اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی درست کار نکند عملیات خارج کردن آب از لباسشویی به درون فاضلاب انجام نخواهد شد. در این صفحه از استاده به آموزش و نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ال جی و سامسونگ و نحوه تعویض شلنگ همراه ویدیو آن خواهیم پرداخت. می‌توانید جهت اقدام برای تعمیر ماشین لباسشویی در استاده با شماره تماس‌های موجود در زیر تماس بگیرید.

در بعضی مواقع با مشاهده نشانه هایی متوجه می شویم که پمپ تخلیه دچار خرابی شده است و نیاز به تعمیر پمپ تخلیه لباسشویی و تعویض دارد:

 • محفظه داخلی ماشین لباسشویی از آب پر شده است.
 • زمانی که آب از ماشین تخلیه می‌شود اما صدای پمپ به گوش نمی‌رسد.
 • آب ماشین تخلیه شده مرحله شستشو به اتمام رسیده اما ماشین لباسشویی وارد مرحله خشک کردن نمی شود و دوباره شستشو آغاز می گردد.
 • صدای پمپ از دستگاه می آید اما آب موجود در ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود.

 در این زمان با مشاهده این علائم باید شلنگ خروجی آب را بررسی کرده و از مسدود نشدن آن اطمینان کسب نمایید. سپس نسبت به باز کردن و تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی اقدام نمایید. بهتر است برای این کار به مراکز معتبر تعمیر ماشین لباسشویی مراجعه کنید. اما اگر قصد دارید به طور شخصی کار تعویض پمپ تخلیه را انجام دهید در مرحله اول لازم است مقداری ابزار آماده کرده و در مرحله بعدی باید یک سری نکات ایمنی را رعایت فرمایید.

هزینه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

خدمتقیمت به تومان
تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی آبسالاز 280.000
تعویض پمپ تخلیه لباسشویی بوشاز 270.000 تا 400.000
تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ال جیاز 280.000
تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی پاکشومااز 280.000
تعویض پمپ تخلیه لباسشویی سامسونگاز 270.000 تا 400.000
تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی AEGاز 350.000 تا 700.000

هزینه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی به عوامل زیادی می تواند بستگی داشته باشد از جمله برندی که ماشین لباسشویی دارد. هم چنین سال ساخت پمپ تخلیه مخصوصا برای برندهای خارجی در گران تر شدن هزینه ها تاثیر به سزایی دارد.

نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

ابزار لازم جهت شروع تعویض پمپ تخلیه:

 • پمپ تخلیه جدیدی که خریداری کرده اید.
 • انبر دست و دم باریک
 • پیچ گوشتی همه کاره
 • در صورت لزوم تشت برای خارج کردن آب داخل ماشین
 1. قدم اول: قبل از انجام هر کاری باید مطمئن شوید که اتصال برق ماشین لباسشویی را قطع کرده اید. سپس در صورتی که آب در داخل ماشین قرار گرفته باشد نوبت به مرحله ی خالی کردن آب می رسد. باید سعی کنید تمام آب باقی مانده را خارج کنید تا به پمپ صدمه وارد نشود. برای این کار تنها لازم است که فیلتر ماشین را باز کنید تا آب از راه شلنگ خارج شود.
 2. قدم دوم: حال بهتر است ماشین لباسشویی را کمی از دیوار دور کنید تا فضای مناسبی برای تعویض پمپ تخلیه داشته باشید. سپس پنلی که در قسمت جلو قرار دارد را به وسیله پیچ گوشتی به آرامی باز کنید. اگر پمپ تخلیه در پشت لباسشویی قرار دارد محافظ پشتی را نیز جدا نمایید تا بتوانید به راحتی موقعیت پمپ تخلیه را مشاهده کنید.
 3. حالا نوبت به بازکن فیلتر پمپ و آزاد کردن پمپ میباشد. در بعضی مدل های ماشین لباسشویی بعد از باز کردن پیچ‌های فیلتر، پمپ به راحتی از جای خود در می آید اما در برخی از ماشین‌های لباسشویی لازم است پمپ را کمی عقب جلو و یا تکان دهید تا جدا شود.
 4. سپس سیم ها و اتصالات دیگر (شلنگ‌ها) را از سوکت جدا کنید. تمام سعی خود را به کار بگیرید که به سیم ها آسیبی وارد نشود تا در هنگام نصب پمپ تخلیه جدید به مشکل بر نخورید. البته جدا کردن سیم‌ها از سوکت کاری ندارد. اما ممکن است سیم‌ها یا شلنگ‌ها فرسوده شده باشند که به این موضوع بهتر است توجه کنیم.
 5. در این مرحله باید پمپ و بدنه پلاستیکی را از هم جدا کنیم که جدا کردن آنها با باز کردن پیچ‌ها انجام میشود.
 6. حال نوبت به قرار دادن پمپ جدید و تعویض پمپ قدیمی لباسشویی است.
 7. دوباره باید پیچ‌ها را با دقت سر جای خود ببندید.
 8. قدم آخر: حالا نوبت به جای گذاری پمپ تخلیه جدید است. تمام مراحلی که در قسمت قبل برای جدا سازی پمپ تخلیه انجام دادیم دقیقا دوباره از آخر به اول در این مرحله انجام می دهیم. مراقب باشید که تمام پیچ ها و اتصالات را به درستی نصب نمایید تا در حین کار ماشین لباسشویی پمپ از جای خود خارج نشود و به دستگاه صدمه ای وارد نسازد. بعد از بستن محافظ ها و قرار دادن ماشین لباسشویی در وضعیت اولیه اقدام به روشن نمودن دستگاه کنید. تمام مراحل شستشو رابه دقت چک کنید و مطمئن شوید که آبی از زیر دستگاه خارج نمی شود.
قسمت پلاستیکی پمپ تخلیه

بهتراست قبل از اقدام به تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی آن را به آرامی به پهلو بخوابانید تا از آسیب به لگن دستگاه جلوگیری کنید. می‌توانید این عمل را نیز انجام ندهید.

تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ال جی

برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ال جی دقت داشته باشید ابتدا از ظاهر پمپ تخلیه لباسشویی و شلنگ‌های آن عکس بیندازید تا هنگام تعویض بدانید کدام قیمت‌ها باید به هم متصل شوند. حالا مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

 1. ابتدا باید فیلتر جلو را باز کنید. (این کار را می‌توانید با پیچ گوشتی دو سو یا چهار سو انجام دهید.)
 2. بعد از اینکه پیچ‌ها را باز کردید پمپ آزاد می‌شود. مقداری پمپ را تکان دهید تا آزاد شود.
 3. بعد از آزاد کردن پمپ شلنگ‌های متصل به آن را آزاد می‌کنیم. این کار را می‌توانید با انبردست انجام دهید.
 4. بعد از باز کردن شلنگ‌ها حال باید سوکت‌های پشت پمپ را جا کنید.
 5. حال پمپ تحلیه ماشین لباسشویی ال جی آزاد می‌شود و می‌توانید آن را بیرون بیاورید.
 6. پس از خارج کردن آن باید پوسته (قسمت پلاستیکی) را از پمپ خارج کنید که در این مرحله نیاز به پیچ گوشتی دارید. پس از جدا شدن پمپ از پوسته نوبت به تعویض قطعه می‌باشد. (پمپ جدید را جایگزین می‌کنیم.)
 7. مانند پمپ قبلی، پمپ جدید را سر جای خود قرار می‌دهیم و به‌وسیله پیچ‌ها و پیچ‌گوشتی آن را سفت میکنیم. یعنی دوباره پوسته و پمپ جدید به هم متصل خواهند شد.
 8. حال در این مرحله باید سوکت‌های پمپ را وصل کنیم.
 9. سپس قطعه را داخل دستگاه قرار می‌دهیم و شلنگ‌های آن را مجدد وصل می‌کنیم.
 10. توجه داشته باشید که هر یک از شلنگ‌ها باید در جایگاه خود قرار گیرند و بست آن‌ها را مجدد می‌بندیم. در این مرحله باز از انبردست برای سفت کردن بست‌ها کمک بگیرید.
 11. بعد از سفت کردن بست‌ها و وصل شدن شلنگ‌ها، پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ال جی را در جایگاه خود قرار می‌دهیم.
 12. حال نوبت سفت کردن پیچ‌های این قسمت است. در این مرحله توجه داشته باشید که با تکان‌های دست پمپ تخلیه را در جایگاه خود قرار دهید و بعد از آن شروع به سفت کردن پیچ‌های آن کنید.
 13. در این مرحله کار تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ال جی به اتمام رسید.

نحوه تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

در بعضی موارد امکان این وجود دارد که بعد از تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی همچنان شاهد آب ریزی از پشت ماشین لباسشویی باشید. که این می تواند ناشی از پوسیدگی و خرابی شلنگ تخلیه اتفاق بیفتد. در این زمان باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. اگرچه ممکن است فکر کنید چون که تعویض شلنگ تخلیه همانند کار هایی از جمله تعویض برد و یا پمپ تخلیه کاری تخصصی نمی باشد می تواند به سادگی توسط خودتان صورت بگیرد اما باز هم لازم است که با دقت کافی آن را انجام دهید. زیرا وجود کوچکترین نقص فنی در ماشین لباسشویی می تواند سبب خرابی های بزرگتری در دستگاه گردد.

علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی چیست؟

تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی سامسونگ

روش تعویض شلنگ تخلیه با توجه به مدل ماشین لباسشویی و برنامه شستشویی که هر دستگاه دارد از جمله ماشین لباسشویی سامسونگ می تواند متفاوت باشد. مثلا در بعضی مدل ها شلنگ تخلیه از یک قطعه تشکیل شده است. اما در برند سامسونگ شلنگ تخلیه از ترکیب چند قطعه شکل گرفته که همین تفاوت نحوه تعویض شلنگ تخلیه را عوض می کند. تعویض شلنگ تخلیه در ماشین لباسشویی سامسونگ در چند مرحله به سادگی قابل انجام است. مشکل صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی از چیست؟

 1. ابتدا منبع آب را قطع کنید. سپس شلنگ تخلیه را که به وسیله بست هایی در پشت ماشین قرار گرفته جدا نمایید و اجازه دهید باقی مانده آب از آن خارج شود. سپس شلنگ را خارج کنید.
 2. سپس شلنگ تخلیه جدید را با وضعیتی مانند قبل به وسیله بست روی دستگاه محکم کنید. می توانید برای باز و بسته کردن بست از یک انبر دست کمک بگیرید. در نهایت مطمئن شوید که شلنگ از جایی نشتی نداشته باشد. با انجام این کار تعویض شلنگ تخلیه به خوبی صورت گرفته است.

طبقه بندی شده در