کدام یدک کش برای ماشین شما مناسب‌تر است؟

کدام یدک کش برای ماشین شما مناسب‌تر است؟

یدک کش­ها را بارها در جاده و خیابان دیده­ایم؛ اما تا به حال به نوع آن­ها دقت کرده­اید؟ گاهی یک وانت یا گاهی یک جرثقیل را در حال بکسل کردن خودرویی دیگر می­بینیم. این خودروها هر کدام در شرایط خاص و امکاناتی متفاوت به حمل بار مورد نظر می­پردازند. برای مثال اگر به جرثقیل­های بار کش نگاه کنید خودرویی نسبتا بزرگ­تر را با خود حمل می­کنند؛ در حالیکه یک وانت یا نیسان خودرویی نسبتا با سایز و اندازه کوچک را حمل می­کند.

امداد خودرو شرق و شمال شرق تهران

امتیاز 3.3 از 197

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در شرق تهران

امداد خودرو غرب و شمال غرب تهران

امتیاز 3.2 از 288

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در غرب تهران

امداد خودرو جنوب تهران

امتیاز 3.4 از 190

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در جنوب تهران

امداد خودرو شمال تهران

امتیاز 4.3 از 12

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در شمال تهران

امداد خودرو شمال تهران

امتیاز 2.8 از 32

خدمات: تعمیر خودرو در محل و حمل خودرو در شمال تهران

آگهی‌های بالا تبلیغاتی می‌باشند و استاده صرفا معرفی مشاغل خدماتی را انجام می‌دهد و هرگونه توافقات انجام کار و مالی مربوط به آن بر عهده طرفین می‌باشد.

در این صفحه می­خواهیم با انواع خودروهای یدک کش و ویژگی­های آنها آشنا شویم تا ببینیم هر کدام چه خصوصیاتی داشته و برای حمل چه نوع خودرویی می­توان روی آن­ها حساب کرد. با ما همراه باشید تا بیشتر دراین باره بدانید.

انواع یدک کش و وسیله حمل خودرو

انواع یدک کش و وسیله حمل خودرو

گفتیم که ممکن است ماشین­های متنوعی را با امکاناتی خاص جهت یدک کشی ببینیم. به طور کلی یدک کش­هایی که در این زمینه فعال­اند به سه دسته تقسیم می­شوند:

 • یک دسته از این ماشین­ها که عموما خودروهای سبک را جابه جا می­کنند شامل: نیسان، وانت و وانت پراید می­شوند. این باربرها نهایتا خودروهایی که در سایز و اندازه خود باشند را جابه جا می­کنند. به این دسته ماشین­های سبک گفته می­شود.
 • دسته دوم ماشین­های باربری هستند که خودروهای شای بلند و سنگین­تر را به نسبت دسته اول جابه جا و حمل می­کنند. این خودروها شامل ایسوزو، کامیون، خاور و از این دست ماشین­ها هستند. به این باربرهای نسبتا بزرگ­تر ماشین­های نیمه سنگین گفته می­شود. این باربرها قادر به کشش خودرو یا حتی سوار کردن کامل خودرو بر آن­ها هستند.
 • گروه سوم از این خودروها را که قطعا می­توانید حدس بزنید! بله، ماشین­های سنگین که کارایی بیشتری نسبت به دو مورد قبل دارند. این باربرهای بزرگ شامل کمپرسی، تریلی، ترانزیت، کفی و… بوده که مسلما خودروهای معیوب سنگین را جابه­جا می­کنند. مثلا یک کامیون در جاده مانده تنها توسط یکی از این ماشین­های سنگین یدک کش جابه­جا می­شود. 

چرا باید از یدک کش­های مناسب استفاده کرد؟

چرا باید از یدک کش­های مناسب استفاده کرد؟

تصور کنید یک کامیون از کار افتاده را با نیسان جابه جا کنند! کمی خنده­دار و البته خطرناک است. هر خودرویی را باید با وسیله­ای در حد و اندازه خود کشید تا در عین حفظ تعادل آن به شاسی­ها و بدنه خودرو خسارت وارد نشود. یک کامیون را باید توسط ماشین­های سنگین و ترجیحا از نوع کفی جابه جا کرد تا خودرو کاملا بر ماشین یدک کش سوار شده و در هنگام جابه­جایی دچار خسارات بعدی نشود.

 پس رعایت این نکته را فراموش نکنید که بهتر است برای حمل خودرو توسط یدک کش حتما بدنه و شاسی روی هم سوار شوند تا تراز بهتری برای خودرو ایجاد شود.

نکاتی که یدکش ماهر باید رعایت کند!

نکاتی که یدکش ماهر باید رعایت کند!

این نکته بسیار حائز اهمیت است که خودرو باید بدون ایجاد هیچگونه مشکلی به مقصد برسد؛ اما چگونه؟ مشخص است که با رعایت نکات ایمنی. هر ماشین یدک کش باید نکاتی را جهت انجام درست و بی­دردسر خودروی معیوب و سالم برای مقصد رساندن آن رعایت کند از جمله:

 • اصول حمل خودرو

یکی از اصلی­ترین این اصول، اطمینان از سالم بودن اجزاء یدک کش بوده که میزان باد لاستیک اصلی­ترین نکته است. فشار مناسب باد لاستیک به کنترل درست ماشین و مصرف متعادل سوخت آن کمک شایانی می­کند.

 • رعایت سرعت مناسب

داشتن سرعت مناسب مستلزم دانستن وزن خودروی در حال حمل است. در واقع راننده ماشین یدک کش برای داشتن سرعت استاندارد باید وزن و سایز خودروی در حال حمل را بداند تا در زمان مناسب ترمز کرده و از خسارت وارد شدن به خودرو نیز جلوگیری کند.

 • دید مناسب

داشتن دید وسیع و مناسب نسبت به همه جوانب و خودروی معیوب به راننده کمک می­کند تا در پیچ و چهارراه­ها درست رانندگی کند.

انواع تجهیزات مورد نیاز برای یدک کش­ها

می­دانستید که برخی یدک کش­ها نقش تعمیرکار صحرایی نیز ایفا می­کنند. شاید خودروی معیوب قبل از حمل به رفع نقص ضروری نیاز داشته باشد به همین خاطر این ماشین­ها دارای تجهیزات و ابزار ایمنی و فنی هستند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • جک هیدرولیکی
 • کابل و زنجیر
 • جعبه­ای شامل انواع ابزار از جمله: پیچ گوشتی، اره آهن­بر و…
 • پتک یا انواع چکش
 • تجهیزات یدکی از جمله: تسمه، گریس، بنزین، واسکازین و…
 • کپسول آتش نشانی
 • انواع بالابرها
 • چراغ گردان­های هشدار دهنده
 • جعبه کمک­های اولیه
 • مثلث شبرنگ

جمع­بندی

یدک کش­ها کاری حساس و مهم انجام می­دهند به همین خاطر باید تمام نکات ایمنی را رعایت نمایند تا از وقوع اتفاقات بد و خطرناک جلوگیری کنند. توجه به نوع و اندازه خودروی دچار نقص شده و رعایت نکات ایمنی در حمل بار از اولین اقداماتی است که هر ماشین یدک کش باید رعایت کند. بنابراین اگر خودروی شما به یدک شدن نیاز داشت حتما توجه داشته باشید که این نکات از جانب راننده درنظر گرفته می‌شود یا خیر!

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.