نحوه نصب سیستم صوتی ماشین نکات ریزی دارد که پس از آشنایی و تسلط به آنها، خودتان به راحتی می‌توانید از پس آن بربیایید. ما در این صفحه از استاده قصد داریم به آموزش نصب سیستم صوتی ماشین بپردازیم و تمامی نکات پیرامون آن را بررسی نماییم. از شما عزیزان دعوت می‌شود تا در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید.

جهت اقدام برای نصب سیستم صوتی ماشین در استاده روی آن کلیک کنید و شماره‌های موجود تماس بگیرید و ثبت سفارش کنید.

چه نکاتی را باید پیش از نصب سیستم صوتی رعایت کنیم؟

بهتر است پیش از آموزش نصب سیستم صوتی ماشین به معرفی و بررسی نکاتی مهم و کلیدی پیرامون آن بپردازیم.

 • در اولین مرحله پیش از آموزش نصب سیستم صوتی ماشین می‌بایست نسبت به قطع کردن قطب مثبت باتری خودرو اقدام فرمایید. خدمات تعویض باتری در محل و قیمت تعویض باتری ماشین در محل را بخوانید
 • توصیه می‌شود از سیم‌های مستقیم و بامحافظ در خدمات نصب استفاده گردد.
 • بهتر است جهت ظاهری تمیز و منظم‌تر، سیم‌کشی‌های مربوطه از قسمت زیرین کف و در امتداد درب‌های ماشین صورت پذیرد.
 • حین کارکرد آمپلی فایر محیط اطراف گرم می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود علاوه بر استفاده از فن خنک‌کننده، جایگاه قرارگیری آمپلی فایر را مکانی در نظر داشته باشید که جریان هوا به خوبی برقرار باشد. قیمت شارژ گاز کولر ماشین یا خودرو را مشاهده نمایید.

از این جهت صندوق خودرو به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای قرارگیری آمپلی فایر شمرده می‌شود. شایان ذکر است قسمت زیرین صندلی‌ خودرو نیز یکی دیگر از مکان‌های مناسب جهت نصب آمپلی فایر در نظر گرفته می‌شود.

 • توصیه می‌شود جهت پیشگیری از آسیب دیدن قطعات خودرو از دریل کردن و ایجاد سوراخ‌های جدید به شدت پرهیز نموده و تا حد امکان از سوراخ‌های قبلی استفاده فرمایید.
 • اگر مجبور به ایجاد سوراخ جدید شدید، حتما موقعیت باتری و سایر قطعات اصلی ماشین را بسنجید و سپس دست به دریل شوید!
 • توصیه می‌شود پس از ایجاد سوراخ جدید جهت از بین رفتن تیزی اطراف و در نتیجه پیشگیری از سیم‌های عبور داده شده، می‌بایست داخل سوراخ را یا با رنگ پوشانده و یا مهره پلاستیکی جاگذاری نمایید.

آموزش نصب سیستم صوتی ماشین

به طور معمول هنگام خریداری سیستم صوتی ماشین، پک کاملی از سیم‌کشی همراه آمپلی فایر تحویل داده می‌شود. اما در صورتی که مجموعه تحویل داده شده به کیت سیم‌کشی مجهز نمی‌باشد، می‌بایست نسبت به خریداری اقلام ذکر شده اقدام نمایید. برخی از مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

 • سیم برق اصلی
 • فیوز داخلی سیم
 • سیم اتصال به ضبط
 • سیم اتصال به زمین
 • کابل RCA
 • فن خنک‌ کننده
آموزش نصب سیستم صوتی ماشین

اکنون به آموزش نصب سیستم صوتی ماشین می‌پردازیم. جهت نصب سیستم صوتی ماشین کافیست تمامی مراحل زیر را ضمن توجه نمودن به جزئیات و دقت فراوان اجرا نمایید.

مرحله اول: باز نمودن فریم داشبورد ماشین

در ابتدایی‌ترین مرحله از آموزش نصب سیستم صوتی خودرو نیاز است فریم داشبورد ماشین باز و ضبط آن (سیستم صوتی) خارج شود. توجه نمایید در این مرحله نباید به سوکت‌ها صدمه‌ای وارد شود.

مرحله دوم: جدا نمودن کانکتورهای عقب سیستم صوتی

اکنون نوبت به جدا کردن کانکتورهای پاور می‌رسد که نیاز است با دقت و احتیاط بالایی انجام پذیرد. برای این کار باید رابط آنتن و صدا از جایگاه اصلی جدا شوند.

لازم به ذکر است در صورتی که کانکتوری موجود نمی‌باشد، می‌توانید نسبت به لخت کردن انتهای سیم اقدام نمایید.

مرحله سوم: اتصال سیم Earth به بدنه‌ ماشین

اگر جایگاهی برای اتصال سیم اتصال به زمین به خودروی شما مشخص نشده است، می‌بایست سیم Earth را به قطعه‌ رسانا وصل نمایید. توجه داشته باشید که پیش از آن می‌بایست سیم اتصال به زمین عاری از هرگونه زنگ‌زدگی و رنگ‌شدگی و به خوبی تمیز شده باشد.

مراحل نصب سیستم صوتی ماشین

مرحله چهارم: جدا نمودن لاستیک‌های اطراف درب خودرو

اکنون نوبت به باز کردن لاستیک نزدیک به صندلی شاگرد می‌رسد تا سیم‌های کار گذاشته شده ظاهر مرتبی داشته باشند. جهت آگاهی از هزینه تعویض لاستیک ماشین در محل کلیک نمایید.

مرحله پنجم: تکمیل اتصالات

در این مرحله می‌بایست فیوز داخلی درون سیم برق اصلی جاگذاری شود و سپس نسبت به بستن تمامی اتصالات مربوطه بپردازید.

توصیه می‌شود جهت پیشگیری از صدمه دیدن سیستم الکتریکی خودرو، فیوز را در نزدیکی باتری ماشین قرار دهید.

توجه داشته باشید که محل قرارگیری دستگاه گیرنده دیجیتال می‌بایست زیر داشبورد در نظر گرفته شود. به طوری که یک طرف دستگاه سیم‌های آنتن قرار گرفته و از طرفی دیگر به رابط برق اصلی خودرو وصل شده باشد.

مرحله ششم: جاگذاری سیستم صوتی خودرو

اکنون سیم اصلی برق را از آمپلی فایر به انتهای قطب مثبت باتری متصل نمایید.

توجه داشته باشید که کابل‌های RCA می‌بایست در سمت مخالف ماشین و در برابر سیم برق اصلی قرار گیرند و به هیچ عنوان در نزدیکی آن نباشند. سپس سیم اصلی ضبط ماشین را به باتری و همچنین دو سیم مثبت و منفی متصل نموده و سیستم صوتی را در جایگاه مورد نظر قرار دهید.

وصل کردن جریان برق

و در آخرین مرحله از آموزش نصب سیستم صوتی ماشین نوبت به برقراری جریان برق می‌رسد. پس از اتصال سیم جریان برق آمپلی فایر به طرف + باتری و وصل نمودن مجدد اتصالات مربوط به قطب مثبت باتری که در مراحل ابتدایی جدا شده بود، اکنون امکان روشن کردن سیستم صوتی فراهم شده است.

شایان ذکر است در صورتی که پس تست صدای شنیده شده، کیفیت آن دچار مشکل می‌باشد، می‌بایست اقدامات لازم جهت تنظیم آمپلی فایر و تنظیم سیستم صوتی را انجام دهید.

نکته: پیشنهاد ما به شما همراهان عزیز استاده این است که جهت تست کیفیت صدا از تنظیمات Balance، Fade، Subwoofer کمک بگیرید.

طبقه بندی شده در