علت سفید شدن صفحه تلویزیون سامسونگ، سونی و LED

علت سفید شدن صفحه تلویزیون

با گذشت چند سال استفاده، امکان دارد مشکلات مختلفی برای تلویزیون شما رخ دهد. بعضی از این مشکلات با راهکارهای ساده برطرف می‌شوند. ولی بعضی دیگر نیازمند بررسی دقیق توسط تعمیرکار تلویزیون متخصص می‌باشد. ما در این صفحه از استاده مگ به بررسی علت سفید شدن صفحه تلویزیون خواهیم پرداخت.

شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

امروزه با رواج زندگی آپارتمان‌نشینی و محدود‌شدن تفریحات، ساعت‌های زیادی صرف تماشای تلویزیون می‌‌شود. این موضوع علاوه‌بر آسیب‌هایی که به سلامت جسم و روان افراد وارد می‌کند، عمر مفید تلویزیون را نیز کاهش می‌دهد. از طرفی دیگر با اضافه‌شدن قابلیت‌های متعدد به مدل‌های جدید تلویزیون، حساسیت و آسیب‌پذیری قطعات و بردهای آن نیز افزایش یافته است.

خراب‌شدن برد تی‌کان، علت سفید شدن صفحه تلویزیون

عمده‌ترین علت سفید شدن صفحه تلویزیون LED برای تمامی برندها از جمله سامسونگ و سونی مربوط به برد تی‌کان (T-con) می‌باشد. برد تی‌کان اطلاعات مربوط به تصویر را پردازش کرده و در اختیار پنل تلویزیون برای نمایش قرار می‌دهد. خرابی برد تی‌کان به صورت‌های دیگری نیز بروز می‌دهد. امکان دارد رنگ‌ها جا‌به‌جا شوند، خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون نمایان گردد یا تصویر به طور کلی قطع شود. جهت اقدام برای تعمیرات برد تلویزیون در استاده روی آن کلیک کنید.

دلایل مختلفی باعث خراب‌شدن برد تی‌کان می‌شوند. رسیدن آب یا مایع شیشه‌شور از طریق صفحه نمایش به برد، باد کردن قطعات الکترونیکی روی برد و نرسیدن ولتاژ کافی به برد تی‌کان از برد تغذیه تلویزیون مهم‌ترین دلایل خرابی برد تی‌کان هستند.

به علت ارتباط مستقیم این برد با سایر بردهای تلویزیون از جمله برد اصلی، تعمیر و تعویض برد تیکان آن از حساسیت زیادی برخوردار می‌باشد.

کابل LVDS

برای ارتباط بین برد اصلی تلویزیون و برد تی‌کان از کابلی استفاده می‌شود که موسوم به کابل LVDS است. ایراد داشتن این کابل نیز می‌تواند علت سفید شدن صفحه تلویزیون سامسونگ و سونی باشد. اگر این کابل از جای خود خارج شده یا دچار پارگی و اتصالی باشد، نمایش تصویر روی صفحه تلویزیون با مشکل رو‌به‌رو می‌گردد. اگر بعد از تمیز و ثابت کردن کابل، هنوز هم صفحه نمایش تلویزیون شما سفید بود، باید کابل LVDS را تعویض نمایید. دلیل خرابی تصویر تلویزیون چیست؟

کابل‌های LVDS با توجه به ابعاد و مدل تلویزیون متفاوت می‌باشد. و در سایزها و تعداد پین‌های مختلف به فروش می‌رسند. هم‌چنین نوع پنل تلویزیون در کابلی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، تأثیرگذار است. هنگام تعویض کابل LVDS باید به این نکات دقت داشته باشید. جهت اقدام برای تعویض پنل تلویزیون روی آن کلیک نمایید.

گرفتگی منفذهای تلویزیون، علت سفید شدن صفحه تلویزیون LED

مسدود ‌شدن منفذهای روی تلویزیون نیز علت سفید ‌شدن صفحه تلویزیون می‌باشد. روی هر دستگاه الکترونیکی منفذهایی برای جریان پیدا کردن هوا و خنک‌شدن برد‌های درون دستگاه وجود دارد. پس از مدتی این منفذها با پرز و گرد و غبار پر شده و مانع رفت‌و‌آمد هوا می‌شود. در نتیجه حرارت قطعات الکترونیکی از جمله ICهای موجود روی بردها بالا رفته و عملکرد عادی تلویزیون مختل می‌گردد.

