آشنایی کامل با قطعات جاروبرقی و لوازم یدکی جاروبرقی

قطعات جاروبرقی

هر یک از قطعات جاروبرقی کاربرد خاصی دارند و بی‌نظمی در عملکرد هر یک از لوازم یدکی جاروبرقی، کار کردن کل جاروبرقی را تحت شعاع قرار می‌دهد و ممکن است دستگاه بسوزد یا نیاز به تعمیر جاروبرقی داشته باشید. به همین دلیل آشنایی با قطعات جاروبرقی و همچنین کاربرد آن‌ها می‌تواند در نگهداری و استفاده صحیح از این وسیله به شما کمک کند. در ادامه به بررسی تک تک قطعات جاروبرقی می‌پردازیم.

خدمات تعمیر جاروبرقی

 • بیش از 12 سال نمایندگی برندهای بوش، سامسونگ، فیلیپس، ال جی و سونی
 • ارسال کارشناس کمتر از یک ساعت
 • تعمیرات در محل
 • هزینه ایاب و ذهاب رایگان
 • تا 12 ماه ضمانت خدمات
 • دارای گواهینامه ثبت اختراع
 • ضمانت اصل بودن قطعات
تعمیرگاه مرکزی تهران
پشتیبانی تهران
تعمیرگاه کرج
تعمیرگاه قزوین
پشتیبانی قزوین

دفتر و کارگاه مرکزی: تهران، جنت آباد جنوبی، لاله شرقی، پلاک 65، واحد 1

کارگاه و فروشگاه کرج: کرج، میدان توحید، خیابان آبان، پلاک 49، لوازم خانگی بغدادی

کارخانه و کارگاه قزوین: شهرکت صنعتی شریفیه، خیابان تندگویان، پلاک 52

موتور جاروبرقی

موتور جاروبرقی

اگر بخواهیم اصلی‌ترین قطعه جاروبرقی را نام ببریم، آن قطعه موتور جاروبرقی است که اگر عملکرد آن مختل شود، جاروبرقی از کار می‌افتد. درواقع موتور جاروبرقی مسئولیت ایجاد مکش هوا را دارد که باعث می‌شود هوا به همراه ذرات وارد جاروبرقی شوند. اگر موتور کار نکند، جاروبرقی کار نخواهد کرد و به همین دلیل استفاده درست و در صورت خراب شدن، تعمیر موتور جاروبرقی اهمیت پیدا می‌کند.

مراقب باشید آب وارد موتور نشود، خیلی طولانی مدت جاروبرقی را روشن نگذارید و مراقب باشید که زیادی داغ نشود. موتور جاروبرقی قابل تعمیر است اما برخی از تعمیرات آن به صرفه نیست و باید تعویض صورت گیرد. بهترین مارک جاروبرقی در سال 2021 کدامند؟

برد الکتریکی جاروبرقی

برد جاروبرقی

یکی دیگر از لوازم یدکی جاروبرقی، برد الکتریکی است که این قطعه مسئولیت فرمان دادن به قطعات دیگر جاروبرقی را به عهده دارد؛ بنابراین قطعه ارزشمندی است و آسیب دیدن آن، کل فعالیت جاروبرقی را مختل می‌کند. در صورت آسیب دیدن و خراب شدن، معمولا آن را تعویض می‌کنند و تعمیر برد جاروبرقی بی فایده است.

کیسه جاروبرقی

کیسه جاروبرقی

کیسه جاروبرقی وسیله‌ای است که ذرات و گردوغبار در آن جمع می‌شوند و پس از استفاده از جاروبرقی باید تخلیه شود. البته دو نوع کیسه جاروبرقی داریم: کیسه جروبرقی دائمی و کیسه جاروبرقی یکبار مصرف. همانطور که از نام هر دو کیسه پیداست، کیسه دائمی را می‌توان تا زمانی که آسیب ندیده است استفاده کرد، فقط زمانی که پر شد باید تخلیه شود و برای تمیزتر شدن هر چند وقت یک بار شسته شود، اما کیسه یکبار مصرف فقط برای یک بار استفاده ساخته شده و باید هر دفعه تعویض شود.

پاکت جاروبرقی

در تمیز کردن کیسه جاروبرقی و تخلیه کرد آن کم کاری نکنید، چرا که اگر پر شود و به موتور فشار بیاید، و یا پاره شود، قطعات جاروبرقی از جمله موتور آسیب می‌بینند.

