امروزه با توجه به اینکه آکوستیک اتاق و تبدیل اتاقی از منزل به استودیو ضبط صدا یا برای کارهای این‌ چنینی بسیار باب شده است، می‌توان به آسانی و با انجام چند گام اقدام به آکوستیک کردن اتاق نمود .

آکوستیک کردن اتاق

در این صفحه از استاده به سوال اینکه چگونه اتاق آکوستیک ایجاد کنیم و آموزش ساخت اتاق آکوستیک کم خرج می‌پردازیم.                            

نمونه کار آکوستیک دیوار اتاق

چگونه اتاق را آکوستیک کنیم؟

چگونه اتاق را آکوستیک کنیم؟

فضایی که برای ایجاد اتاق ضد صدا در نظر دارید باید ویژگی‌های ابتدایی را داشته باشد. به این منظور اتاق‌‌ها باید یا ضد صدا باشند و یا آکوستیک.

ضد صدا کردن اتاق یعنی صداها از اتاق خارج نشوند و صدای اضافه هم وارد اتاق نشود اما آکوستیک یعنی بازتاب صدایی در اتاق نداشته باشیم.

در آکوستیک اتاق بخش‌هایی از آن که در واقع خروجی‌ها هستند بسیار حائز اهمیت‌اند. برای مثال وجود درب، پنجره، کانال کولر، کمدها و رادیاتور شوفاژ برای پاسخ دادن به این سوال که چگونه اتاق را آکوستیک کنیم مهم هستند.

بعلاوه جنس کفپوش هنگام آکوستیک مهم است. اگر جنس آن طوری است که باعث برگشت صدا می‌شود باید آن را هم با موکت یا فرش پوشش داد.

در پاسخ به این سوال که چگونه اتاق را آکوستیک کنیم ابتدا باید بدانید به چه منظور می‌خواهید از اتاق ضد صدا بهره ببرید. برای مثال بعضی افراد در صدد آهنگسازی و یا ضبط صدا هستند در حالیکه عده‌ای می‌خواهند کار نوازندگی انجام دهند.

بنابراین اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای آکوستیک کردن اتاق را انجام دهید باید حواستان خیلی به درب و پنجره‌ها باشد و آن‌ها را کاملا ضد صدا کنید ولی در لول‌های پایین‌تر بیشتر به دیوارها توجه کنید. برای مثال برای نواختن سازی مانند درام، علاوه بر آکوستیک دیوار باید شامل آکوستیک درب، کف و سقف هم باشد.

همانطور که اشاره شد هر کار حرفه‌ای نیازمند نوع خاصی از آکوستیک اتاق است که در زیر به برخی از اقدامات لازم اشاره می‌کنیم.

 • اتاق آهنگ‌سازی: نیاز به ضد صدا بودن محیط و در گام بعدی اقدام به آکوستیک با ابزار مورد نیاز
 • اتاق ضبط صدا: نیاز به ضد صدا بودن کامل و دقیق محیط و در گام بعدی اقدام به آکوستیک نه خیلی قوی با ابزار مورد نیاز
 • اتاق نوازندگی: نیاز به ضد صدا بودن محیط و در گام بعدی اقدام به آکوستیک ساده با ابزار مورد نیاز
 • اتاق میکس و مسترینگ: نیاز شدید به ضد صدا بودن محیط و در گام بعدی اقدام به آکوستیک بسیار قوی با ابزار مورد نیاز

حتما بخوانید: تبدیل درب چوبی به درب چرمی به همراه قیمت

آموزش ساخت اتاق آکوستیک کم خرج

آموزش ساخت اتاق آکوستیک کم خرج

همانطور که گفته شد ابتدا باید بدانیم هدف‌مان از آکوستیک کردن اتاق‌هایمان چیست، موجودی ما برای این کار چقدر است و سپس بر حسب نیاز موجود می‌توانیم با مبحث آموزش ساخت اتاق آکوستیک کم خرج، اقدامات لازم را انجام دهید.

برای ضد صدا کردن اتاق و اینکه چگونه یک اتاق آکوستیک بسازیم، از مبتدی تا پیشرفته مراحل زیادی وجود دارد. مثلا برای ضبط صدا نیازی به اتاق ضد صدای حرفه‌ای نداریم.

ضد صدا کردن اتاق را می‌توان در چند سطح از ضعیف تا حرفه‌ای انجام داد:

در مرحله ضعیف تا معمولی:

 1. درب، دیوارها وپنجره به ترتیب نقش کلیدی دارند و باید ابتدا آن‌ها عایق صوتی باشند.
 2. تا حد امکان با درزگیر دور و پایین درب‌ را بپوشانید و برروی آن به نصب موکت بپردازید.
 3. برای دیوار از ساز‌ه‌های چوبی، فوم ارزان و شانه تخم مرغ استفاده کنید و پنجره‌ها را با پرده خیلی کلفت یا حتی پتو بپوشانید.

در مرحله آکوستیک قابل قبول و خوب:

 1. مانند مرحله قبل در آموزش ساخت اتاق آکوستیک کم خرج درب‌ها باید ضد صدا باشند ولی از متریال با کیفیت‌تری مانند الاستومتری استفاده می‌شود.
 2.  برای روی درب از چوب ام دی اف و یا همان عایق‌های ذکر شده استفاده کنید.
 3. از نجاری بخواهید برای دیوار منزلتان پنل چوبی تهیه کند. در این صورت پنل‌ها را به دیوار متصل کرده و داخلش پشم سنگ گذاشته و با پارچه ضخیم آن را بپوشانید تا هم زیباتر شود و هم آکوستیک‌تر.

در مرحله آکوستیک عالی:

 1. در ابتدا اگر نمی‌خواهید خیلی هزینه کنید با متریا‌ل‌های عالی در بازار درزها را بپوشانید و زیر درب را به هیچ عنوان فراموش نکنید. از طرفی اگر هزینه برایتان مسئله نیست درب‌های عایق صدا تهیه و نصب کنید.
 2. پنجره اتاق را کاملا با چوب مسدود کنید و روی شیشه‌ها پشم سنگ قرار دهید.
 3. دیوار را نیز می‌توانید با چوب و پشم سنگ بپوشانید. به این ترتیب که پشم سنگ را درون پنل‌های چوبی دیوار گذاشته و روی آن را هم پارچه بکشید. استفاده از فوم‌های ارزان و کاشی‌های فومی برای ضد صدا کردن‌ حرفه‌ای اتاق ناکارامد است. درمواردی که هزینه برای شما مانعی نیست هم می‌توانید ازعایق آکوستیک استفاده کنید.

حتما بخوانید: لمسه کاری دیوار همراه طرح‌های زیبا و مراحل انجام آن

در برخی واقع که نمی‌خواهید دکوراسیون کل اتاقتان را به هم بزنید، فقط لازم است تا گوشه‌ای را به آن اختصاص دهید. در این بخش به سوال چگونه یک اتاق اکوستیک بسازیم پاسخ می‌دهیم.

در این شرایط مجددا با توجه به هدف و بودجه خود اتاقکی مانند تلفن‌خانه‌های قدیم در سطح شهر به نجار سفارش دهید. تفاوت این اتاقک در این است که شیشه‌های آن باید از جنس پلاکسی باشد و دیواره‌های دورن اتاقک را نیز می‌توانید با پشم سنگ، فوم و حتی شانه تخم مرغ بپوشانید.

نکته 1: همانطور که دیدیم چوب می‌تواند در آکوستیک اتاق نقش مهمی داشته باشد. پس اگر در اتاقتان کتابخانه چوبی دارید بدون نگرانی از حضور آن‌ها به راحتی و حتی بهتر می‌توانید بقیه اتاق را ضد صدا کنید.

نکته ۲: پنل‌‌های آکوستیک مواردی هستند که در بازار به راحتی قابل تهیه هستند و قبل از ساز زدن می‌توانید از آن برای عدم پخش صدا استفاده کنید.

 نکته ۳: از پنل آکوستیک برای سقف استفاده کنید.

عایق صوتی اتاق

عایق صوتی اتاق

به منظور آکوستیک سازی ، نیاز به عایق صوتی اتاق داریم. مواد مختلفی مانند پشم شیشه، فوم و… به طور پیش فرض برای ضد صدا کردن اتاق کاربرد داشته‌اند. اما امروزه از وسیله‌های دیگری مانند Elastomery  برای ایجاد عایق صوتی اتاق استفاده می‌شود.

در این صفحه از “خدمات آنلاین نکت” به نکات ابتدایی برای ایجاد یک اتاق ضد صدا اشاره شده است اما برای افراد حرفه‌ای و انجام کار دقیق و بدون نقص قطعا این تازه اول راه است و باید به اینکه چگونه یک اتاق اکوستیک بسازیم واقف باشید.

به همین منظور برای اینکه نتیجه آکوستیک و عایق صوتی اتاق کاملا رضایت‌بخش باشد و در حین ضبط صدا و یا کارهای دیگرتان به مشکل بر نخورید، پیشنهاد می‌شود از متخصص کمک بگیرید و از چند نوع عایق صوتی اتاق مختلف استفاده کنید.

در پایان

برای انجام آکوستیک اتاق خیلی از افراد معتقدند این کار بسیار سخت است و نیاز است هزینه‌‌های هنگفتی صرف شود. اما در حقیقت چنین نیست و افراد به سادگی و حتی بدون کمک می‌توانند یک اتاق آکوستیک معمولی داشته باشند و کار خود را استارت بزنند. زیرا هر چه زودتر کار خود را شروع کنید زودتر می‌توانید استودیو ضبط خودتان را تاسیس کنید.

طبقه بندی شده در