طراحی و ساخت استخر در خانه و ویلا[هزینه ساخت]

ساخت استخر

اگر خانه و یا ویلای شما فضای کافی برای ساخت استخر دارد، پیشنهاد ما این است که از این فرصت استفاده کنید تا دیگر درگیر ازدحام و شلوغی در استخرهای پرجمعیت نشوید. همچنین از مهم‌ترین مزایای وجود استخر شخصی در منزل، می‌توان به کنترل دمای آب استخر به‌ صورت دلخواه اشاره کرد. برای ساخت استخرهای شخصی می‌توانید از ایده‌های متفاوتی استفاده کنید تا به بهترین نحو ساخته شوند. در ادامه این صفحه از استاده توضیحاتی درباره ساخت استخر در خانه یا ویلا و همچنین هزینه انجام این کار ارائه خواهد شد.

هزینه ساخت استخر

خدمتقیمت به تومان
گود برداری10 میلیون تومان
آرماتور بندی35 میلیون تومان
کلیه لوله کشی‌ها3 میلیون تومان
سیم کشی و امور مربوط به برق2 میلیون تومان
نصب هر متر مربع کاشی و سرامیک550.000 تومان
تهیه لوازم گرمایشی استخر65 میلیون تومان

در جدول فوق، برخی از هزینه‌های قابل پرداخت برای طراحی و ساخت استخر به‌ صورت حدودی بیان شده است.

طراحی و ساخت استخر در خانه

قبل از هرچیزی باید بگوییم که برای ساخت استخر، فضای اطراف آن دارای اهمیت زیادی می‌باشد. برای مثال، اگر شما می‌خواهید در حیاط خانه خود استخری بسازید باید توجه داشته باشید در زمین‌های اطراف، درختان با ریشه‌های بلند وجود نداشته باشند که در سازه کار شما اختلال ایجاد کنند. در مطلب زیر، توضیحاتی درباره مراحل ساخت استخر در خانه ارائه شده است:

برآورد هزینه

در ابتدا باید هزینه‌ای که می‌خواهید صرف ساخت استخر خود کنید را به‌ طور حدودی مشخص کرده و سپس دست‌به‌کار شوید. در ادامه مطلب درباره هزینه‌های قابل پرداخت در ساخت استخر توضیح داده خواهد شد.

نوع و مدل استخر

می‌دانید که استخرها به دو صورت سربسته و سرباز ساخته می‌شوند. با توجه به فضایی که در خانه و یا ویلای خود دارید، تصمیم بگیرید که قصد دارید استخر خود را به‌ صورت سربسته یا سرباز در پشت بام، حیاط و یا تراس خود بسازید!

اگر تصمیم به ساخت استخر در فضای باز حیاط و… دارید، دقت داشته باشید که استخر در محلی با آفتاب‌گیری خوب تعبیه شود. در این‌ صورت از پرداخت هزینه‌های اضافی برای گرم کردن آب جلوگیری می‌شود.

طراحی استخر

 در ادامه، می‌توانید برای طراحی استخر خود از طراح و designer کمک بگیرید؛ و یا خودتان طراحی اولیه‌ای انجام دهید و سپس با کمک کارشناسان فنی به طرح ایده‌آل خود برسید. بقیه کارها از جمله جایگذاری تاسیسات استخر، لوله‌کشی‌ها و… توسط پیمانکار و کارشناسان فنی انجام خواهند شد.

 البته باید درباره وجود و یا عدم وجود مواردی مانند موتورخانه از قبل تصمیم‌ گیری کرده و به پیمانکار اطلاع دهید. وجود موتورخانه در اغلب خانه‌ها و یا ویلاها در مناطق سردسیری پیشنهاد می‌شود که نیازمند آب گرم در استخر می‌باشند.

طراحی و ساخت استخر در خانه

طراحی و ساخت استخر ویلایی

همانطور که پیش‌تر گفته شد، استخرها در دو نوع سرپوشیده و رو باز ساخته می‌شوند. استخرهای ویلایی به‌ علت وجود فضای بیشتر، اکثرا به‌ صورت رو باز طراحی و ساخته می‌شوند. همچنین استخرهای سرپوشیده به‌ دلیل این که درون فضای بسته هستند و نیاز به اتاقکی جداگانه دارند، هزینه بیشتری برای شما خواهند داشت.

این مسئله به خوبی نشان می‌دهد که ساخت استخر ویلایی در فضای باز پیشنهاد بهتری می‌باشد. نگران متراژ ویلا و یا باغ خود نباشید! امروزه استخرها می‌توانند با ابعاد متفاوتی ساخته شوند. ایده ساخت این استخرها در انواع متفاوتی از جمله فایبرگلاس، استخرهای بلند مرتبه، اسپری، روکش شده با وینیل، بلوک ساختمانی و همچنین بتونی وجود دارد.

این استخرها از جهت‌های زیادی با یکدیگر تفاوت دارند. شما باید بنا بر نیاز، ابعاد و شرایط زمین خود از یکی از این طرح‌ها در ساخت استخر استفاده کنید. برای مثال، استخرهای اسپری مقاومت بیشتری نسبت به بقیه استخرها دارند و یا استخرهای بتنی از انعطاف پذیری زیادی برخوردار هستند.

در ادامه، به توضیح برخی از کارهای لازم در هنگام ساخت استخر ویلایی پرداخته‌ایم:

 • تعبیه کردن موانعی برای اطراف ویلا و استخر که میزان تبخیر شدن آب و موارد دیگری کاهش یابد.
 • طراحی مسیر لوله کشی استخر با کم‌ترین میزان خطا
 • در نظر گرفتن اتاقکی برای نگهداری، شستشو و ذخیره تجهیزات مورد نیاز استخر
 • تعیین ابعاد استخر
 • بررسی خاک محل ساخت استخر و فضای اطراف
 • دریافت مجوز برای ساختن استخر
 • خاک برداری، بتون ریزی، ساخت دیوارها، آب‌بندی دیوارها برای ساخت استخر
طراحی و ساخت استخر ویلایی

هزینه ساخت استخر چقدر است؟

در این مطلب گفته شد که قبل از شروع هر کار باید هزینه‌های قابل پرداخت در ساخت استخر را برآورد کرد و با بودجه خود مطابقت داد. برای انجام این کار، توجه به موارد متعددی لازم است. این موارد عبارتند از:

 • ابعاد استخر شما در میزان هزینه‌ پرداختی برای ساخت و نگهداری از استخر بسیار تاثیرگذار می‌باشد.
 • نوع استخر از جمله فایبرگلاس، وینیل و… در هزینه ساخت تاثیر دارد. برای مثال، استخرهای بتونی که درواقع دارای دیوارهایی با روکش بتونی می‌باشد نسبت به انواع دیگر استخر گران‌تر و استخرهای روکشی شده با وینیل نسبت به سایر استخرها ارزان‌تر می‌باشند.
 • اگر می‌خواهید هزینه بسیار کمتری برای ایجاد استخر خود بپردازید، یک پیشنهاد این است که از استخرهای پیش ساخته استفاده نمایید. البته این استخرها ایراداتی نیز دارند؛ مانند کم عمق بودن و جمع نشدن پس از استفاده.
 • اتوماتیک و یا دستی بودن تصفیه آب استخر در هزینه‌های استخر تاثیرگذار می‌باشد.
 • بخش مهم دیگری که در مبالغ پراختی شما موثر است، هزینه مصالح و تجهیزات مورد نیاز در هنگام ساخت می‌باشد. از جمله این مصالح می‌توان به آرماتور، سرامیک، سیمان، پودر سنگ، چسب آب بندی و مواردی از این دسته اشاره کرد.
 • نکته قابل توجه دیگر این است که برخی افراد تمایل به ساخت استخر درون زمینی و بالای زمین دارند. استخر بالای زمین، نیاز به استحکام بسیار زیاد میلگردها دارد و بنابراین هزینه بیشتری به ارمغان خواهد آورد.
 • اجرت پیمان کار و متخصصان فنی را نیز در تعیین هزینه‌های خود در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *