چگونه بوی بد فرش را در منزل از بین ببریم؟!

بوی فرش

یکی از مشکلاتی که ممکن است در هر خانه ای پیش بیاید بوی نامطبوعی است که از فرش ناشی می شود. تقریبا همه ما در طول زندگی با این مشکل مواجه شده ایم و در آن لحظه به دنبال راه حل برای خلاص شدن از بوی نامطبوع فرش می باشیم. بوی فرش ممکن است به دلیل رطوبت، ریختن غذای آبکی، ریختن ادرار یا مدفوع کودک و یا حیوانات خانگی باشد که در ادامه مقاله به چند روش خانگی برای از بین بردن بوی فرش اشاره خواهیم کرد.

در اینجا به بررسی دلایل بوی بد فرش و روشهای از بین بردن بوی بد فرش در زمان شستشوی فرش خواهیم پرداختی

لیست کارخانه‌های قالیشویی در تهران

راه کارهایی برای از بین برد بوی فرش:

استفاده از بوراکس:

بوراکس ماده ای ضدعفونی کننده می باشد که کاربرد فراوانی در مواد شوینده خانگی دارد. پودری سفید رنگ است که می توانید به وسیله آن بوی فرش را از بین ببرید. بوراکس را بر روی محل مورد نظر بریزید و به مدت 20 الی 30 دقیقه اجازه دهید که بر روی فرش بماند سپس به وسیله جارو پودر را از سطح فرش پاک نمایید.

در این صورت بوی نامطبوع فرش شما از بین خواهد رفت. پودر بوراکس را می توانید از فروشگاه ها و یا هایپر استار ها تهیه نمایید.

استفاده از جوش شیرین:

استفاده از جوش شیرین نیز می تواند در در از بین رفتن بوی نامطبوع فرش تاثیر گذار باشد. زمان استفاده از آن می توانید جوش شیرین را به اندازه کافی بر روی قسمت مورد نظر ریخته و با یک دستمال جوش شیرین را بر روی سطح مورد نظر بمالیم. بع

د از انجام این مرحله به مدت یک روز اجازه می دهیم تا جوش شیرین بر روی سطح باقی بماند و سپس آن را با جارو برقی از سطح فرش پاک می کنیم. حال به وسیله یک دستمال نمدار محل مورد نظر را دستمال می کشیم. در مرحله پایانی مقداری سرکه سفید را در آب حل می کنیم و محلول را بر روی قسمت مورد نظر به وسیله یک آبپاش می ریزیم، سپس پس از گذشت 20 دقیقه به وسیله شامپو فرش و اسفنج محلول سرکه و آب را از سطح فرش پاک می کنیم تا بوی فرش از بین برود. نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش با سرکه را بخوانید.

همانطور که قبلا به آن اشاره شد از جوش شیرین می توان برای از بین بردن لکه فرش نیز استفاده نمود که می توانید راه حل های کامل برای از بین بردن انواع لکه فرش را در این مقاله مطالعه نمایید.

استفاده از اسطوخودوس:

اسطوخودوس گیاهی گلدار و خوشبو می باشد که می توانید برای از بین بردن بوی فرش از آن استفاده کنید. برای اقدام به این کار می بایست از گل های تازه این گیاه استفاده کنید.

بسته به میزان مورد نیاز گل های تازه را بکوبید و به میزان دو برابر جوش شیرین به آن اضافه کنید و بر روی سطح مورد نظر بریزید و اجازه دهید که به مدت 25 دقیقه تا یک ساعت بر روی قسمت بو دار فرش باقی بماند سپس به وسیله یک دستمال و جارو آن را پاک کنید.

خواهید دید که بوی نامطبوع فرش از بین خواهد رفت. هر چه مدت زمان قرار گرفتن اسطوخودوس و جوش شیرین بر روی فرش بیشتر باشد نتیجه مطلوب تری بدست خواهید آورد. 17 روش تمیز کردن فرش: نجات دهنده فرش شما

می توانید یک روز کامل این مواد را از سطح فرش پاک نکنید! توجه داشته باشید که میزان جوش شیرین مصرفی دو برابر اسطوخودوس له شده می باشد.یک پیمانه اسطوخودوس+دو پیمانه جوش شیرین

به کارگیری روغن های ضروری:

روغن های ضروری در واقع عصاره گیاهان خوشبویی می باشند که از تقطیر آن ها بدست می آیند و در اثر تماس آن ها با هوا تبخیر می شوند و اثری از آن ها باقی نخواهد ماند به همین دلیل استفاده از روغن های ضروری می تواند گزینه مناسبی برای از بین بردن بوی فرش باشد.

بسته به نوع علاقمندی خود می توانید این روغن ها را تهیه نمایید. برخی از رایحه های روغن ضروری عبارتند از: گل رز، نعناع، چوب صندل، پرتغال و … .

برای به کارگیری از این روش می توانید نصف پیماه جوش شیرین تهیه نمایید و به میزان 15 الی 20 قطره از روغن ضروری را به آن اضافه کنید، پس از آن که به خوبی محلول را مخلوط کردید به مدت 12 ساعت آن را بر روی سطح بو دار فرش بریزید سپس به وسیله جارو آن را از سطح فرش پاک کنید.

در مرحله آخر در صورت از بین نرفتن بوی نامطبوع فرش و یا نداشتن صبوری کافی برای انجام راه کار های پیشنهادی می توانید این امر را با توجه به هر منطقه ای که زندگی می‌کنید به قالیشویی غرب تهران و یا قالیشویی شرق تهران بسپارید.

رفع بوی فرش ناشی از ادرار کودک و حیوانات خانگی:

رفع بوی ادرار کودکان: برای از بین بردن بوی ادرار کودکان می توانید از ترکیب آرد ذرت و جوش شیرین استفاده نمایید. برای این منظور می توانید آرد ذرت و جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط نمایید تا ماده ای خمیر مانند به دست آورید سپس خمیر را بر روی قسمت مورد نظر قرار دهید و با دستان و یا به وسیله فرچه آن را بمالید، پس از آن به مدت 24 ساعت اجازه دهید تا خمیر بر روی فرش بماند و در آخر با جارو سطح فرش را پاک نمایید.

راه حل دیگری که پیشنهاد می کنیم استفاده از سرکه سفید می باشد که می توانید مقداری سرکه سفید را بعد از پاک کردن لک ادرار بر روی قسمت مورد نظر اسپری نمایید و پس از 10 دقیقه با دستمال مرطوب آن را پاک کنید.

رفع بوی ادرار حیوانات خانگی: مراقبت و نگهداری از حیوانات خانگی و رعایت مسائل بهداشتی بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر شما حیوان خانگی دارید و بوی مدفوع و یا ادرار آن حیوان شما را آزار می دهد می توانید با اقدامات زیر این مشکل را برطرف کنید.

ابتدا برای تمیز کردن فرش با یک پارچه مدفوع و یا ادرار را به خوبی از فرش پاک کنید سپس محلولی از ترکیب مساوی آب و سرکه تهیه می کنیم و بر روی قسمت مور نظر می ریزیم و سریعا با پارچه آن را خشک می کنیم.

پس از انجام این مرحله جوش شیرین را به مقدار لازم بر روی محل مورد نظر بریزید سپس یک چهارم پراکسید هیدروژن 3% را با یک قاشق غذاخوری سر خالی مایع لباسشویی و یا ظرفشویی مخلوط کنید و بر روی جوش شیرین بریزید و با فرچه به خوبی مواد را با هم ترکیب کنید و اجازه دهید که مواد خشک شوند و با جارو مواد را از سطح فرش پاک کنید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.