علت سیاه شدن صفحه تلویزیون سامسونگ، سونی، ایکس ویژن، دوو را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

بهتر است با ابزار مناسب تنها از قسمت بیرونی تلویزیون برای تمیز کردن منفذ‌ها اقدام کنید. و بخش پشتی تلویزیون را باز و جدا نکنید. هر باری که صفحه نمایش تلویزیون را تمیز می‌کنید، بخش‌های پشت تلویزیون را نیز دستمال بکشید. با این کار از تجمع گرد و غبار در طولانی مدت جلوگیری می‌شود. علاوه بر این قرار داشتن تلویزیون در محیط گرم نیز روی قطعات الکترونیکی داخل تلویزیون تاثیر می‌گذارد. این مورد نیز می‌تواند علت سفید شدن صفحه تلویزیون سونی و سامسونگ باشد.

تفاوت تلویزیون LED,OLED,QLED چیست؟

چرا صفحه تلویزیون سفید شده؟

محافظ صفحه نمایش

در برخی از تلویزیون‌ها مانند تلویزیون‌های برند سونی یا سایر تلویزیون‌های دارای سیستم‌عامل اندروید، فعال شدن محافظ صفحه نمایش، علت سفید شدن صفحه تلویزیون می‌باشد. در این تلویزیون‌ها اگر مدت زمانی تلویزیون بدون استفاده بماند، تصویری که به صورت پیش‌فرض منظره‌ای زیبا یا لوگوی برند تلویزیونی است، پخش می‌شود. می‌توانید علت کم نور شدن صفحه تلویزیون را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

در صورتی که ساعت تلویزیون تنظیم نباشد، دریافت این تصاویر از سرور اینترنتی مربوطه به درستی انجام نشده و تصویر سفید می‌گردد.

با دقت بر مدل و برند تلویزیون، روش‌های مختلفی برای تنظیمات محافظ صفحه نمایش وجود دارد. برای دسترسی به این تنظیمات می‌توانید دفترچه راهنما تلویزیون را مطالعه کنید. یا مدل تلویزیون خود را در اینترنت جست‌وجو نمایید. در بیشتر موارد با تصحیح تنظیمات ساعت تلویزیون می‌توان علت سفید شدن صفحه تلویزیون را برطرف نمود. اگر میخواهید بدانید که لکه های سیاه در تلویزیون نشانگر چیست؟ مطالعه این صفحه را از دست ندهید.

خرابی صفحه نمایش تلویزیون

صفحه نمایش تلویزیون که پنل تلویزیون نیز نامیده می‌شود، آخرین قسمتی می‌باشد که سلسله عملیات مربوط به پردازش صدا و تصویر را کامل می‌کند. بنابرین خرابی این قسمت نیز می‌تواند علت سفید شدن صفحه تلویزیون LED سامسونگ و سونی باشد. امروزه وزن و ضخامت کم تلویزیون‌های جدید، احتمال آسیب دیدن آن‌ها را افزایش داده است. به‌ جز مشکلات فنی، استفاده مستقیم مایع پاک‌کننده یا راه پیدا کردن آب به داخل تلویزیون، ضربه‌خوردن یا افتادن از بلندی، دلایل اصلی بروز ایراد در صفحه نمایش تلویزیون هستند.

تشخیص این امر که کدام‌ یک از موارد مطرح شده علت سفید شدن صفحه تلویزیون شما است، امری حرفه‌ای و نیازمند تخصص می‌باشد. در صورتی که تسلط کافی از نظر علمی روی نحوه عملکرد و ارتباط قطعات تلویزیون ندارید، بهتر است خودتان برای تعمیر تلویزیون اقدام نکنید. برخی قطعات تلویزیون از جمله پنل آن قیمت بالایی دارند. عیب‌یابی نادرست و تعویض اشتباه، هم هزینه هنگفتی را متحمل می‌شوید و هم ممکن است به سایر بردها و قسمت‌های تلویزیون آسیب وارد کنید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *