شدن رنگ، تاثیر دارد. برای مثال برای پاک کردن رنگ روغنی، راهکارهای زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها به صورن زیر می‌باشند.   

آموزش پاک کردن رنگ از روی سرامیک

پاک کردن رنگ روغنی تازه از روی سرامیک

برای پاک کردن رنگ روغنی خشک نشده روی سرامیک، کافی است که با استفاده از کاردک، به آرامی رنگ ریخته را بردارید، بدون آن که خط‌وخشی را روی سرامیک ایجاد نمایید. سپس پارچه‌ای نم‌دار  روی سطح مورد نظر بکشید.

پاک کردن رنگ روغنی خشک شده از روی سرامیک

یکی از راه‌های پاک کردن رنگ روغنی خشک و سفت شده روی سرامیک، استفاده از تینرهای قوی می‌باشد. توجه داشته باشید که رنگ ریخته شده روی سرامیک، اگر خیلی سفت و خشک باشد، بهتر است که از تینرهای ده هزار استفاده کنید. سپس پارچه‌ای نم‌دار روی سطوح بکشید.

حال اگر رنگ ریخته شده روی سرامیک، رنگ پلاستیکی باشد، برای پاک نمودن آن، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

پاک کردن رنگ پلاستیکی خشک نشده از روی سرامیک

در چنین شرایطی کافی است که پارچه‌ای را در آب ولرم خیس کرده و سپس آن را روی سطوح مورد نظر بکشید تا رنگ‌ها پاک گردند.

پاک کردن رنگ پلاستیکی خشک و سفت شده از روی سرامیک

پاک کردن رنگ خشک شده از روی سرامیک

در چنین مواقعی بهتر است که با استفاده از پارچه‌ای نم‌دار و  شوینده‌های شیمیایی همه کاره و با رعایت اصول ایمنی به پاک کردن رنگ پلاستیکی بپردازید.

در بعضی از مواقع دیگر نیز ممکن است رنگ ریخته شده روی سرامیک، رنگ آکریلیک باشد که نحوه پاک کردن آن، با پاک کردن رنگ روغنی، متفاوت می‌باشد، چون این نوع رنگ، دارای جنس متفاوتی می‌باشد.

برای پاک کردن رنگ آکریلیک از روی سرامیک نیز می‌توانید به انجام اقدامات زیر بپردازید.

پاک کردن رنگ آکریلیک تازه

برای پاک کردن رنگ آکریلیک از روی سرامیک، در حالتی که رنگ تازه باشد، می‌توانید با استفاده از یک کاردک، رنگ را بردارید و سپس با استفاده از دستمال مرطوب روی سطوح بکشید تا رنگ‌ها پاک شوند.

پاک کردن رنگ آکریلیک خشک شده

برای پاک کردن رنگ آکریلیک خشک شده، ابتدا با یک کاردک به آرامی روی سرامیک کشیده و سپس مقداری آب داغ روی آن بریزید. حال با یک دستمال تمیز روی سطوح بکشید. اگر رنگ‌ها پاک نشدند، می‌توانید از روش دیگری استفاده کنید. بدین صورت که پس کشیدن کاردک روی رنگ‌ها، سشوار را روی لکه‌ها بگیرید تا بر اثر حرارت، لکه‌ها آب شوند. سپس پارچه‌ای مرطوب را روی سطح کشیده تا رنگ مورد نظر پاک گردد.  

بنابراین برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک، لازم است که با آموزش طریقه پاک کردن و راهکارهای آن نیز آشنا باشید.    

در واقع راهکارهای زیادی برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک، وجود دارند که موثرترین و رایج‌ترین آن‌ها به صورت زیر می‌باشند.

با استفاده از آب لیمو و جوش شیرین

یکی از راهکارهای پاک کردن رنگ از روی سرامیک، استفاده از آب لیمو و جوش شیرین می‌باشد. در حقیقت برای استفاده از این روش، باید چند عدد لیمو را از وسط، برش داده و روی رنگ مورد نظر بچکانید، به طوری که آب لیموها کاملا فشرده شوند. سپس به مدت ده الی پانزده دقیقه صبر نمایید و روی آب لیموها مقداری جوش شیرین بریزید. حال با استفاده از دستکش، اسفنجی را برداشته و روی سطوح بکشید تا لکه‌های رنگ به خوبی پاک شوند. در آخر پس از پاک کردن رنگ از روی سرامیک، پارچه‌ای تمیز و مرطوب را روی سرامیک بکشید. استفاده از این روش خانگی در پاک کردن رنگ روغنی روی سرامیک، بسیار موثر می‌باشد. (آموزش تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین و سایر مبل‌ها)

با استفاده از سرکه سفید و مایع ظرفشویی 

یکی دیگر از روش‌های پاک کردن رنگ از روی سرامیک، استفاده از سرکه سفید و مایع ظرفشویی می‌باشد. برای استفاده از این روش، ابتدا درون تشتی تا نیمه آن، آب ولرم بریزید. سپس چند قطره مایع ظرفشویی و سرکه سفید به آن اضافه کرده و ترکیب کنید. همچنین برای نتیجه بهتر، می‌توانید مقداری جوش شیرین به تشت اضافه نمایید. حال یک اسفنج یا پارچه‌ای نرم را درون محلول کرده و به سطوح مورد نظر بکشید تا لکه‌های رنگ، پاک شوند.

با استفاده از استون

یکی دیگر از پاک کننده‌های رنگ، استون است که استفاده از آن، تاثیر بی‌نظیری در پاک کردن رنگ از روی سرامیک دارد. برای استفاده از این روش، ابتدا بهتر است که کاردکی را روی لکه‌های رنگ بکشید. توجه داشته باشید که این کار را با دقت و به آرامی انجام دهید تا خط و خشی روی سطح سرامیک ایجاد نشود. سپس مقداری استون را روی پارچه میکروفیبر ریخته و روی سطوح مورد نظر بکشید. چند دقیقه صبر کرده و دوباره این کار را انجام دهید تا رنگ‌ها به خوبی از روی سرامیک پاک شوند. حال پارچه‌ای مرطوب را روی سطوح بکشید.

نتیجه گیری

راهکارهای زیادی برای از بین بردن رنگ از روی سرامیک وجود دارند که در این مقاله به توضیح نحوه انجام آن‌ها پرداخته شد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در