با ما همراه باشید تا در صفحه از استاده مگ شما را با انواع بروشورهای تبلیغاتی و همچنین تفاوت بین کاتالوگ و بروشور آشنا سازیم.  

امروزه بسیاری از شرکت‌های تجاری برای تبلیغ محصولات و معرفی خدمات خود از بروشورهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند. بروشور تبلیغاتی یکی از ابزارهای بازاریابی بوده که ارزان قیمت می‌باشد و اگر به درستی از آن استفاده نمایید، می‌توانید کسب و کار خود را رونق دهید. در نتیجه به‌کارگیری صحیح از بروشور تبلیغاتی سبب فروش بیشتر محصولات نیز می‌شود. در واقع می‌توان گفت که چاپ بروشورهای تبلیغاتی مناسب و موثر، یکی از اجزای جدایی ناپذیر یک بازاریابی موفق می‌باشد.

یکی دیگر از پیشنهادات پرطرفدار در تبلیغات محیطی، کاتالوگ است که صاحبان کسب و کار برای معرفی محصولات مورد نظر و برند خود، از آن استفاده می‌کنند. در واقع کاتالوگ به صورت یک دفترچه می‌باشد که در آن، اطلاعات کامل از محصولات یا خدمات نوشته شده است و مخاطبان می‌توانند آن را مطالعه کرده تا با نحوه استفاده از محصولات یا خدمات آشنا شوند.

قیمت طراحی تراکت در سال 1402 [ تعرفه و هزینه ها ] را با کلیک روی لینک بخوانید.

انواع بروشور تبلیغاتی

بروشور تبلیغاتی

بروشور تبلیغاتی به عنوان یک سند، دارای متن و عکس بوده که از آن، برای تبلیغات و معرفی خدمات و محصولات مورد نظر استفاده می‌شود. در حقیقت از نظر مدل چاپ و طراحی، بروشورهای تبلیغاتی انواع مختلفی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بروشورهای منگنه‌ای، لت‌دار، الکترونیکی، آکاردئونی یا تا شونده و سیمی اشاره نمود که به صورت زیر می‌باشند.  

جهت اقدام برای سایر خدمات مربوط به چاپ و تبلیغات در استاده روی آن کلیک کنید:

منگنه‌ای

منگنه‌ای
  • نوع منگنه‌ای بیشتر در بروشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • در واقع کاتالوگ‌ها اکثرا سیمی و لت‌دار ارائه می‌گردند.

لت‌دار

بروشور لت‌دار

نوع لت‌دار بیشتر در طراحی بروشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته از این نوع در طراحی کاتالوگ‌هایی که سایز بزرگی دارند نیز استفاده می‌شود. لت‌دارها به صورت دو لت، سه لت و چهار لت می‌باشند اما در بعضی از مواقع خاص نیز به پنج لت، شش لت و… هم می‌رسند.

بروشورهای الکترونیکی

بروشورهای الکترونیکی

یکی دیگر از انواع بروشورهای تبلیغاتی، بروشورهای الکترونیکی است. این نوع بروشور برای افزایش مشتری در کسب و کارهای آنلاین ایجاد شده است و ماهیت فیزیکی نداشته و به چاپ نیز، نیازی ندارد.

بروشور الکترونیکی نسبت به بروشورهای کاغذی طرفدار کمتری دارد.

بروشورهای آکاردئونی (تاشونده)

یکی از مطرح‌ترین بروشورهای تبلیغاتی، بروشورهای تاشونده می‌باشد. این نوع بروشور در صفحاتی به اندازه‌های A4 و A5 بوده، به طوریکه در هر دو سمت صفحات، محتوایی چاپ شده است. بروشور تا شونده همانطور که از نامش پیدا است از وسط تا می‌شود که به هر قسمت آن، لت یا تکه یا بخش گفته می‌شود. (کم‌ترین بروشور از دو لت تشکیل می‌شود و اگر هر صفحه از دو لت بیشتر تشکیل شده باشد به آن، بروشور آکاردئونی می‌گویند.)

بروشورهای سیمی

یکی دیگر از انواع بروشورهای تبلیغاتی، بروشورهای سیمی است که این نوع بروشور  معمولا به علت دارا بودن هزینه بالا در طراحی و چاپ، کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بروشورهای سیمی به صورت دفترچه می‌باشند که از ورق‌های کاغذی زوج و جلد مقوایی تشکیل می‎شود و پس از تا شدن از وسط، سیمی می‌شوند. معمولا این نوع بروشورها بیشتر در موارد خاص و جلسات رسمی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

تفاوت کاتالوگ و بروشور

تفاوت کاتالوگ و بروشور

کاتالوگ و بروشور از نظر ظاهری، بسیار به یکدیگر شباهت دارند و همین امر باعث شده تا بسیاری از افراد آن دو را یکی فرض کرده و نتوانند تفاوت بین کاتالوگ و بروشور را تشخیص دهند. در واقع بسیاری از افراد بروشور یا کاتالوگ‌های تک برگی را به عنوان بروشور تشخصیص می‌دهند. همچنین موارد کتابچه‌ای را به عنوان کاتالوگ، شناسایی می‌کنند، در صورتی که نوع محتوا و کاربرد کاتالوگ و بروشور با یکدیگر متفاوت بوده و همین امر باعث تفاوت کاتالوگ و بروشور می‌شود.

