آموزش تعویض رویه مبل در منزل

تعویض رویه مبل

اگر مبل قدیمی دارید و فکر می‌کنید دیگر کارایی ندارد، مطالب این صفحه برای شما نوشته شده است. رویه مبل‌ها بعد از مدتی استفاده شل می‌شوند و جلوه محکم و شکیل خود را از دست می‌دهند. خیلی وقت‌ها هم مبل‌ها از مد میفتند و اندکی تغییر در پارچه رویه می‌تواند آن‌ها را دوباره به دوران اوج خود بازگرداند. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه به تعویض رویه مبل در منزل بپردازیم و برای این کار به چه ابزارهایی نیاز خواهیم داشت.

چرا تعمیر مبل با استاده؟

حمل و نقل رایگان

تعمیرات حمل و نقل مبل به صورت تخصصی و کاملا رایگان انجام می‌شود. ( فقط شهر تهران )

انتخاب پارچه مبل در منزل

نیاز به پارچه دارید؟ کارشناسان استاده با همراه داشتن کالیته متنوع پارچه در محل شما، مشاوره لازم برای انتخاب پارچه مناسب با توجه به مدل مبل و دکوراسیون منزل را به شما ارائه می‌دهند

ضمانت کتبی

تمامی خدمات رویه کوبی مبل و تعویض فوم مبل شما تا 5 سال شامل ضمانت کتبی خواهد شد.

پرداخت کامل پس از تحویل

هزینه رویه کوبی یا تعمیرات مبل بعد از تحویل و رضایت 100% شما دریافت خواهد شد. به غیر از هزینه پارچه یا چرم

بازدید در محل

بازدید حضوری و کاملا رایگان برای کارشناسی، مشاوره و قیمت گذاری. مطلع شدن از روند کاری و کیفیت کار به صورت آنلاین یا بازدید از کارگاه درحین انجام کار

قیمت گذاری در کمترین زمان

کمتر از 1 ساعت با ارسال عکس مبل برای متخصصین زیر، قیمت دقیق رویه کوبی، متراژ پارچه مبلی و مشاوره در مورد آنکه آیا مبل شما ارزش تعمیر دارد یا خیر را از استاده دریافت کنید

متخصصین تعمیرات مبل در استاده

لوازم مورد نیاز برای تعویض رویه مبل در منزل


پیش از اینکه آستین‌های خود را برای تعویض رویه مبل بالا بزنید بهتر است وسایل کارتان را آماده کنید. وجود هریک از این وسایل برای انجام یکی از مراحل کار لازم است بنابراین بهتر است همه وسایل را از قبل آماده کنید. وسایل موردنیاز برای انجام این کار:

