اسم خانه تکانی که می آید، اولین چیزی که به ذهنمان خطور می کند، تمیز کردن دیوار است که می تواند یکی از سخت ترین بخش های تمیز کردن منزل باشد.

حتما برای شما هم پیش آمده است که برای تمیز کردن خانه تلاش کنید اما در انتها ببینید که نه تنها دیوارهایتان تمیز نشده اند، بلکه به نسبت قبل آلودگی های بیشتری دارند.

می دانید دلیل این امر چیست؟ در واقع دیوارها دارای متریال های گوناگونی هستند که باعث می شود نحوه شستن آنها نیز با یکدیگر تغییر کند. در واقع منظورمان این است که تمیز کردن دیوار رنگ روغن تفاوت بسیاری با تمیز کردن دیوار رنگ پلاستیک دارد..

از همین رو شما برای آن که بتوانید روند تمیز کردن دیوار را به درستی انجام دهید، باید این تفاوت ها را بشناسید و متناسب به آن اقدام به تمیز کردن دیوار کنید.

تمیز کردن دیوار رنگ روغن

در اینجا کار برایتان راحت است زیرا مشکلی ندارید از مواد شوینده استفاده کنید و این کار هیچ صدمه ای به دیوار شما وارد نمی کند. در واقع نظافت دیوار رنگ روغن باید با مواد شیمیایی انجام شود زیرا این دیوار درجه سختی بالایی دارد و راحت تر نیز تمیز می شود.

برای تمیز کردن دیوار رنگ روغن بهتر است از سرکه سفید، مایع ظرفشویی، تمیز کننده های چند منظوره، شوینده های مخصوص و… استفاده نمایید.

  • برای استفاده از سرکه سفید می‌توانید به عنوان مثال برای یک دیوار 5 متری، 2.5 لیتر آب ولرم را با 2 لیوان سرکه سفید و دو سوم لیوان مایع ظرفشویی مخلوط کنید و تمیز کردن را به وسیله یک ابر شروع کنید. این کار ممکن است برای برخی افراد خوشایند نباشد. زیرا بوی سرکه برای برخی افراد ناخوشایند است اما راهکاری بسیار خوب برای نظافت دیوار است.
  • دقت داشته باشید که پس از کشیدن ابر بر روی دیوار حتما با دستمال نمدار روی دیوار را بکشید و مجدد با یک دستمال خشک دیوار را تمیز کنید.
  • جهت تمیز کردن دیوار با استفاده از مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی به تنهایی، میتوانید به ازای هر یک لیتر آب گرم یک سوم لیوان پودر یا مایع استفاده کنید. البته بسته به میزان کثیفی دیوارها می‌توانید مقداری بیشتر از مایع یا پودر استفاده کنید.
  • برای استفاده از شوینده‌های مخصوص دیوار که می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید، به راحتی دستور روی محصول را مطالعه کنید و وارد عملیات شوید.

از طرف دیگر حواستان باشد اگر از پارچه یا دستمال های خشن استفاده کنید، ممکن است حین نظافت دیوار رنگ روغن، به آن آسیب زده و سببب شوید خط بیوفتد. از همین رو پیشنهاد می دهیم از اسفنج، ابر یا پارچه نرم استفاده کنید.

حتما بخوانید: چگونه بلکا را تمیز کنیم؟

تمیز کردن دیوار گچی

یکی از مشکلات دیوار گچی آن است که گرد و غبار بسیاری به خود می گیرد و سبب می شود در بسیاری از موارد کدر به نظر برسد.

نکته مهم در خصوص تمیز کردن دیوار گچی که باید مورد توجه قرار بگیرد، آن است که حتما هفته ای یک بار این کار را انجام دهید تا پیش از آن که دوده سبب تیرگی دیوار شود، آن را از دیوار دور کنید که البته پس از اتمام گچکاری این نکته مهم از جانب گچکار به شما گوشزد خواهد شد.

اگر می خواهید بدانید جهت شستن دیوار گچی باید از چه موادی استفاده کنید، باید بگوییم مایع سفید کننده به شما کمک می کند که تمیزی و شفافیت دیوار خود را مانند روز اول به دست آورید و نیازی نباشد زحمت بسیاری برای تمیز کردن دیوار گچی بکشید.

برای ساختن محلول تمیز کننده دیوار گچی بهتر از یک پیمانه مایع سفید کننده همچون آب ژاول یا وایتکس را با یک و نیم لیوان آب مخلوط کرده و با کمک یک اسفنج تمیز به دیوار بکشید. توجه داشته باشید در نحوه پاک کردن بلکا از دیوار این کار را انجام ندهید!

توجه داشته باشید بلافاصله پس از این کار با یک دستمال خشک، خیسی دیوار را بگیرید تا لک نشود. نکته مهم دیگر در این شرایط آن است که این مواد به دستان شما آسیب وارد می کند از همین رو بهتر است حتما از دستکش استفاده نمایید.

تمیز کردن دیوار رنگ پلاستیک

شاید بسیار شنیده باشید که در تبلیغات گوناگون مدعی می شوند که رنگ پلاستیک قابل شست و شو است اما باید بگوییم عموما رنگ های پلاستیک غیر قابل شست و شو هستند و اگر آنها را بشویید، ظاهری نامناسب به خود می گیرند و کاملا از ظاهر اولیه خود دور می مانند.

به همین دلیل است که عموما رنگ پلاستیک را برای بخش هایی چون سقف مورد استفاده قرار می دهند زیرا دور از دسترس بوده و کمتر دچار آلودگی های معمول می شود.

یکی از مواردی که در خصوص رنگ پلاستیک باید بدانید این است که رنگ پلاستیک آب را به خود جذب می کند و اگر شما با آب آن را تمیز نمایید، باعث می شوید سریع چروک شود و زیبایی خود را تمام و کمال از دست بدهد.

از همین رو به شما پیشنهاد می کنیم برای آن که دیوار یا سقف رنگ روغن شما کثیف نشود، هر هفته یک بار آن را با دستمال کاملا خشک غبار روبی کنید تا دوده، آلودگی و غبار به خورد آن نرود و پیش از لک شدن از آن دور شود. با این کار هم دیوار رنگ پلاستیک را تمیز کرده اید و هم به آن آسیبی نرسانده اید.

بهترین راهکار برای تمیز کردن دیوار با رنگ پلاستیکی استفاده مجدد از خود رنگ پلاستیک می‌باشد که می‌توانید با یک دست رنگ، البته اگر میزان کثیفی کم است؛ مشکل را برطرف کنید.

تمیز کردن دیوار را از کجا شروع کنیم؟

در قسمت قبل گفتیم باید به مواد استفاده شده بر روی دیوار دقت کنید و در نهایت نحوه شستن دیوار را انتخاب نمایید. اما اکنون می گوییم پیش از تمامی این کارها شما باید یک قدم بسیار مهم بردارید و آن هم گردگیری دیوار است.

می دانید دلیل اهمیت این بخش چیست؟ دلیل آن این است که اگر بدون گردگیری دستمال خیس به دست بگیرید و شروع به تمیز کردن دیوار کنید، تمام غبار، آلودگی ها و دوده هایی که روی دیوار قرار دارند، پخش شده و شما دیواری کثیف مقابل خود مشاهده می کنید.

به همین دلیل می گوییم در زمان نظافت منزل شما پیش از هر کاری باید هر آنچه بر روی دیوار خود نصب کرده اید، برداشته  و گرد و خاک دیوار را به طور دقیق و کامل بگیرید. شما می توانید برای این کار از جارو و طی خشک کمک بگیرید.

سپس از مواد شوینده مناسب با اندازه کافی برای دیوار مورد نظر خود استفاده کنید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مواد شوینده مناسب برای برای تمیز کردن دیوار

  • تمیز کردن دیوار های رنگ پلاستیک: این رنگ به طور 100 درصد قابل شستشو نیست و بیشتر برای سقف ها از آن استفاده می شود.
  • تمیز کردن دیوار رنگ روغن: سرکه سفید، مایع ظرفشویی، جرم گیر، تمیز کننده های چند منظوره، شوینده های مخصوص
  • تمیز کردن دیوار گچی: مایع سفید کننده همچون آب ژاول

طبقه بندی شده در