معمولا بیشتر شرکت‌های تجاری یا مراکزی که قصد معرفی محصولات و خدمات خود را دارند از بروشور یا کاتالوگ استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کاتالوگ و بروشور، کاربرد آنها می‌باشد. در واقع در تهیه کاتالوگ، هدف جذب مخاطبان، فروش محصولات، بازاریابی و معرفی محصولات و خدمات، مد نظر می‌باشد در حالیکه هدف از تهیه بروشور، بیان جزئیات محصولات یا خدمات مورد نظر و  یا راهنمای آن‌ها ( مثلا چگونگی  استفاده از محصولات یا خدمات) می‌باشد.

کاتالوگ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که درباره محصولات یا خدمات، اطلاعاتی را به صورت کلی و جامع بیان می‌کنند و در آن به توصیف و تبلیغ محصول خریدار، پرداخته شده است. همچنین به صورت چاپی یا الکترونیکی به مخاطبان ارائه می‌شود. ولی بروشور دارای اطلاعات جزئی از محصولات یا خدمات است و کسی که به دنبال جزئیات محصولات یا خدمات است، می‌تواند بروشور مورد نظر را مطالعه کرده تا به راحتی جزیئات محصولات یا خدمات را دریافت نماید.

به طور کلی می‌توان گفت کاتالوگ و بروشور علاوه بر اینکه دارای محتوای متفاوت هستند، تفاوت‌های دیگری نیز دارند که مهم‌ترین آن‌ها به صورت زیر می‌باشند:

پرداخت هزینه طراحی و تولید

یکی از تفاوت‌های کاتالوگ و بروشور، این است که پرداخت هزینه طراحی و تولید آن‌ها با یکدیگر متفاوت می‌باشد. در واقع هزینه طراحی و تولید بروشور کم‌تر از هزینه طراحی و تولید کاتالوگ می‌باشد، چون معمولا در بروشورها بیشتر از متن استفاده شده در حالیکه در کاتالوگ علاوه بر متن، از تصاویر  بیشتر استفاده شده است. بنابراین برای  ایجاد تصاویر در کاتالوگ، طراحی حرفه‌ای باید انجام گیرد که این امر سبب افزایش هزینه طراحی و چاپ خواهد شد.

گرم کاغذ

یکی دیگر از تفاوت‌های کاتالوگ و بروشور این است که گرم کاغذ آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. در حقیقت گرم کاغذ بروشورها نسبت به کاتالوگ‌ها کم‌تر بوده و برای چاپ بروشور از کاغذهای نازک‌تر و برای چاپ کاتالوگ از کاغذهای ضخیم‌تر استفاده می‌شود.

تفاوت در سایز و ابعاد

یکی دیگر از تفاوت‌های آشکار کاتالوگ و بروشور، تفاوت در سایز و ابعاد آن‌ها می‌باشد. بروشورها معمولا در هر سایزی چاپ می‌شوند اما کاتالوگ‌ها با این که اندازه استانداری برای چاپ ندارند ولی در بیشتر موارد در اندازه کاغذهای A4 یا بزرگتر چاپ می‌گردند.

تفاوت در تعداد تیراژ

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های کاتالوگ و بروشور، تفاوت در تعداد تیراژ آن‌ها می‌باشد. در واقع هنگام چاپ کاتالوگ و بروشور باید با توجه به تعداد تیراژ، از روش چاپ مناسب (افست یا دیجیتال) استفاده نمایید. توجه داشته باشید که چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال از کیفیت بالاتری برخوردار بوده ولی برای چاپ، به زمان بیشتری نیاز می‌باشد.

تعداد تیراژ پایین در چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست به صرفه‌تر می‌باشد. بنابراین هنگامی که قصد دارید کاتالوگ یا بروشور خود را در تعداد محدود چاپ کنید، بعضی از چاپخانه‌ها به شما پیشنهاد می‌کنند که از چاپ دیجیتال استفاده نمایید، البته توجه داشته باشید که این نوع چاپ از کیفیت کم‌تری برخوردار است.  

نتیجه گیری  

بروشورهای تبلیغاتی انواع متفاوتی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بروشورهای لت‌دار، منگنه‌ای، سیمی، الکترونیکی و… اشاره نمود.

بروشور و کاتالوگ از ابزارهای مهم تبلیغاتی هستند که از بروشور برای معرفی و تبلیغ محصولات یا خدمات استفاده می‌شود در حالیکه از کاتالوگ برای بیان جزئیات محصولات یا خدمات استفاده می‌شود. از مهمترین تفاوت آنها می‌توان به تفاوت در محتوای آنها تفاوت در گرم کاغذ آن‌ها، تفاوت در سایز و… اشاره کرد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در