علت پیدا شدن خطوط عمودی و افقی روی صفحه تلویزیون

خطوط عمودی روی تلویزیون

در این مطلب از استاده مگ با ما همراه باشید تا دلایل به‌وجود آمدن خطوط عمودی روی تلویزیون و خطوط افقی روی تلویزیون را بررسی کنیم و راهکارهای لازم جهت اقدام برای تعمیر تلویزیون را آموزش دهیم.

شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

برای آنکه علت ایجاد خطوط عمودی و افقی در تلویزیون را بدانید، باید کمی به عقب برویم و از برخی اصول مهم در نوع نگهداری تلویزیون آشنا شویم. با توجه به این که دستگاه تلویزیون یکی از وسایل کاربردی و بسیار مهم در خانه و زندگی به شمار می‌رود، باید اصول نگهداری از آن و دلیل ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون را به خوبی بدانیم.

افتادن خطوط عمودی و افقی روی صفحه تلویزیون در هر دو حالت ال ای دی و یا ال سی دی، یکی از مشکلات رایج و مهم محسوب می‌شود. شما در طول یک روز معمولی چند ساعت از تلویزیون استفاده می‌کنید؟ وقتی صفحه نمایش تلویزیون برای مدت زمان طولانی روشن بماند، شما دقیقا به سمت بروز این مشکل در تلویزیون حرکت کرده‌اید.

دلایل ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون

دلایل ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون همراه راهکار

خطوطی که ممکن است روی صفحه تلویزیون ایجاد شود، معمولا در دو حالت افقی و عمودی می‌باشد. خیلی بعید است که شاهد خطوط مورب و یا منحنی باشیم؛ هرچند مثال نقض این موضوع نیز وجود خطوط گاهی رنگارنگ هستند که گاهی به صورت سیاه و سفید نیز مشاهده می‌شوند.

طبق گفته تعمیرکاران تلویزیون در استاده:

گفتنی است علت خطوط عمودی و افقی صفحه تلویزیون یکی هست. در بیشتر مواقع مشکل مورد نظر با تعویض برد xy حل می‌شود. درصد بسیار کمی از بروز مشکل نیز مربوط به بک لایت می‌باشد که در 95 درصد مواقع با تعویض قطعه برطرف می‌گردد.

با رویت خطوط عمودی روی تلویزیون و یا مشاهده خطوط افقی روی تلویزیون، مهم‌ترین کار، درک فاکتور حیاتی زمان است. اگر علت بروز چنین مشکلی برخورد یک جسم سنگین و شکستگی صفحه یا پنل اصلی باشد، راهی جز تعویض لامپ و بک لایت تلویزیون وجود ندارد. البته این راه به صورت قطعی درمان این درد الکتریکی نخواهد بود.

گاهی ممکن است تلویزیون خیس شده باشد و آب وارد بخش پشتی صفحه تلویزیون شده باشد. تعمیر تلویزیون در چنین شرایطی حتما باید از سوی یک فرد متخصص انجام شود. نباید تصور کنید که با مقدار زیاد آب چنین مشکلی ایجاد می‌شود. در واقع گاهی با مقدار بسیار کم آب هم ممکن است آسیب جدی به تلویزیون وارد شود. جهت بهره‌مندی از خدمات تعمیر برد تلویزیون در استاده کلیک کنید.

در واقع هر چه زودتر برای حل مشکل اقدام کنید، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد و شانس بازیابی و تعمیر تلویزیون نیز بیشتر خواهد شد. اما اگر به روشن و خاموش کردن تلویزیون با همین شرایط ادامه بدهید، شانس بازگشت به شرایط اولیه مدام کم و کمتر خواهد شد. علت سفید شدن صفحه تلویزیون چیست؟

ورود گرد و غبار به تلویزیون

در بسیاری از مواقع، گرد، خاک و غبار از شیارهای پشت تلویزیون وارد بخش نوری دستگاه شده و باعث ایجاد خطوط رنگی افقی یا عمودی روی صفحه نمایشگر تلویزیون می‌شوند. جهت بهره‌مندی از خدمات تعمیر بک لایت تلویزیون در استاده کلیک کنید.

بهترین کار در این خصوص تمیز کردن گاه و بیگاه تلویزیون است. چرا که گرد و غبار به مرور وارد فضای داخلی تلویزیون می‌شوند و گاهی برای تمیز کردن آنها دیر می‌شود.

طولانی شدن زمان روشن بودن تلویزیون نیز یک عامل مهم است. معمولا گفته می‌شود که بالاترین زمان روشن ماندن تلویزیون حدود 8 ساعت است. وقتی بیش از این زمان باز هم شاهد روشن بودن تلویزیون باشیم، مشکلات جدی مثل بروز خط افقی روی تلویزیون led و یا خط افتادن روی صفحه ایجاد خواهد شد. لکه‌های سیاه در تلویزیون نشانگر چیست؟

 بروز خطوط افقی روی تلویزیون بسیار نگران کننده است. متاسفانه در بسیاری از موارد تعمیر آن امکان پذیر نیست. بسیاری از مردم با رویت اولین خطوط عمودی روی تلویزیون آن را جدی نگرفته و برای مراجعه به یک متخصص عجله‌ای ندارند. غافل از این که به مرور تعداد این خطوط بیشتر و بیشتر خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم دلیل خرابی تصویر تلویزیون را در این صفحه بخوانید.

همه کانال‌‌ها را چک کنید

مهم‌ترین موضوع در زمان بروز مشکلاتی مانند افتادن خط افقی یا عمودی در تلویزیون این است که چنین مشکلی را در سایر کانال‌ها نیز آزمایش کنید.

پیشنهاد می‌شود از طریق بخش ستینگ و تنظیمات تلویزیون قدرت سیگنال کانال‌های خود را چک کنید.

  • اگر این سیگنال ضعیف باشد، پیشنهاد می‌شود وضعیت آنتن را نیز بررسی کنید. شاید مشکل در همین مرحله حل شود که البته احتمالش زیاد نیست.
  • در بخش تنظیمات بیشتر برندها می‌توان تست تصویر گرفت. اما در نظر بگیرید یک متخصص این کار را انجام بدهد و مطمئن شود که مشکل اصلی از کدام ناحیه منشا گرفته است.
  • مهم است که اتصالات را نیز بررسی و چک کنید. به عنوان مثال اتصالات شل و نامناسب در کابل های مختلف مانند HDML ممکن است علت خط عمودی در تلویزیون باشد.

سوختن خازن

یکی از علت های مهم بروز مشکلی مانند خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون، سوختن خازن است.

خازن وظیفه مهم کنترل نوسانات برق را دارد. اگر خازن بسوزد، این نوسانات روی تصویر تاثیر بدی خواهند گذاشت. متخصص این حوزه می‌تواند دلیل این امر را شناسایی و آن را برطرف کند.

تلویزیون صدا دارد اما تصویر را نمایش نمی‌دهد! علت چیست؟ علت بروز این مشکل را در “استاده” مطالعه کنید.

هنگام دیدن خطوط عمودی روی تلویزیون توجه کنید!


خط افتادن روی صفحه تلویزیون از آن دست ایراداتی می‌باشد که وقتی شکل می‌گیرد، به راحتی برطرف نخواهد شد مگر آن که به موقع به آن رسیدگی شود.

برای آن که با علت بروز خطوط عمودی در تلویزیون کاملا آشنا شوید، بد نیست بدانید که سلول‌های نوری داخل و روی سطح تلویزیون یا همان صفحه نمایشگر، به صورت انفرادی عمل می‌کنند. اما یک سیستم کلی همه این سلول‌ها را در هماهنگی با یکدیگر قرار داده است. وقتی به یک یا چند سلول نوری آسیب وارد می‌شود، سایر سلول‌ها این هماهنگی کلی را از دست داده و به صورت خطوط افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون ظاهر می‌شوند.

خط افقی روی تلویزیون معمولا زمانی قابل تعمیر و حذف هستند که عمیق نباشند. در این راستا متخصص این حوزه می‌تواند روی همان خطوط ایجاد شده نقطه به نقطه آنها را بازیابی و فعال کند. البته احتمال موفقیت در این فرایند بسیار کم می‌باشد و در اکثر مواقع چاره‌ای جز تعویض صفحه نیست.

شاید علت خط عمودی در تلویزیون بسیار متنوع و زیاد باشد. اما مهم‌ترین عامل، استفاده بیش از حد از دستگاه است.

اکثرا وقتی خط‌های عمودی یا افقی به‌وجود آمده، کلی باشد و در کل صفحه تلویزیون دیده شود، علت آن وجود مشکل در برد فلت‌های ارتباطی صفحه نمایشگر است.

همواره مراقب باشید به صفحه تلویزیون ضربه وارد نشود. این ضربات گاهی به ظاهر بسیار سطحی هستند. اما به مرور تاثیر خود را روی سلول‌های نوری تلویزیون خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *