طراحی حیاط ویلایی و طرح محوطه سازی ویلا

طراحی حیاط ویلایی

حیاط ویلا اولین نمایی است که هنگام ورود افراد به ویلا، مشاهده می‌شود و لازم است که به طرز صحیحی طراحی شده باشد. در حقیقت طراحی حیاط ویلایی اگر به صورت اصولی انجام شود باعث افزایش زیبایی حیاط ویلا شده و حیاط را  به فضایی دلنشین و جذاب تبدیل خواهد کرد.

به طور کلی می‌توان گفت آن چیزی که باعث شده حیاط ویلا به مکانی جذاب و دلنشین تبدیل شود، متراژ زیاد حیاط نیست بلکه طراحی اصولی حیاط ویلا و استفاده صحیح از تمام نقاط حیاط است که باعث می‌شود حتی حیاط ویلایی کوچک هم به فضائی ایده‌آل برای تخلیه روحی، روانی و جسمی تبدیل شود به گونه‌ای که افراد در آن حیاط، می‌توانند اوقات خود را گذرانده و در آن لذت ببرند. بنابراین در صفحه از استاده به معرفی خدمات طراحی حیاط ویلایی و طرح‌های محوطه سازی ویلا می‌پردازیم تا با اطلاعات بیشتری به طراحی حیاط ویلایی بپردازید.

طراحی حیاط ویلایی

در طراحی حیاط ویلایی اقدامات گوناگونی انجام می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها به صورت زیر می‌باشند.

 • اگر حیاط ویلای شما دارای چمن‌زار است، ایجاد یک جوی آب پر پیچ و خم در میان چمن‌زارها ایده‌ای بسیار خلاقانه است.
 • یکی از اقداماتی که معمولا در طراحی حیاط ویلایی صورت می‌گیرد، ساخت یک آبنما در حیاط است. آبنما یکی از موارد دلخواهی است که وجود آن در حیاط ویلا، علاوه بر اینکه باعث افزایش زیبایی محیط می‌شود بلکه موسیقی دلنشین آب، آرامش خاصی را به محیط می‌بخشد.
 • باغچه سازی ویلا یکی دیگر از اقداماتی است که در طراحی حیاط ویلایی انجام می‌شود. در حقیقت استفاده از سنگ‌های زیبا و تزئینی، تاثیر فوق العاده‌ای بر زیبایی دکوراسیون حیاط ویلا دارد.
 • یکی دیگر از اقداماتی که در طراحی حیاط ویلایی انجام می‌شود، ساخت آلاچیق در حیاط ویلا است. وجود آلاچیق در فضای سبز سبب زیبایی محیط شده و افراد می‌توانند در آن به انجام کارهای مختلفی مانند تماشای منظره، خوردن قهوه، معاشرت با دوستان و… بپردازند.
 • یکی از اقدامات مهمی که در طراحی حیاط ویلا باید به درستی انجام شود، طراحی کفپوش حیاط است. در واقع برای آن که بتوانید کفپوشی مناسب را برای حیاط انتخاب کنید باید عوامل مختلفی نظیر اندازه حیاط، شکل حیاط، رنگ و نوع نمای ویلا را در نظر بگیرید تا نتیجه مطلوبی حاصل شود. معمولا برای پوشاندن کف حیاط ویلا از مصالح گوناگونی از قبیل، سنگفرش، سنگ اسلیت، سرامیک، سنگریزه، چوب و… استفاده می‌شود.  

ساخت آلاچیق فلزی ساده و طریقه نصب و اجرای آلاچیق فلزی را در این صفحه از استاده مشاهده کنید.

طراحی حیاط ویلایی کوچک

برای طراحی حیاط ویلایی کوچک نیز می‌توانید با بهره گیری از ایده‌های خلاقانه به انجام این کار بپردازید که برخی از آن‌ها به صورت زیر می‌باشند.

 • یکی از ایده‌های خلاقانه برای طراحی حیاط ویلایی کوچک، سازماندهی درختچه‌ها و گیاهان است. برای مثال اگر بر اساس سلیقه خود، می‌خواهید در وسط حیاط، درختی در اختیار داشته باشید، باید در انتخاب نوع درخت دقت داشته باشید. در این شرایط برای حیاط ویلایی کوچک، بهتر است درختی انتخاب شود که رشد بیش از اندازه نداشته و از آفت کمی نیز برخوردار باشد. (مانند درختان آلبالو، هلو، انار)
 • یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه برای طراحی حیاط ویلایی کوچک، استفاده از یک اجاق (کباب‌پز) است که در کنار آن، می‌توانید از تعداد کمی مبلمان کوچک و زیبا استفاده کرده تا در بعضی از مواقع بتوانید، در حیاط خود به میل کردن صبحانه، عصرانه یا شام بپردازید.
 • استفاده از گلدان‌های دیواری در حیاط ویلایی کوچک، یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه و موثر است. در واقع انجام این کار، علاوه بر اینکه فضای بسیار کمی از حیاط را اشغال می‌کند بلکه وجود گل‌ها و گیاهان در زیبایی حیاط تاثیر ویژه‌ای دارد.
 • یکی دیگر از اقداماتی که در طراحی حیاط ویلایی کوچک، تاثیر شگفت انگیزی دارد، استفاده از چمن است. در واقع استفاده از چمن، علاوه بر زیبایی فضای حیاط ویلا، باعث می‌شود که شما احساس شادابی و نشاط کرده و در نتیجه سرزندگی به فضای حیاط منتقل گردد.
 • یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه برای حیاط ویلایی، ایجاد باغچه است، هر چند که حیاط ویلا کوچک باشد. وجود باغچه در حیاط، جذابیت و زیبایی خاصی را به محیط می‌بخشد. برای حیاط ویلایی کوچک، بهتر است که باغچه‌ای زیبا با ابعادی کوچک ساخته شود. همچنین می‌توانید برای انجام این کار، از پالت‌های چوبی ظریف و ساده استفاده نمایید.

طرح‌های محوطه سازی ویلا

طراحی ویلا شامل طراحی فضاها و نمای ساختمان است که در نتیجه باعث طراحی محوطه یا محوطه سازی ویلا می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که حین ساختن ویلا باید به آن توجه شود، محوطه سازی ویلا می‌باشد. حال در ادامه مقاله به توضیح برخی از طرح‌های محوطه سازی ویلا می‌پردازیم.

 • یکی از طرح‌هایی که برای محوطه سازی درون ویلا استفاده می‌شود، ایجاد باغچه، آلاچیق چوبی، استخر و برکه است. در واقع یکی از بهترین طرح‌های محوطه سازی ویلا، ساخت و ایجاد استخر در محوطه ویلا است که فضایی مفرح و شاد را ایجاد می‌کند.
 • از مهم‌ترین بخش‌های محوطه سازی ویلا، انتخاب صحیح کفپوش محوطه ویلا است که مورد توجه همگان قرار می‌گیرد و در تقسیم فضا و جذابیت محوطه ویلا، تاثیر ویژه‌ای دارد.
 • یکی از اقداماتی که در محوطه سازی ویلا انجام می‌شود، کاشت درختان و گل‌های رنگارنگ در محوطه ویلا است. البته توجه داشته باشید که پس از کاشت، باید درختان و گل‌ها، مرز مشخصی داشته باشند به گونه‌ای که با آرایش منظمی در کنار یکدیگر قرار بگیرند.    

نتیجه گیری  

طراحی حیاط ویلایی شامل اقدامات گوناگونی می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت آلاچیق، آبنما، باغچه سازی و… اشاره کرد. در حقیقت اگر طراحی حیاط ویلا به صورت اصولی انجام شود علاوه بر اینکه زیبایی فضای حیاط ویلا را افزایش می‌دهد بلکه حیاط را به محیطی دنج و جذاب تبدیل می‌کند.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.