یکی از موارد گزارش شده درمورد تلویزیون‌های سونی و به خصوص تلویزیون‌های ال ای دی، خاموش و روشن شدن ناگهانی آنهاست. که دلالیل گوناگونی می‌‌تواند در بروز آن دخیل باشد. در این صفحه قصد داریم 10 مورد از علل مهم برای خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی را بررسی کنیم. و با شما به اشتراک بگذاریم. آگاهی و اطلاع از دلایل بروز چنین مشکلی می‌تواند جهت کاهش نگرانی‌ها و ارائه‌ی راه حل مناسب جهت تعمیر تلویزیون سونی، کمک‌کننده باشد.

شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

نکته‌ی مهمی که در هنگام مواجهه با خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی باید به آن توجه ویژه داشته باشید، پرهیز از اصرار به روشن کردن مجدد دستگاه است. همچنین توصیه می‌کنیم در این شرایط از دانش و مهارت کارشناس متخصص جهت رفع مشکل دستگاه کمک بگیرید و خود اقدام به تعمیر آن نفرمایید. زیرا عدم اطلاع از نحوه‌ی قرارگیری قطعات داخلی و عدم آشنایی با عملکرد آنها می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به دستگاه وارد کند.

دلایل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی

با ما همراه باشید تا در ادامه‌ی مطلب به بررسی چند علت شایع برای خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی و ارائه‌ی راه حل مناسب جهت برطرف نمودن آنها، بپردازیم

نوسانات برق، دلیل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی

به طور کلی تلویزیون با ولتاژ پایین کار می‌کند و درصورت نوسانات برق، به راحتی خاموش می‌شود. به دنبال نوسانات ولتاژ امکان دارد برد پاور یا حتی گاهی اوقات مین برد دستگاه دچار آسیب شود. درصورتی که اشکال در پاور دستگاه باشد، فرآیند تامین ولتاژ مناسب مختل خواهد شد. که در این صورت با هزینه‌ا‌ی مناسب و مقرون به صرفه می‌توانید نسبت تعمیر آن اقدام نمایید. ولی اگر مین برد دچار اشکال شده باشد، به احتمال زیاد CPU نیز آسیب دیده است و در این حالت باید مین برد دستگاه را تعویض کنید.

شایان ذکر است شما می‌توانید برای کنترل ولتاژ ورودی به دستگاه و تشخیص ولتاژ مناسب از دستگاه محافظ برق استفاده نمایید. و جهت پیشگیری از بروز چنین مشکلی هرگز تلویزیون را به صورت مستقیم به برق وصل نفرمایید.

استفاده از کابل HDMI نامناسب و بی‌کیفیت

از آنجایی که کابل HDMI به صورت مستقیم به بخش پردازنده‌ی تلویزیون سونی وصل می‌شود، اگر این کابل فرسوده و بی‌کیفیت باشد امکان دارد سبب خرابی مین برد شود. و به دنبال آن خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی شود. در این صورت باتوجه به نظر کارشناس متخصص باید نسبت به تعویض مین برد و یا CPU دستگاه اقدام نمایید.

برای خواندن علت سیاه شدن صفحه تلویزیون سامسونگ، سونی، ایکس ویژن، دوو کلیک کنید.

استفاده از کابل HDMI نامناسب و بی‌کیفیت در تلویزیون سونی

پیشنهاد ما این است برای متصل کردن دستگاه‌هایی نظیر کنسول بازی، سیستم صوتی و… همواره از کابل‌های ارائه شده توسط خود دستگاه و کابل‌های اورجینال و باکیفیت استفاده نمایید.

اتصال نمودن فلش یا هارد آلوده به ویروس

استفاده از فلش یا هارد ویروسی موجب خرابی آی سی برنامه‌ مین برد خواهد شد. که در این صورت جهت برطرف نمودن این مشکل نیاز است تعویض آی سی برنامه‌ مین برد توسط تکنسین متخصص انجام شود. شایان ذکر است این مشکل اغلب در تلویزیون‌های اندرویدی شایع‌تر می‌باشد.

حتما قبل از هرگونه اتصال فلش مموری به تلویزیون سونی، آن را اسکن فرمایید.

فرسودگی برد پاور تلویزیون سونی

توصیه می‌کنیم این قطعه به طور میانگین پس از 5 الی 6 سال کارکرد تعویض شود. تا کارایی مناسب خود را حفظ کند. همچنین اگر سرویس به موقع و منظم دستگاه انجام نشود، پاور دستگاه دچار آسیب خواهد شد و به تبع خرابی آن، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی اتفاق می‌افتد. در اغلب موارد با تعمیر برد پاور دستگاه و تعویض قطعه‌های سوخته و فرسوده توسط تکنسین متخصص، مشکل پیش آمده حل خواهد شد.

7 علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک را اینجا بخوانید.

خرابی مین برد تلویزیون سونی

درصورتی که مین برد دستگاه دچار اشکال شده باشد، پس از خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی و سپس فشردن دکمه‌ی پاور آن، چراغ جلوی تلویزیون شروع به روشن و خاموش شدن می‌کند ولی روشن نمی‌شود. خرابی این قطعه می‌تواند عملکرد کلی تلویزیون را تحت تاثیر قرار داده و دچار مشکل کند.

اگر تلویزیون شما در طی شبانه روز به طور طولانی مدت روشن باشد، این قطعه دچار فرسودگی و خرابی زودهنگام خواهد شد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم زمانی که از تلویزیون استفاده نمی‌کنید، علاوه بر خاموش کردن آن، برق آن را نیز به طور کامل قطع کنید. با این ترفند طول عمر تلویزیون و به ویژه قطعه‌ی مین برد به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد.

تعداد دفعات بالای خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون سونی در طول روز، نشان‌دهنده‌ی خرابی مین برد می‌باشد.

خرابی مدار استندبای تلویزیون سونی

مدار استندبای در هنگامی که تلویزیون روشن نیست، برای تغذیه‌ی توان MCU و همچنین قطعات دیگری از تلویزیون LCD سونی کاربرد دارد. درصورتی که این قطعه دچار آسیب شده باشد، شاهد خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون سونی خواهیم بود.

جایگاه این قطعه بر روی برد SMPS می‌باشد و به کمک ترانسفورمر سویچینگ قابل شناسایی خواهد بود.

خرابی CPU تلویزیون سونی

خرابی و فرسودگی قطعه‌ی CPU در دستگاه نیز می‌تواند در خاموش شدن ناگهان تلویزیون سونی موثر باشد.

خرابی IC پاور تلویزیون سونی

ز دیگر دلایلی که سبب خاموش شدن یکباره و ناگهانی تلویزیون سونی می‌شود، نقص و خرابی IC پاور می‌باشد. در این صورت جهت برطرف نمودن مشکل می‌بایست علاوه بر تعویض IC برد پاور، خازن‌های اطراف آن نیز تعویض شوند. که با این کار از خرابی مجدد و زودهنگام این قطعه جلوگیری خواهد شد.

خرابی IC پاور تلویزیون سونی

دکمه‌ی Energy Saving Switch در پشت تلویزیون سونی

در قسمت پشتی برخی از تلویزیون سونی، دکمه‌ای به نام Energy Saving Switch قرار دارد. که باید به حالت ON تنظیم شده باشد.

تنظیمات تایمر تلویزیون سونی

و در آخر چک کنید که تنظیمات تایمر تلویزیون سهوا فعال نشده باشد. دربعضی اوقات امکان دارد تایمر فعال تلویزیون موجب خاموشی و یا روشن شدن ناگهانی دستگاه گردد.

چند نکته‌ی دیگری که باید درهنگام عیب‌یابی مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی به آن توجه داشته باشید. عبارت هستند از:

  • همه‌ی سیستم‌ها و دستگاه‌هایی که به تلویزیون متصل هستند را قطع نمایید تا مطمئن شوید که ایراد از آنها نیست.
  • در بعضی از تلویزیون‌های سونی، سیم پشت تلویزیون قابلیت جدا شدن دارد. در این صورت بررسی کنید کابل برق به خوبی متصل شده باشد.
  • توصیه‌ می‌کنیم درصورتی که از تلویزیون هوشمند استفاده می‌کنید و با چنین مشکلی مواجه شدید، در قدم اول برنامه‌ها و نرم‌ افزارهایی که مرتبط با عملکرد صفحه‌ی نمایشگر هستد را به روز رسانی نمایید.
  • دقت کنید که در برخی از تلویزیون‌ها تنظیمات ECI solution وجود دارد. عملکرد آن به نحوی است که به ذخیره‌ی برق تلویزیون کمک می‌کند. و درنهایت سبب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی می‌شود.

تعداد دفعاتی که چراغ پاور در تلویزیون‌های سونی چشمک می‌زند می‌تواند کمک به‌سزایی در فرآیند عیب‌یابی دستگاه داشته باشد. به این منظور شما می‌تواند پس از شمردن دقیق تعداد دفعاتی که این چراغ چشمک زده‌است، از طریق جدول عیب یابی تلویزیون سونی علت مشکل پیش آمده برای دستگاه را پیدا کنید.

طبقه بندی شده در