آیفون تصویری از آن دسته وسایلی است که وجودش برای هر خانه‌ای ضروری است. این ضرورت برایخانه‌های آپارتمانی چندطبقه بسیار پررنگ‌تر بوده و شما را از یک رفت‌وآمد همیشگی راحت می‌کند. به همین دلیل است که امروزه کمتر خانه‌ای را می‌توان یافت که یک آیفون تصویری نداشته باشد. اگر آیفون منزل شما به هر دلیلی خراب شده است، بهتر است زودتر برای عیب یابی آیفون تصویری اقدام کنید. برای آشنایی با انواع خرابی‌هایی که ممکن است در یک آیفون تصویری رخ دهد تا انتهای این صفحه با ما همراه باشید.

دسترسی سریع به مطالب

عیب یابی آیفون تصویری

1. قطعی کامل آیفون


یکی از اصلی‌ترین دلایل خرابی آیفون‌های تصویری به‌کارگیری افراد غیرمتخصص برای نصب آیفون تصویری است. این قبیل خرابی‌ها معمولا به صورت ازکارافتادگی یک‌باره روی می‌دهند. اولین ایرادی که می‌تواند باعث خرابی آیفون شود، عدم مقاوم‌سازی آن در برابر باران است. در چنین مواقعی باران به راحتی به مدارهای داخلی آیفون نفوذ کرده و آن‌ها را می‌سوزاند. اگر خوش‌شانس بوده و قبل از خرابی آیفون متوجه وجود این اشکال شوید، با مراجعه به یک نصاب متخصص مشکل برطرف می‌شود. در غیر این صورت باید هزینه‌های تعویض بوردها و مدارهای داخلی آیفون را نیز بپردازید.

استفاده از سیم‌های نامناسب یا اتصال ضعیف آن‌ها از دیگر ایرادات نصب است. در این مواقع سیم‌ها به‌راحتی از مدار جدا شده و آیفون را از کار می‌اندازند. عدم استفاده از لحیم‌کاری یا چسب‌های محکم در موقع نصب از دلایل بروز این اشکال است. اتصال نامناسب منبع تغذیه نیز یکی دیگر از دلایل بروز چنین اشکالی است. در این مواقع باید برق ورودی به منبع را کنترل کنید. در صورتی که این برق دارای نوسان بالایی باشد خیلی زود آیفون را از کار می‌اندازد. همچنین باید جریان ترانس را کنترل کنید تا دقیقا همان مقدار موردنیاز را برای آیفون تولید کند.

2. آبی شدن صفحه یا عدم نمایش تصویر


اگر پس از زدن دکمه دوربین آیفون تصویری خود با یک صفحه آبی مواجه شدید خیلی زود منبع برق آن را قطع کنید و با یک تعمیرکار متخصص برای تعمیر آیفون تصویری تماس بگیرید. این عیب معمولا خیلی جدی نیست؛ اما در صورت ادامه‌دار شدن می‌تواند کل دستگاه شما را از کار بیندازد. علت بروز این مشکل خرابی صفحه نمایشگر آیفون است. در چنین مواقعی تعویض LCD قدیمی با یک LCD جدید می‌تواند مشکل را برطرف کند.

اگر علت بروز این مشکل خرابی بورد LCD باشد، باید آن را مورد بررسی قرار داد. اگر خیلی سریع برای رفع این اشکال اقدام کرده باشید، تنها با تعویض قطعه سوخته بورد مشکل برطرف می‌شود. در بعضی مواقع ممکن است نیاز به تعویض کل بورد یا حتی خود LCD وجود داشته باشد.

علت دیگر نمایش یک صفحه آبی در مانیتور آیفون اشکال در سیم‌کشی آیفون تصویری است. بررسی کامل سیم‌کشی می‌تواند نشان دهد که مشکل از کل شبکه سیم‌کشی است یا تنها بخش اتصال به LCD ایراد دارد. دلیل دیگر نیز خرابی دوربین پنل بیرونی آیفون است. سوختن دوربین پنل بیرونی باعث می‌شود که هیچ سیگنالی به lCD ارسال نشده و در نتیجه تصویری نیز نشان داده نشود. تعمیر یا تعویض این دوربین می‌تواند مشکل را خیلی زود حل کند.

3. عمل نکردن درب بازکن‌ها

ممکن است از نظر ظاهری در آیفون شما همه چیز بدون اشکال باشد. تصویر به خوبی منتقل می‌شود. صدا خیلی خوب انتقال می‌یابد و ثبت تصاویر در حافظه نیز مثل روز اول است. اما زمانی که دکمه باز کردن درب را می‌زنید هیچ اتفاقی نمی‌افتد. برای پیدا کردن دلیل این امر باید ابتدا دکمه درب بازکن آیفون را بررسی کنید. ممکن است این دکمه خراب شده و در اثر فشرده شدن هیچ بخشی از مدار را درگیر نکند. 7 علت نداشتن تصویر در آیفون تصویری را پیشنهاد می‌کنیم بخوانید.

اگر این آیفون مربوط به چند واحد است باید اشکال را در قفل درب بررسی کرد. ممکن است زبانه قفل دچار خرابی شده باشد یا سیم‌های متصل به قفل قطع شده باشند. در غیر این صورت باید سیم‌های مربوط به باز کردن قفل را در همه واحدهایی که دچار این مشکل هستند بررسی کنید و اتصال آن‌ها را مجددا برقرار سازید.

4. صدا منتقل نمی‌شود

در هر دو مورد اشکال می‌تواند از پنل بیرونی یا گوشی داخلی است. در مواقعی که آیفون مربوط به چند واحد است، عیب‌یابی ساده‌تر است. اگر این اشکال فقط مربوط به یک واحد باشد، ممکن است گوشی سوخته باشد یا سیم‌ها قطع شده باشند. همچنین بخش انتقال صدای آیفون و میکروفون آن را نیز باید بررسی کنید. در صورتی که ایراد برای تمام واحدها وجود داشته باشد، پنل دچار اشکال شده است. مشکل در بورد صدای پنل، میکروفون آن یا قطعی سیم‌ها می‌تواند از دلایل بروز این عیب باشد.

5. صدای زنگ در خانه نمی‌آید!

اصلی‌ترین دلیل بروز این عیب خرابی زنگ پنل بیرونی است. اگر دکمه زنگ سوخته باشد، بدون شک هیچ صدایی در داخل خانه پخش نخواهد شد و شما متوجه زنگ خوردن آیفون نمی‌شوید. اگر دکمه زنگ ایرادی نداشت، باید سیم‌های پشت زنگ و پشت آیفون را بررسی کنیم. پوسیدگی این سیم‌ها یا قطعی آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد این مشکل در آیفون شود. درنهایت باید بورد پخش صدا را در آیفون بررسی کنیم تا مطمئن شویم که همه بخش‌های آن سالم بوده و عملکرد پخش صدای زنگ را به خوبی انجام می‌دهد. در این میان اگر با مشکل یکسره شدن زنگ آیفون تصویری مواجه شدید حتما این صفحه را مطالعه کنید.

در پایان

بخاطر داشته باشید که پس از عیب یابی آیفون تصویری در صورتی که خود مسلط به انجام تعمیرات آن میباشید اقدام نمایید و در غیر این صورت از دستکاری آیفون تصویری حذر کنید تا مشکلات بیشتری برای آن پیش نیاید.

طبقه بندی شده در