نحوه تعویض کیسه جاروبرقی فیلیپس، بوش، سامسونگ، ال جی را می‌توانید اینجا مطالعه کنید.

فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی

یکی از قطعات جاروبرقی، فیلتر است که به دوام عمر موتور جاروبرقی کمک می‌کند. به چه دلیل می‌گوییم طول عمر موتور؟ به این دلیل که اگر ذرات و گردوغبار وارد موتور شوند، آسیب می‌بیند. پس فیلتر از این اتفاق جلوگیری می‌کند. البته جاروبرقی یک فیلتر خارجی نیز دارد که از پخش ذرات در خانه جلوگیری می‌کند.

ترموستات جاروبرقی

همانطور که احتمالا با ترموستات و وظیفه آن در دستگاه‌های مختلف آشنایی دارید، ترموستات جاروبرقی نیز یکی از قطعات جاروبرقی است که کنترل دما را برعهده دارد و زمانی که موتور جاروبرقی بیش از حد داغ شود، باعث خاموش شدن آن می‌شود که از آسیب دیدن موتور جلوگیری کند. اگر این قطعه آسیب ببیند، کنترل دما مختل می‌شود و موتور آسیب می‌بیند.

زغال جاروبرقی

زغال جاروبرقی

یکی دیگر از قطعات جاروبرقی، زغال جاروبرقی است که کوچک شدن آن به دستگاه ضرر می‌رساند. درواقع این زغال‌ها با گذر زمان کوچک می‌شوند و باید تعویض شوند تا به قطعات دیگر جاروبرقی آسیبی نرسد.

لوله‌های تلسکوپی و خرطومی جاروبرقی

لوله خرطومی

لوله‌ها از مهم‌ترین لوازم یدکی جاروبرقی هستند که مکش از طریق آن‌ها اتفاق می‌افتد. درواقع ما در جاروبرقی دو نوع لوله داریم؛ لوله تلسکوپی و لوله خرطومی. جهت تعمیر لوله خرطومی جاروبرقی در استاده اقدام کنید.

لوله تلسکوپی

لوله تلسکوپی از جنس فلز است و قابلیت ترتیب بر اساس قد فرد و یا مکانی که قرار است از جاروبرقی استفاده شود را دارد. لوله خرطومی به صورت خمیده و تغییر پذیر است به همین دلیل گاهی ممکن است گرفتگی در آن رخ دهد. بد نیست که هر چند وقت یک بار لوله‌ها کاملا تمیز شوند.

برس جاروبرقی

برس جاروبرقی

یکی دیگر از قطعات جاروبرقی، برس آن است که ذرات و موها و پرزها به وسیله آن جمع می‌شود. به همین دلیل روی برس‌ جاروبرقی تجمع مو و پرز را خواهیم داشت و باید دائما تمیز شوند تا جاروبرقی بازده خوبی داشته باشد.

قیمت تعویض بدنه جاروبرقی یا قاب جاروبرقی سطلی و معمولی را ببنید و اقدام کنید.

دسته لوازم یدکی جاروبرقی

دسته لوازم یدکی جاروبرقی

دسته جاروبرقی از لوازم یدکی جاروبرقی است که بین لوله خرطومی و تلسکوپی قرار دارد و دست روی آن قرار می‌گیرد و باید فرمی داشته باشد که باعث راحتی فرد شود. به دسته جاروبرقی، زانویی نیز گفته می‌شود.

سیم جمع کن

سیم جمع کن جاروبرقی

سیم جمع کن جاروبرقی یک از لوازم یدکی جاروبرقی است که باعث منظم بودن دستگاه شده و سیم را جمع می‌کندو این قطعه به وسیله یک دکمه کار می‌کند که با فشردن این دکمه، سیم با سرعت جمع می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که هنگام جمع کردن سیم از قطع اتصال سیم و پریز اطمینان حاصل کنید؛ و همچنین هنگام باز کردن سیم، آن را تا انتها نکشید تا کشیدگی و قطع سیم رخ ندهد.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. باقرزاده گفت:

  سلام اگر قسمت پایین شلنگ خرطومی پاره شود هزینه تعمیرش چقدر جاروبرقی الجی

  • مدیر محتوا استاده گفت:

   درود بر شما کاربر گرامی استاده
   لطفا جهت دریافت هزینه تعمیر خرطومی جاروبرقی با شماره‌های موجود تماس بگیرید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.