در این صفحه از خدمات آنلاین استاده به بررسی دلایل کار نکردن دور تند و دور کند کولر آبی خواهیم پرداخت. همچنین نکاتی در مورد اجزای کولر را در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید

کولر آبی یکی از وسایل مشترک اکثر خانه‌هاست. در فصول بهار و تابستان، تحمل هوای گرم بدون کولر تقریبا غیرممکن است. یکی از شایع‌ترین خرابی‌هایی که برای کولرهای آبی رخ می‌دهد، کارنکردن دور کند کولر یا دور تند آن است. در این موارد، با تغییر وضعیت دکمه کند و تند، تغییری در دور موتور ایجاد نمی‌شود و موتور به طور ثابت با دور کند یا تند کار می‌کند. هرکدام از این خرابی‌ها دلایل مخصوص به خود را دارد و راه‌ها تعمیر هر کدام نیز متفاوت است. برای تعمیر کولر آبی و برطرف کردن مشکلات کولر آبی خود همین حالا دست به کار شوید.

باد کند و تند چگونه در موتور تنظیم می‌شود؟

کولرهای آبی قابلیت تولید باد کند و تند را دارند. در زمان تولید هر دوی این بادها، سیستم کار کولر به یک شکل است و تنها تفاوت در سرعت کار موتور و سرعت چرخیدن تسمه است. وقتی دور تند کولر روشن می‌شود، موتور با سرعت بیشتری هوا را به سمت کانال هدایت می‌کند و در نتیجه هوای اتاق خنک‌تر می‌شود. زیاد استفاده کردن از کولر در حالت تند علاوه بر افزایش مصرف برق، عمر موتور را کم می‌کند. بهتر است در بیشتر ساعات روز از دور کند کولر استفاده کنیم و حتما ساعاتی در روز کولر را خاموش کنیم تا موتور آن استراحت کند.

علت کار نکردن دور کند کولر آبی چیست؟

همانطور که گفتیم، اکثر کولرهای آبی دو دور کند و تند دارند. گاهی اوقات ممکن است فقط دور تند کولر آبی کار کند و دور کند موتور کار نکند. در این شرایط با روشن کردن موتور، دور تند شروع به کار می‌کند و با تغییر وضعیت کند به تند یا بلعکس، تغییر در سرعت کولر آبی صورت نمی‌گیرد. این اتفاق ممکن است دلایل متخلفی داشته باشد. دلیل کار نکردن دور کند کولر آبی ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

علت خرابینحوه تعمیر
قطع شدن سیم رابط بین کلید تبدیل و دور کندتوسط اهم‌متر باید بررسی شود و اتصال برقرار شود.
خراب شدن کلید گریز از مرکزکلید باید تعویض یا تعمیر شود
خراب شدن کلید تبدیلکلید باید تعویض یا تعمیر شود
جدا شدن سر سیم از صفحه کلیدسیم باید متصل شود

جهت اقدام برای تعمیر بوی سوختگی روی آن کلیک کنید.

علت کار نکردن دور تند کولر آبی چیست؟

یکی از مشکلات شایع، کار نکردن دور تند کولر آبی است. گاهی اوقات ممکن است احساس شود دور تند کولر تفاوتی با دور کند آن ندارد و در خنک کنندگی آن فرقی ایجاد نمی‌کند. گاهی نیز خنک کنندگی دور تند نسبت به گذشته کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط‌ باید بررسی شود که کلید گریز از مرکز خراب نشده باشد. در صورت خرابی کلید گریز از مرکز، باید نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام نمود. همچنین روغن‌کاری موتور کولر آبی به بهتر کار کردن دور تند کمک می‌کند. اگر ساعات زیادی از روز موتور کولر در دور تند روشن است حتما باید به خوبی روغن‌کاری و سرویس شود. سرویس کولر آبی به صورت دوره‌ای، سلامت کولر شما را تضمین می‌کند.

اجزای کولر آبی کدام است؟

کولر آبی ساختار ساده و قابل درکی دارد. کولرهای آبی بر پایه‌ی دو فرآیند ساخته می‌شوند و بر مبنای این دو فرآیند، هوای خنک تولید می‌کنند. این فرآیندها عبارتند از: گردش آب و گردش هوا. برای انجام این فرآیندها، قطعاتی در کولر آبی تعبیه شده و هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند.

اجزای کولر آبی که در فرآیند گردش هوا کار می‌کنند عبارتند از:

قطعاتی که در فرآیند گردش آب کار می‌کنند نیز عبارتند از:

همچنین برخی قطعات مثل پوشال، دریچه، بدنه و جعبه تقسیم برق، در فرآیند کلی کولر آبی نقش دارند. برای تعمیر شناور کولر و دانستن همه چیز درباره شناور کولر، بر روی آن کلیک کنید.

اجزای موتور کولر آبی کدام است؟

موتور کولر آبی به عنوان یکی از اجزای اصلی که وظیفه گرداندن هوا را دارد، از اجزای کوچک و بزرگی تشکیل شده است. برخی اجزای موتور کولر آبی عبارتند از:

 • درپوش سمت محور
 • بوش موتور
 • کلاهک بوش
 • سر سیم های استاتور
 • روتور
 • ماسوره
 • درپوش عقب موتور
 • بست‌ها
 • کلاهک گردگیر
 • لاستیک لرزه‌گیر
 • صفحه پلاتین گریز از مرکز
 • تنظیم کننده سرعت
 • محور روتور
 • کلاهک گردگیر

هر کدام از اجزای یاد شده، در فرآیند گردش هوا توسط موتور، وظایفی دارند و به طور سیستمی کار می‌کنند. یعنی اگر یکی از اجزا به درستی کار نکند، روی تمام موتور تاثیر خواهد گذاشت.

موتور کولر آبی چگونه کار می‌کند؟

با روشن کردن کولر آبی، پمپ آب و موتور وصل می‌شوند. پروانه که وظیفه مکش هوا را دارد، هوای گرم را از بیرون به داخل کولر وارد می‌کند. در این حین، هوای گرم از پوشال‌هایی که توسط شلنک آب خیس شده اند عبور می‌کند و خنک می‌شود. هوای خنک وارد شده به کولر آبی توسط موتور به کانال و دریچه‌ها هدایت می‌شود و فضای اتاق‌ها را خنک می‌کند.

نتیجه‌گیری

کولرهای آبی از لوازم ضروری منزل در فصول گرم سال است بنابراین باید رسیدگی کاملی به آن‌ها شود. در صورت احساس هرگونه مشکل و یا خرابی در کولر، باید در اولین فرصت نسبت به عیب‌یابی و تعمیر کولر اقدام نمود. با توجه به فرآیند ساده کولر، معمولا خرابی‌های آن از چن حالت خارج نیست و به راحتی می‌توان خرابی کولر را پیدا کرده و آن را تعمیر کرد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در