انبردست، دم‌باریک و قیچی

چسب مخصوص پارچه

نخ ضخیم و محکم

دستگاه منگنه زن مخصوص چوب

چسب حرارتی

نوار برای دورگیری

سوزن‌های منگنه

پارچه

سایر تزیینات مدنظر شما


مراحل تعویض رویه مبل در منزل

 • پیش از اینکه پارچه موردنظر خود را خریداری کنید، پارچه‌های موجود روی مبل را جدا کنید تا متراژ دقیق دستتان بیاید.
 • اندازه پارچه موردنیاز را نمی‌توانید از روی ابعاد مبل متوجه شوید زیرا ممکن است جای دوخت را در نظر نگیرید. به‌علاوه این پارچه‌ها الگوی شما برای برش دقیق هستند.
 • اگر پارچه‌های قدیمی با استفاده از منگنه متصل شده‌اند با استفاده از دم‌باریک منگنه‌ها را جدا کنید.
 • قسمت‌هایی که با چسب پارچه متصل شده است را نیز به طور کامل جدا کنید. در جداسازی پارچه دقت کافی را داشته باشید تا اندازه‌ها و الگوی دقیق و صحیحی در اختیارتان قرار بگیرد.
 • اگر فوم‌های مبل خوابیده و نیاز به تعویض دارد، از فوم‌های جدید استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی راحتی را نیز به مبل‌های خود برگردانید. برای تعمیر فوم مبل در منزل بخوانید.
 • درصورتی‌که چهارچوب مبل آسیب‌دیده یا پایه‌ها و دسته‌ها نیاز به رنگ‌کاری و تعمیر دارند، بهتر است آن‌ها را نیز تعمیر کنید. این کار باعث می‌شود که مبل شما مثل روز اول سالم و نونوار شود.
 • پس از جداسازی پارچه‌ها آن‌ها را روی سطح صافی بیندازید و خیلی دقیق اندازه بگیرید. مطابق با اندازه‌های گرفته شده پارچه مبلی موردنظر خود را تهیه کنید. دقت کنید که جنس پارچه جدید مشابه پارچه قدیمی باشد. در غیر این صورت جنس پارچه می‌تواند روی میزان کشیدگی آن و اندازه‌ها تاثیر گذاشته و در نهایت شل یا سفت دربیاید. روش‌های تشخیص کیفیت پارچه مبلی را بخوانید!
 • الگوی خود را که همان پارچه‌های قدیمی است به پشت روی پارچه جدید پهن کرده و برش را شروع کنید.
 • چرخ راسته‌دوز بهترین گزینه برای دوخت پارچه‌های مبلی است. اما از چرخ‌های معمولی هم می‌توانید استفاده کنید. اگر قبلا با چرخ خیاطی خود پارچه‌های ضخیم را ندوخته‌اید بهتر است از یک فرد آگاه مشورت بگیرید. ممکن است ضخامت پارچه به چرخ خیاطی شما آسیب برساند. درصورتی‌که از عملکرد چرخ خود مطمئن هستید، تکه‌ها را به هم بدوزید در غیر این صورت از سوزن و نخ لحاف‌دوزی استفاده کرده و با دست این کار را انجام دهید.
 • در پایان باید پارچه را روی مبل بکشید. میزان کشیدگی پارچه دارای اهمیت زیادی است. اگر از تجربیات دیگران در این زمینه استفاده کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. اما اگر دسترسی به کسی ندارید با دقت بالا و مشاهده فیلم‌های آموزشی اقدام به این کار کنید. میزان صحیح کشش پارچه می‌تواند در طول عمر آن و راحتی مبل تاثیرگذار باشد.
 • نهایتا با استفاده از منگنه پارچه را محکم کرده و به کمک نوار دورگیری زیبایی بیشتری به مبل‌های خود ببخشید.


روش سفت کردن رویه‌های شل شده


اگر قصد تعویض پارچه مبلی در منزل را ندارید و صرفا از شل شدن رویه‌ها شکایت دارید، این بخش را از دست ندهید!
شل شدن رویه‌های مبل می‌تواند به دلیل خراب شدن فوم‌ها یا کشیده شدن پارچه در اثر بد نشستن روی مبل یا استفاده زیاد از آن باشد. اگر فوم‌های داخلی خراب شده‌اند باید مطابق روش گفته شده برای تعویض رویه مبل عمل کنید. یعنی منگنه‌ها را جدا کنید. پارچه را با دقت بسیار زیاد خارج کنید و سپس فوم‌ها را تعویض کنید.

درصورتی‌که فوم‌ها سالم هستند اما پارچه شل شده است بهتر است کشش پارچه را اصلاح کنید. این ایراد ممکن است در اثر شست و شوی نامناسب مبل یا قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز ایجاد شود.
برای این کار نیاز به جدا کردن کامل پارچه نیست. باید منگنه‌ها و نوارهای دورگیری را خیلی آرام جدا کنید. سپس پارچه را تا جایی که امکان حرکت آزادانه وجود داشته باشد دربیاورید و به آرامی دو طرف آن را بکشید تا به کشش مناسب برسید. دقت کنید که کشش بیش از حد می‌تواند پارچه شما را پاره کند.

پس از این کار مجددا پارچه را به چوب منگنه کرده و نوارهای دورگیری را بچسبانید. بهتر است برای اطمینان از اینکه پس از منگنه دوباره همه چیز به حالت اول برنمی‌گردد، پارچه را با استفاده از چسب پارچه در محل خود ثابت کنید. پس از این کار برای بررسی میزان کشش ایجاد شده می‌توانید با احتیاط روی مبل بنشینید.


کلام آخر


با توجه به قیمت‌ بالای مبل و به طورکلی وسایل منزل، تعویض وسایل نو پر هزینه است. بنابراین می‌توان با هزینه کمتر و حتی در منزل رویه مبل را تغییر داده و فضای جدیدی را به خانه خود ببخشید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *