علت کار نکردن یخساز ساید سامسونگ، ال جی و دوو

کار نکردن یخساز ساید

یکی از بارزترین خرابی‌ها در یخچال‌های ساید بای ساید کار نکردن یخساز آن‌ها می‌باشد که در همه برندها از جمله سامسونگ، ال جی، دوو و … شاهد آن خواهیم بود. در این صفحه از خدمات آنلاین استاده به بررسی علت کار نکردن یخساز ساید و همچنین راهکارهایی که برای رفع مشکل آن باید انجام داد خواهیم پرداخت.

دقت داشته باشید که در صورت عدم برطرف شدن مشکل کار نکرن یخساز ساید می‌توانید با شماره تعمیرکار یخچال معرفی شده در استاده جهت تعمیر ساید بای ساید سامسونگ و ساید ال جی در محل تماس بگیرید تا ضمن صرفه جویی در وقت از پرداخت هزینه‌های اضافی خودداری کنید.

چرا یخساز ساید کار نمی‌کند؟

کار نکردن یخساز ساید یکی از مشکلات متداول است که میتواند علت‌های مختلفی داشته باشد و در اکثر موارد می‌توان بدون نیاز به تعمیرکار، مشکل آن را برطرف کرد. کار نکردن یخساز یک سری دلایل شایع دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خاموش بودن یخساز ساید، فعال شدن مکث آن، انسداد راه ورودی آب یا فیلتر و دمای نامناسب اشاره کرد.

­­چرا ­موتور ­یخچال ­یکسره ­کار ­می­‌‌‌کند؟ پیشنهاد می‌کنیم دلایل و راهکار برای رفع این مشکل را بخوانید.

بهتر است قبل از بررسی موارد جزئی برای کار نکردن یخساز ساید سه مورد کلی بررسی شود:

 • اولین مورد، جریان برق یخچال ساید است.
 • دومین مورد، اطمینان از روشن بودن یخساز ساید است؛ چون ممکن است سهوا خاموش شده باشد. نحوه خاموش کردن یخساز سامسونگ را بخوانید.
 • سومین مورد، پر شدن یخساز ساید است. این اتفاق در صورتی می‌افتد که مشکلی در شیر ورودی آب وجود داشته باشد و تولید یخ زیاد صورت گیرد. در این صورت باید مشکل برطرف شود.

در ادامه مطالب به بررسی علت کار نکردن یخساز ساید در برندهای سامسونگ، ال‌جی و دوو میپردازیم اما برای اینکه بتوان علت کار نکردن یخساز را بهتر تشخیص داد، بهتر است ابتدا با نحوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تولید یخ توسط یخساز آشنا شد.

نحوه تولید یخ توسط یخساز

   ابتدا باید آب ورودی که از شیر آب به لوله وارد می‌شود، فیلتر شود. بدین صورت که آب، وارد فیلتر می‌شود و فیلتراسیون صورت می‌گیرد، سپس این حجم از آب به درون شیر آبی وارد و ذخیره میشود که دمای آن به وسیله‌ی ترموستات تنظیم و در محدوده‌ی ثابتی قرار می‌گیرد.

این آب وارد قالب‌های یخ شده و یخ تولید می‌شود؛ اما برای خروج یخ از قالب، باید کمی گرما داده شود تا یخ از قالب جدا شده (البته این مرحله توسط ترموستات تحت کنترل است و قطع می‌شود) و توسط یک موتور به محل ذخیره‌ی یخ منتقل شود. این مراحل تا جایی ادامه پیدا می‌کند که منبع یخ پر شود. تعمیر ترموستات یخچال و هزینه تعمیرات ترموستات را اینجا بخوانید.

در صورت رفع نشدن کار نکردن یخساز یخچال ساید بای ساید با راهکارهای ارايه شده در زیر، میتوانید با تعمیرکار یخچال در استاده تماس بگیرید تا در اسرع وقت در محل حضور یابند و ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا، جهت عیب یابی و رفع خرابی اقدام نمایند.

علت کار نکردن یخساز ساید سامسونگ

   اگر پس از بررسی برق، روشن بودن و عدم پر بودن منبع ذخیره یخ، علت کار نکردن یخساز ساید سامسونگ مشخص نشد، مشکل می‌تواند از میان موارد زیر باشد:

 1. اشکال در ورود آب به فیلتر : اگر شیر آب دچار مشکل باشد (برای مثال، بسته باشد) و یا انسدادی در لوله‌ی ورود آب وجود داشته باشد، فعالیت یخساز سامسونگ دچار اختلال می‌شود و کار نمی‌کند.
 2. یخ‌زدن لوله‌ی آب : لوله‌ی آب، از داخل فریزر عبور می‌کند. به همین دلیل ممکن است گاهی به دلیل یخ زدن آب، مسدود شود. برای حل این مشکل، باید لوله را گرم کرد تا یخ‌ها ذوب شود و مسیر آب باز شود.
 3. وجود مشکل در فیلتر : همان‌طور که گفته شد، آب ورودی برای یخ زدن، ابتدا باید فیلتر شود. به مرور زمان فیلتر کارایی خود را از دست می‌دهد و باید تعویض شود.
 4. خراب شدن ترموستات : ترموستات، نقش مهمی را در ساختن یخ ایفا می‌کند. اگر مختل شود، قابلیت تنظیم دما از بین رفته و یخسازی ساید سامسونگ نیز مختل می‌شود و کار نمی‌کند. دلایل خرابی ترموستات یخچال را اینجا بخوانید.
 5. خراب شدن موتور : هنگامی که یخ در قالب ساخته می‌شود، موتوری آن را به محل ذخیره‌ی یخ منتقل می‌کند. اگر این موتور خراب شود، یخ وارد منبع نشده و یخسازی مختل می‌شود.
 6. تغییرات دما : اگر دما از حدی فراتر رود، یخسازی صورت نمی‌گیرد و اگر هم صورت گیرد، به دلیل دمای بالا یخ‌ها ذوب و به هم میچسبند. این اختلال می‌تواند ناشی از اختلال در ترموستات باشد و یا قفل درب مشکل داشته باشد که سبب کار نکردن یخساز ساید سامسونگ می‌شود. علت بسته نشدن درب یخچال چیست؟

حتما به‌خاطر داشته باشید اگر یخچال خود را به تازگی خریداری کرده‌اید و یا تاریخ گارانتی یخچال ساید شما هنوز اعتبار دارد، جهت تعمیر و رفع خرابی یخساز به نمایندگی برند مربوطه زنگ بزتنید تا بدون پرداخت هزینه این مشکل برطرف شود.

علت کار نکردن یخساز ساید ال جی

   همان‌طور که بالاتر گفته شد، از عمده عللی که می‌توانند باعث کار نکردن یخساز ساید ال جی شوند می‌توان به انسداد و اشکال در شیر ورودی آب ، لوله‌ها و فیلتر اشاره کرد. در این صورت باید انسداد و اشکالات را برطرف کرد. برای مثال اگر مشکل در لوله انتقال آب به یخساز باشد، ممکن است در اثر یخ‌زدگی باشد و برای رفع آن باید لوله را گرم کرد. اگر مشکل انسداد و خرابی فیلتر باشد، باید آن را تعویض کرد.

از سری عوامل دیگر که باعث کار نکردن یخساز ساید ال جی میشوند:

 • اختلالاتی که در دما به وجود می‌آید. این اختلالات می‌تواند ناشی از خرابی ترموستات قالب یخساز ساید ال جی و یا اشکال در باز و بسته شدن درب یخچال باشد.
 • خرابی موتور یخساز در انتقال یخ‌ها به مخزن اختلال ایجاد می‌کند.
 • خرابی برد کنترلی یخساز و یا دکمه های آن از علت‌های کار نکردن یخساز ساید ال جی می‌باشد. این برد باید بررسی شود.
 • وقتی یخ در قالب یخساز ساخته می‌شود، از طریق یک دریچه خروجی، خارج شده و به محل ذخیره وارد می‌شود. گاهی ممکن است این دریچه به درستی عمل نکند و در فرایند یخسازی ساید ال جی اختلال ایجاد شود.
 • یکی دیگر از اجزا، تیغه یخ‌شکن است که باید بررسی و در صورت نیاز، تعمیر شود.

علت کار نکردن یخساز ساید دوو

اگر شما ساید دوو دارید و با مشکل یخسازی مواجه هستید، احتمالا بتوانید با مطالعه‌ی این موارد منشا مشکل را بیابید و به رفع مشکل کار نکردن یخساز ساید دوو بپردازید:

 • چک کنید که آیا یخساز دوو روشن است؛ زیرا امکان دارد خاموش شده باشد.
 • مسیر ورود و عبور آب را بررسی کنید. همانطور که می‌دانید، آب از شیر آب وارد لوله می‌شود. اگر شیر آب انسداد یا شکستگی داشته باشد، یخساز به درستی کار نمی‌کند. پس از آن آب وارد فیلتر می‌شود تا فیلتراسیون صورت گیرد. اگر فیلتر گرفتگی داشته باشد و یا مناسب دستگاه شما نباشد، تولید یخ مختل می‌شود. لوله‌ای که آب از آن عبور میکند، به دلیل عبور از فریزر و دمای پایین، امکان دارد یخ بزند و راه عبور آب را مسدود کند. در این صورت باید به آن گرما بدهید(میتوانید با دمای متوسط سشوار این کار را انجام دهید) تا یخ‌زدگی آن  برطرف شود. ارور یخچال دوو رفع خطا 660 – E7 – E12 – 660 – ERR را در این صفحه از استاده مطالعه کنید.
 • دمای فریزر دو. را بررسی کنید. اگر دما از حدی بالاتر باشد (حدودا بالاتر از 15- درجه) ، یخسازی صورت نمیگیرد. در این مورد حتما ترموستات را از نظر عملکرد بررسی کنید، چرا که وظیفه تنظیم دما را دارد.
 • موتور یخساز دوو میتواند دچار مشکل شده باشد و در یخسازی و یا انتفال یخ به مخزن، اختلال ایجاد شود.
 • ممکن است در مخزن برفک ایجاد شده باشد. در این صورت باید برفک تخلیه و دریچه ورود یخ و هم‌چنین مخزن بررسی شود تا راه ورود رطوبت و ایجاد برفک شناسایی و بسته شود.

در پایان:

به خاطر داشته باشید که کار نکردن یخساز ساید از علت‌های شایع در هر برندی از جمله سامسونگ، دوو، ال جی و … می‌باشد که با انجام مراحل ابتدایی در صورت برطرف نشدن مشکل میتوانید راهکارهای ارائه شده در بالا را پیاده سازی کنید. در غیر این صورت حتما برای رفع خرابی یخساز ساید از تعمیرکاران حرفه‌ای معرفی شده در این استاده کمک بخواهید و خودتان وارد عمل نشوید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *