بعد از انتخاب و خرید تلویزیون به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای سرگرمی در منزل، نصب آنتن و راه‌اندازی کانال‌ها یکی از دغدغه‌های مهم مشتریان به حساب می‌آید. بعد از برقراری ارتباط بین تلویزیون و آنتن لازم است کانال‌یابی و تنظیم کانال تلویزیون انجام شود. البته همه‌ی تلویزیون‌های جدید از جمله تلویزیون‌های ال جی و سامسونگ دارای گیرنده‌های دیجیتالی هستند که قابلیت پیدا کردن کانال‌های صدا و سیما را به صورت خودکار دارند.

جهت مشاهده لیست تعمیرکاران تعمیر تلویزیون در محل در استاده روی آن کلیک نمایید.

اگر شما نیز بعد از نصب تلویزیون ال جی و سامسونگ خود پیام Not Programmed (برنامه‌ریزی نشده) را روی صفحه نمایش خود دیدید، باید به تنظیم کانال تلویزیون اقدام نمایید. در این مطلب از “خدمات آنلاین استاده” درباره‌ی آموزش تنظیم کانال تلویزیون ال جی و سامسونگ برای همه‌ی مدل‌ها و همچنین مشکلات احتمالی پیش‌رو در این فرآیند، توضیحات کاربردی و مفیدی را به شما ارائه خواهیم داد.

آموزش تنظیم کانال تلویزیون ال جی

آموزش تنظیم کانال تلویزیون ال جی

تنظیمات کانال تلویزیون ال جی مانند همه‌ی تلویزیون‌ها در دو حالت خودکار (اتوماتیک) یا دستی امکان‌پذیر است. تنظیم کانال تلویزیون ال جی در حالت خودکار مناسب مواقعی است که اطلاعات مربوط به شبکه‌ها در دسترس شما نیست. در این روش ممکن است چندین کانال تکراری یا کانال‌های رادیویی نیز در لیست مشاهده شوند. همچنین احتمال دارد ترتیب دریافت کانال‌ها مطابق سلیقه‌ی شما نباشد.

تنظیم خودکار کانال تلویزیون ال جی

برای تنظیمات کانال تلویزیون ال جی به صورت خودکار اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. ابتدا وارد منوی (Menu) تلویزیون ال جی شده و سپس به قسمت تنظیمات (Setting) بروید.
 2. حال در بخش تنظیمات، گزینه‌ی راه‌اندازی (Setup) را انتخاب نمایید. امکان دارد در برخی مدل‌های دیگر تلویزیون ال جی این گزینه با نام کانال‌ها (Programs) نمایش داده شود.
 3. سپس در این صفحه، گزینه‌ی کانال‌یابی خودکار را انتخاب و شروع را فشار دهید.
 4. حال باید منتظر بمانید تا روند تنظیم کانال تلویزیون ال جی کامل شده و به صد درصد برسد. پس از اتمام این مرحله، لیست کانال‌های دریافت شده به صورت خودکار قابل مشاهده است.
 5. پس از دریافت کانال‌ها می‌توانید با مراجعه به لیست شبکه‌ها، با حذف کانال‌های تکراری و جابه‌جایی ترتیب کانال‌ها تنظیمات را نهایی کنید.

در تنظیمات کانال تلویزیون ال جی به صورت دستی باید حتما اطلاعات دقیق، شامل فرکانس و پهنای باند را در دست داشته باشید. در این روش، دریافت کانال‌ها منظم و غیرتکراری بوده و در صورت داشتن مشخصات کانال، روش مناسب‌تری نسبت به روش تنظیم کانال خودکار است. اتصال گوشی به تلویزیون ال جی را بخوانید.

تنظیم دستی کانال تلویزیون ال جی

مراحل تنظیمات کانال تلویزیون ال جی به روش دستی به صورت زیر است:

 1. مانند روش تنظیم به شیوه‌‌ی خودکار، وارد منوی تلویزیون شده و به بخش تنظیمات مراجعه کنید.
 2. حال پس از رفتن به بخش راه‌اندازی (Setup) یا کانال‌ها (Programs) ، گزینه کانال‌یابی دستی را انتخاب نمایید.
 3. حال اعداد مربوط به فرکانس و پهنای باند کانال مورد نظر را در بخش UHF/VHF CH وارد نموده و گزینه اضافه کردن (Add) را بزنید. در برخی مدل‌های تلویزیون ال جی این گزینه به نام بروزرسانی (Update) هم مشاهده می‌شود.

آموزش تنظیم کانال تلویزیون سامسونگ

آموزش تنظیم کانال تلویزیون سامسونگ

تنظیمات کانال تلویزیون سامسونگ نیز مانند تلویزیون ال جی که در بخش قبلی توضیح داده شد، به دو روش دستی و خودکار قابل انجام است.

تنظیم خودکار کانال تلویزیون سامسونگ

برای انجام تنظیمات کانال تلویزیون سامسونگ به صورت خودکار (اتوماتیک) اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا به قسمت منوی تلویزیون سامسونگ (Source Menu) رفته و گزینه تنظیمات کانال‌ها (Channel Setting) را فشار دهید.
 2. در این صفحه، عبارت Auto Store که ممکن است با عبارت اسکن خودکار (Automatic Scan) نیز در برخی مدل‌های دیگر تلویزیون سامسونگ نشان داده شود، را انتخاب نمایید تا روند دریافت کانال‌ها به صورت خودکار انجام شود.
 3. پس از اتمام پروسه تنظیم کانال خودکار تلویزیون سامسونگ، عبارت Channel Setup Completed روی صفحه تلویزیون، نمایان شده و حال می‌توانید لیست کانال‌های دریافت شده را مشاهده کنید.
 4. در نهایت برای شخصی‌سازی تنظیم کانال تلویزیون سامسونگ، با مراجعه به لیست کانال‌ها می‌توانید عملیات حذف کانال‌های تکراری، تغییر نام و جابه‌جایی آن‌ها را انجام دهید.

آموزش فعال کردن منوی مخفی تلویزیون سامسونگ را در این صفحه بخوانید.

تنظیم دستی کانال تلویزیون سامسونگ

برای تنظیمات کانال تلویزیون سامسونگ به صورت دستی هم دریافت یک کانال یا چندین کانال با در اختیار داشتن اطلاعات مربوط به پهنای باند و فرکانس آن‌ها که قابل دسترسی در اینترنت هستند، به ترتیب زیر باید عمل نمود:

 1. پس از اطمینان از اتصال آنتن، در بخش منوی تنظیمات به دنبال Channel Setting یا Broadcasting بگردید.
 2. پس از وارد شدن به این قسمت، گزینه expert setting را انتخاب کرده و پس از آن عبارت تنظیم دستی (Manual Setting) را بفشارید.
 3. حال در بخش Newمی‌توانید اطلاعات مربوط به کانال موردنظرتان را وارد نمایید و لیست کانال‌های خود اضافه نمایید.

نکته نهایی

تنظیم کانال تلویزیون ال جی و سامسونگ معمولا به روش‌های مطرح شده در بالا به راحتی قابل انجام است اما اگر در مواردی گیرنده دیجیتال تلویزیون هوشمند شما دچار مشکل غیرعادی شده یا شناسایی آنتن به درستی انجام نمی‌شود، بهتر است که انجام تنظیمات مربوط به راه‌اندازی تلویزیون را به فردی متخصص بسپارید؛ زیرا در تلویزیون‌های جدید با افزایش قابلیت‌ها و ویژگی‌های هوشمند با اعمال تنظیمات اشتباه به تلویزیون، ممکن است که عمکرد عادی آن مختل شود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در