گاهی اوقات یخچال عملکرد همیشگی خود را نداشته و نمی‌تواند از پس خنک کردن غذا‌ها بربیاید. بروز این اتفاق دلایل مختلفی داشته که یکی از آن علت‌ها، تمام شدن گاز یخچال است. تمام شدن گاز یخچال چندین علامت داشته که با مشاهده و بررسی آن‌ها در این صفحه از استاده مگ شما متوجه این ایراد خواهید شد.

البته تشخیص دقیق و رفع کمبود گاز نیاز به متخصص تعمیرکار یخچال داشته و بهتر است توسط افراد عادی انجام نگیرد. می‌توانید با شماره تماس‌های موجود در زیر جهت انجام تعمیرات یخچال خود توسط متخصصین معرفی شده در استاده تماس بگیرید و همین حالا اقدام به انجام تعمیرات یخچال کنید.

ما در ادامه این مقاله از استاده مگ، تمام نشانه‌هایی که خبر از تمام شدن گاز یخچال می‌دهند را برای شما توضیح داده و نکات مربوط به تعمیر آن را نیز ذکر خواهیم کرد.

گاز یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

گاز یخچال وظیفه دارد هوای گرم یا خنک را داخل یخچال رد و بدل کند. این گاز به دلایل متعددی خالی می‌شود که یکی از آن‌ها عمر زیاد یخچال است. به همین دلیل لازم است شما میزان گاز یخچال خود را هر چند وقت یک ‌بار بررسی کرده یا از یک متخصص بخواهید تا آن را بررسی کند. اگر گاز یخچال شما کم یا تمام شده بود، نیاز نیست نگران باشید؛ زیرا به راحتی می‌توان گاز یخچال را دوباره پر کرد تا یخچال به حالت عادی خود برگردد. می‌توان گفت اگر گاز یخچال نباشد، غذای شما داخل یخچال خنک نمی‌ماند.

تمام شدن گاز یخچال چه علائمی دارد؟

تمام شدن گاز یخچال نشانه‌های مختلفی دارد که باید به دقت بررسی شوند. برای اطمینان از خالی شدن گاز یخچال بهتر است با دستگاه‌های کنترل کننده مخصوص، یخچال را بررسی کنید تا نتیجه دقیق‌تری به دست بیاورید.

علت اتومات نکردن یخچال چیست؟

این نشانه‌ها به شرح زیر هستند:

 • یکی از مهم‌ترین علائم خالی شدن گاز یخچال، انتشار بوی بد در داخل آن است. اگر با باز کردن در یخچال، بوی نامطبوعی حس کردید، به احتمال زیاد گاز یخچال تمام شده است. بهتر است برای اطمینان، مواد غذایی موجود در یخچال را بررسی کنید تا بوی یخچال ناشی از فساد آن‌ها نباشد. البته ممکن است بوی بد نشان از خرابی قطعه‌های دیگر یخچال نیز بدهد اما علت شایع آن، آزاد شدن گاز یخچال از درون محفظه است.
 • اگر موتور یخچال شما پیوسته در حال کار کردن است و لحظه‌ای حرکت آن کند نمی‌شود، به احتمال زیاد یخچال شما گاز را خالی کرده است. این مورد، تنها علت گفته شده برای کار مداوم موتور نبوده و برای اطمینان بیشتر باید یخچال توسط یک متخصص بررسی شود. بی توجهی به این ایراد، مشکلات بسیار بزرگی را برای یخچال پیش خواهد آورد. ­­چرا ­موتور ­یخچال ­یکسره ­کار ­می­‌‌‌کند؟
 • یکی دیگر از نشانه‌های خالی شدن گاز یخچال، ایجاد برفک است. اگر یخچال شما دائما برفک می‌سازد، لازم است تا توسط فرد متخصص بررسی شود. توجه بفرمایید که زدودن برفک توسط شما بسیار خطرناک بوده و ممکن است گاز بیشتری را آزاد کند. گاز موجود در برخی یخچال‌ها سمی بوده و استشمام آن، مسمومیت شدید را در پی دارد. چرا درب یخچال بسته نمی‌شود؟
 • اگر قسمت پشت یخچال شما گرمای غیر طبیعی و زیادی دارد، به احتمال زیاد گاز یخچال خالی شده است. این اتفاق با صدای غیر معمول موتور نیز همراه بوده که تشخیص را برای ما آسان‌تر خواهد کرد. البته لازم است بدانید که این اتفاق می‌تواند دلایل دیگری همچون قرار‌گیری یخچال در محل نا‌مناسب و خرابی موتور نیز داشته باشد. برای تشخیص دقیق علت این مشکل لازم است تا با فرد متخصص و با‌تجربه مشورت نموده و نسبت به رفع آن اقدام کنید. می‌توانید با شماره تماس‌های متخصصین تعمیرکار یخچال در استاده تماس بگیرید.

نحوه تعویض لاستیک دور درب یخچال را در این صفحه از استاده بخوانید.

چگونه گاز یخچال را پر کنیم؟

پر کردن گاز یخچال دارای چندین مرحله تخصصی و حساس است که باید توسط فرد مطمئن و متخصص انجام گیرد. این مراحل به شرح زیر هستند:

 1. ابتدا باید محل نشتی گاز را پیدا کرده و آن را رفع کنید.
 2. سپس لوله‌ها و محفظه‌ها را با مواد مخصوص، شست‌و‌شو دهید.
 3. فیلتر درایر را بیرون آورده و آن را با یک فیلتر نو، جابه‌جا کنید.
 4. تمام قطعات را به حال اولیه خود برگردانده و با انجام عمل وکیوم سازی، فضای داخل آن‌ها را به خلأ نزدیک کنید.
 5. پس از این کار می‌توان منبع گاز مخصوص را به یخچال وصل نموده و گاز را دوباره شارژ کرد.

می‌توانید علائم خرابی ترموستات یخچال را در اینجا بخوانید تا مانع از خرابی زود هنگام یخچال خود شوید. نکاتی که شاید به آن‌ها توجهی نشود!

اگر پر کردن گاز یخچال به تعویق بیفتد، چه اتفاقی پیش خواهد آمد؟

پر نکردن به موقع گاز یخچال، اتفاقات جبران ناپذیری را به همراه دارد که این موارد عبارتند از:

 • خرابی مواد غذایی: اگر به مدت طولانی غذا‌ها خنک نشوند، غذا فاسد شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
 • مسمومیت: ممکن است گاز یخچال منتشر شده و افراد نزدیک به آن را دچار مسمومیت کند.
 • خرابی موتور و سوختن یخچال: کار کردن مداوم موتور یخچال به آن آسیب زده و سبب سوختن موتور و یخچال خواهد شد. با توجه به قیمت گران یخچال، بهتر است پیش از وقوع این اتفاق نسبت به پر کردن گاز یخچال اقدام نمایید.
 • اتصالی کردن سیم‌ها: اگر یخچال شما به هنگام خالی شدن گاز دچار برفک می‌شود، احتمال وقوع اتصالی زیاد است. برفک‌ها پس از مدتی آب می‌شوند و راه افتادن آب در یخچال و برخورد آن با سیم‌ها، سبب اتصالی کردن آن‌ها می‌شود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در