آموزش صفر تا صد جرم گیری آبگرمکن بوتان به صورت تصویری

جرم گیری آبگرمکن بوتان که عموماً با عنوان رسوب‌زدایی آبگرمکن نیز شناخته می‌شود ممکن است اندکی برای شما دارای پیچیدگی باشد. بنابراین توصیه می‌شود که حتماً توسط یک لوله‌کش و یا کارشناس حرفه‌ای تأسیسات آشنا به طریقه جرم ‌گیری و سرویس پکیج انجام شود. اما اگر خود شما میخواهید این کار را انجام دهید و یا با آن آشنایی داشته باشید در این صفحه به آموزش جرمگیری آبگرمکن دیواری بوتان و طریقه انجام آن می‌پردازیم.

جرم گیری آبگرمکن بوتان

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

زمان جرم ‌گیری آبگرمکن دیواری بوتان

به خاطر داشته باشید که با انجام سرویس‌های دوره ای و اصولی میتوان به راحتی از رسوب بیش از حد لوله های آبگرمکن دیواری بوتان جلوگیری کرد. دلیل ایجاد رسوب در پکیج چیست؟

بدون شک برایتان پیش‌آمده که نگاهی به داخل یک کتری آب جوش انداخته باشید و حضور حجم عظیمی از رسوب تعجب شما را برانگیخته باشد. در آبگرمکن و لوله‌های آن نیز، شرایطی همچون کتری حکم‌فرماست. جمع شدن تدریجی رسوب در لوله‌های آبگرمکن به‌مرور زمان سبب:

 • کیپ شدن لوله‌ها می‌شود که از کم شدن قطر تدریجی نشأت می‌گیرد.
 • به‌مرور زمان میزان حرارت منتقل‌شده از شعله به آب، کاهش پیدا می‌کند.

می‌شود. البته گاهی میزان رسوب جمع شده در لوله‌ها به حدی زیاد است که جرم ‌گیری مشکلی را برای شما حل نمی‌کند. در این صورت شما مجبور خواهید شد که آن قسمت از لوله را که رسوب در آن جمع شده است، برش دهید و پس از پاک‌سازی مجدداً جوش دهید. در صورت جوش زدن مجدد نیز عواقب زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • وارد شدن آسیب شدیدی به آبگرمکن
 • عموماً افراد از کمبود آب گرم شکایت می‌کنند.
 • شنیدن صداهای بسیار (به علت گرم شدن رسوب درون لوله‌ها)
 • آبگرمکن قدرت کافی برای گرم کردن آب را نخواهد داشت.
 • بالا رفتن مصرف انرژی توسط آبگرمکن و درنتیجه هزینه‌های بیشتر

اگر قصد دارید با طریقه جرم ‌گیری آبگرمکن بوتان آشنا شوید، لازم است بدانید که عموماً لوله‌های آب گرم به علت بالا بودن دمای آبی که در آن‌ها جریان دارد، میزان رسوب بیشتری در آن‌ها نیز جمع می‌شود. شماره تعمیرکار آبگرمکن بوتان

دیدن چه نشان‌هایی شما را به فکر کردن درباره جرم ‌گیری آبگرمکن بوتان سوق می‌دهد؟

 • سرد شدن آب
 • فشار پایین آب مورداستفاده

آموزش تصویری جرمگیری آبگرمکن دیواری بوتان

در ابتدا باید بگوییم که شما برای جرم‌گیری به:

 • قیف
 • اسیدکلریدریک یا جوهر نمک رقیق‌شده 20 درصد
 • شیلنگ پلاستیکی
 • لوله پلاستیکی به ارتفاع 1 متر
 • یک تشت بزرگ

احتیاج پیدا خواهید کرد.

برای جرم ‌گیری و به‌صورت کلی زدودن رسوب درون مبدل گرمایی بوتان:

 1. گاز را قطع کنید: مرحله اول در آموزش تصویری جرم ‌گیری آبگرمکن دیواری بوتان؛ قطع کردن گاز: شما باید در این مرحله از قطع بودن گاز و همچنین سرد بودن تمامی قسمت‌های آب‌گرم‌کن، اطمینان کافی پیدا کنید.
 2. آب را قطع کنید.
 3. شما به جوهر نمک رقیق 20 درصد احتیاج دارید.
 4. مرحله چهارم در آموزش تصویری جرم ‌گیری آبگرمکن دیواری بوتان جدا کردن آبگرمکن از محل نصب است که با جدا کردن رگلاتور همراه می‌باشد.
 5. در ادامه مراحل جرم ‌گیری آبگرمکن بوتان ، لازم است که آب درون آن را به‌صورت کامل تخلیه کنید.
 6. برای تخلیه آب داخل آبگرمکن نیز کافی است، یکسر آن را در محلی برای تخلیه آب قرار دهید و از طریق فوت کردن سر دیگر، اقدام به خارج کردن آب درون آبگرمکن خود کنید.
 7. در ادامه لازم است که یک شلنگ پلاستیکی را به یکسر آبگرمکن بوتان و به سر دیگر آن، یک لوله نوع PP وصل کنید. لازم به ذکر است که لوله PP باید دارای ارتفاع بهینه چیزی به اندازه 1 متر باشد. آبگرمکن بوتان را درون یک لگن بزرگ که حاوی مقدار مناسبی آب است، قرار دهید. این مسئله کمک می‌کند که درصورتی‌که سرریز شدن رسوب، آبگرمکن شما دچار تغییر رنگ نشود.
 8. اگر در زمستان مشغول جرم ‌گیری آبگرمکن دیواری بوتان هستید، بهتر است برای سرعت دادن به کار، آب داخل لگن، گرم باشد.
 9. لوله PP را به یک قیف وصل می‌کنیم و مقداری از اسید نامبرده شده را درون این قیف می‌ریزیم تا از طریق لوله وارد آبگرمکن شود. اگر در مراحل جرم ‌گیری آبگرمکن دیواری بوتان ، کف در اسید خارج‌شده از مبدل دیده‌اید، به شما تبریک میگوییم. چراکه کار حل شدن رسوب در اسید به نحو احسن انجام‌شده است.
 10. پروسه تزریق اسید به آبگرمکن دیواری را چندین بار انجام دهید تا به این وسیله، جرم ‌گیری آبگرمکن دیواری بوتان به‌صورت کامل انجام شود. این پروسه تا خارج شدن اسید بدون کف از سر دیگر مبدل باید ادامه پیدا کند و تکرار شود تا بتوان گفت که جرم ‌گیری آبگرمکن بوتان به درستی انجام شده است .

مراحل آموزش جرم ‌گیری آبگرمکن دیواری بوتان، بسیار آسان هستند؛ اما چیزی که کار را برای شما در آن سخت کرده، تجربه استفاده از اسید برای رسوب زایی است. چراکه در صورت آگاه نبودن از ریزه‌کاری‌ها، ممکن است آبگرمکن دچار آسیب‌های جدی گردد.

در کلیه مراحل مذکور برای آموزش جرم ‌گیری آبگرمکن بوتان لازم است ترتیب حفظ شود و همچنین  رعایت جوانب احتیاط را فراموش نکنید.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. داوود گفت:

  سلام چراآبگرمکن ماتاشیراب گرموبازمیکنیم روشن نمیشه بایدفشارزیادبشه تاروشن بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.