علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی چیست؟

کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

یکی از معمول‌ترین عیوب ماشین لباسشویی، کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و عدم تخلیه آب است. عوامل مختلفی باعث می‌شوند که پمپ تخلیه ماشین لباسشویی به درستی کار نکند. یکی از مهم ترین بخش‌ها در تعمیر ماشین لباسشویی پمپ تخلیه است که عدم کارکرد آن کل سیستم لباسشویی را برهم می‌زند. ما در ادامه این مطلب از استاده می‌کوشیم تا دلایل و نحوه برطرف کردن کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را آموزش دهیم.

علت کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 1. خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
 2. گرفتگی محل خروج آب در ماشین لباسشویی
 3. مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
 4. خرابی سیستم کلید درب ماشین لباسشویی
 5. خرابی شیرالکتریکی ماشین لباسشویی
 6. خرابی کوین ترپ
 7. مسدود شدن شلنگ تخلیه
 8. مسدود شدن مسیر خروجی آب زیر دیگ
 9. خرابی برد یا تایمر لباسشویی
 10. گرفتگی فاضلاب
 11. خرابی تسمه پمپ در لباسشویی های قدیمی
 12. استفاده نادرست از مواد شوینده

1-خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

می‌دانید که وظیفه پمپ تخلیه ، خالی کردن آب ماشین لباسشویی است. ممکن است زمانی که اشیا از پمپ تخلیه عبور می‌کنند باعث گرفتگی آن شوند در این صورت می‌توانید با نظافت پمپ تخلیه از گرفتگی آن جلوگیری به عمل بیاورید. اما اگر اشیا باعث شکستن پره‌های پمپ و آسیب به پمپ شده باشند و یا اینکه پمپ تخلیه بر اثر کارکرد زیاد از کار افتاده و فرسایش یافته باشد باید پمپ تخلیه تعویض شود. نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی به صورت ویدئویی ببینید

دلایل دیگر از کار افتادگی و کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی اتصالی سیم پیچ ، اختلال در برد الکترونیکی و شکسته شدن پروانه است که راهکار آن باز کردن فیلتر پمپ و اطمینان از سالم بودن پروانه می‌باشد.

2-گرفتگی محل خروج آب در ماشین لباسشویی

محل خروج آب ممکن است به وسیله اجسام ریز و پرزهای جمع شده از لباس‌ها و رسوبات آب و شوینده های استفاده شده و یا جوراب گرفته شده باشد که می‌تواند یکی از علت های کارنکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باشد. در اثر بروز چنین مشکلی فیلتر تخلیه ، لوله فاضلاب و شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را بررسی کنید

3-مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

زمانی می‌بینید که آب دیگر تخلیه نمی‌شود ، دلیلش می‌تواند پر شدن بیش از حد فیلتر پس از چند مدت باشد. در صورت بروز این مشکل باید فیلتر را باز کرده و سپس آن را کاملا تمیز کنید.

علت چشمک زدن چراغ ماشین لباسشویی را اینجا مطالعه کنید.

4-خرابی سیستم کلید درب ماشین لباسشویی(میکروسوییچ)

این سیستم از چرخش لباسشویی هنگام باز بودن درب ماشین لباسشویی جلوگیری به عمل می‌آورد. پس آسیب دیدن سیستم میکروسوییچ یا همان کلید درب ماشین لباسشویی می‌تواند یکی از علت های کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باشد. پس از بررسی نمودار سیم‌کشی ماشین لباسشویی اگر هر یک از کلیدهای درب اتصالشان قطع شده بود باید آن را تعویض کنید.

5-خرابی شیرالکتریکی(شیربرقی) ماشین لباسشویی

می‌توانید از میزان آب لازم برای شست‌وشو به وسیله شیرالکتریکی یا برقی آگاه شوید. خراب شدن این قسمت دو دلیل دارد اول مشکل برق رسانی و یا بویین شیربرقی و دوم به دلیل انسداد فیلتر دستگاه به خاطر گرفتگی آشغال‌ها می‌باشد. برای حل این مشکل باید از مکان قرارگیری شیرالکتریکی آگاهی داشته باشید تا بتوانید در صورت داشتن نشتی و رسوب گرفتگی آن را تعمیر یا تعویض کنید. برای انجام این کار باید ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید و سپس پنل عقب ماشین لباسشویی را باز کنید تا شیرالکترکی(برقی) را بررسی کنید.

6-خرابی کوین ترپ

کوین ترپ قطعه ای است که از ورود جسم خارجی به داخل سیستم تهویه جلوگیری به عمل می‌آورد پس چون این قطعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است باید آن را به طور مداوم بررسی و تمیز کرد. اگر در طولانی مدت قطعه کوین ترپ بررسی نشود این قسمت مسدود می‌گردد که باعث جمع شدن آب و عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی می‌شود.

بررسی نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی و راهکارهای آن را پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید.

7-مسدود شدن شلنگ تخلیه

با تمیز کردن شلنگ تخلیه می‌توان از گرفتگی در مسیر فاضلاب و یا سیفون زیر دیگ و در نهایت عدم تخلیه آب جلوگیری کرد. محل نصب شلنگ تخلیه سیفون زیر سینک ظرفشویی یا مسیر فاضلاب پشت ماشین لباسشویی است.

8-مسدود شدن مسیر خروجی آب زیر دیگ

برای جلوگیری از کیپ شدن راه خروجی آب زیر دیگ و عدم تخلیه آب که یکی از علت‌های کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است باید زمانی که لباس، جوراب با هر شئ دیگری باعث گرفتگی مسیر خروج آب شده اند آن‌ها را خارج کرد که اگر خودتات قادر به انجام آن نیستید می‌توانید برای انجام این کار از تکنسین کمک گرفت.

9-خرابی برد یا تایمر لباسشویی

خرابی برد یا تایمر ماشین لباسشویی سبب بی‌نظمی در کارکرد لباسشویی و تخلیه نکردن آب می‌شود زیرا این قسمت از لباسشویی به عنوان هوشمندترین قسمت لباسشویی عمل می‌کند و دستور شروع و یا قطع هر قطعه ای را در زمان مشخص می‌دهد و به همین دلیل خرابی این قسمت باید توسط تعمیرکار لباسشویی مشخص و به صورت تخصصی تعمیر شود.

10-گرفتگی فاضلاب

برای حل این مشکل باید فاضلاب را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید.

11-خرابی تسمه پمپ در لباسشویی‌های قدیمی

عموما ماشین لباسشویی‌های قدیمی تسمه دارند. در صورت پاره شدن تسمه پمپ حرکت نمی‌کند و آب را تخلیه نمی‌کند؛ درواقع پمپ تخلیه لباسشویی کار نمی‌کند. تکنسین تسمه پاره شده را تعویض می‌کنند.

12-استفاده نادرست از مواد شوینده

از ساده ترین علت‌های کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی استفاده نادرست از مواد شوینده است. اگر برای تمیزتر شدن لباس‌هایتان از مواد شوینده بیشتری استفاده کنید باعث ایجاد کف بیشتر و در نتیجه مواجه شدن با عملکرد خطا از ماشین لباسشویی می‌شوید.

طریقه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

ابزار مورد نیاز : پمپ تخلیه ، پیچ گوشتی ، انبردست ، درصورت نیاز ظرفی برای تخلیه دستگاه

 1. قبل از تعویض پمپ تخلیه تمامی اتصالات لوله تخلیه را بررسی کنید و از باز بودن چاه مطمئن شوید و همچنین از متصل نبودن دستگاه به برق مطمئن شوید.
 2. برای تعویض ابتدا لازم است تا آب درون دیگ را تماما تخلیه کنید و برای این کار می‌توانید از روش گفته شده در بالا (نحوه تخلیه آب جمع شده در ماشین لباسشویی) استفاده کنید.
 3. با استفاده از پیچ گوشتی و با کمک شخص دیگر پنل های بالا و پشت دستگاه را بردارید ؛ زیرا ممکن است بسیار سنگین باشد و حتما هنگام پایین آوردن مراقب باشید چون دیگ در داخل ماشین لباسشویی معلق است.
 4. حال نوبت به قطع کردن سیم‌ها می‌رسد و سپس باید شلنگ‌ها و گیره ها را از پمپ در بیاورید. باانجام دادن این کارها قدم دوم که درآوردن پمپ قدیمی است را اجرا کنید. حال باید با استفاده از انبردست گیره را به سمت پایین تر از شلنگ تخلیه دور از پمپ حرکت دهید و اجازه دهید شلنگ حرکت کند.
 5. در حالت اول با باز کردن پیچ ها می‌توانید پمپ تخلیه قدیمی رادربیاورید ولی در حالت دوم ماشین لباسشویی‌ها باید بعد از باز کردن پیچ‌ها پمپ قدیمی را با چرخش باز و جداکنید. می‌توانید برای تخلیه آب‌های باقی‌مانده از حوله و یا دستمال استفاده کنید.
 6. پمپ جدید را به جای قبلی بگذارید و آن را مانند حالت قبل از باز کردن برگردانید. به وسیله انبردست گیره ها و سیم برق را متصل کنید.

نحوه تخلیه آب جمع شده در ماشین لباسشویی

بعد از پرداختن به علت‌های کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی می‌توانید با روش های زیر آب جمع شده در ماشین لباسشویی را تخلیه کنید تا بتوانید علت کارنکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را عیب یابی کنید.

اگر شما می‌خواهید آب ماشین لباسشویی خود را تخلیه کنید باید از جای قرارگیری فیلتر لباسشویی مطلع باشید. پایین ماشین لباسشویی یک درپوش قرار گرفته است که همان دریچه فیلتر است پس برای قدم اول آن را باز کنید. (توجه کنید که قبل از انجام این کار حتما فرش یا موکت موجود در آشپزخانه را بردارید و کفشور آشپزخانه را باز کنید تا آب های خارج شده از لباسشویی از این مسیر تخلیه شود. ) بعد از تخلیه کردن تمامی آب موجود در لباسشویی مراحل ذکرشده را از آخر به اول انجام دهید و درپوش را ببندید تا با استفاده مجدد از لباسشویی آب بیرون نریزد.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *