چرا ریشه فرش و قسمتی از فرش بعد از شستشوی فرش زرد میشه؟

علت زرد شدن ریشه فرش

شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که پس از شستشوی فرش و خشک شدن آن شاهد زرد ماندن قسمتی از فرش و مخصوصا ریشه‌های آن شده باشید. در این موارد معمولا اولین چیزی که به ذهن افراد می‌رسد این است که از مواد شوینده و سفید کننده برای ریشه‌ها و لکه‌ها استفاده کنند. دلایل مختلفی برای زرد شدن ریشه فرش یا قسمت از فرش بعد از شستشو به صورت سنتی ویا توسط قالیشویی وجود داره. در پایین به صورت خلاصه و مفید به معرفی بیشتری دلایل زرد شدن ریشه فرش را خواهیم گفت.

خدمات شستشو در محل استاده

  • شستشوی مبل در محل
  • شستشوی انواع فرش و موکت در محل
  • شستشوی انواع تشک خوشخواب، کوسن، پشتی و تابلو فرش
  • شستشوی صندلی نهار خوری
  • شستشوی صندلی اداری، رستورانی و کنفرانسی
  • شستشوی کف باشگاه (تاتامی)
  • شستشوی صندلی اتومبیل در محل
  • مدعی کیفیت و دقت بالا در نظافت
  • استفاده از مواد شوینده نانو
  • پرداخت هزینه پس از رضایت کامل مشتری
دفتر شمال تهران

علت زرد شدن ریشه فرش و راهکار آن

استفاده از مواد شوینده نامناسب

اگر شستن فرش خود را به قالیشویی می‌سپارید لازم نیست نگران این مورد باشید زیرا هر فرشی با توجه به بافت و جنس آن باید با شوینده مناسبی شسته شود. برای مثال در صورتی که لک‌های زیاد چربی و کثیفی روی فرش وجود داشته باشد می‌توان از شوینده‌های قوی‌تر استفاده کرد که حالت قلیایی هم دارند اما در حالت عادی بهتر است شوینده خنثی باشد و اسید نداشته باشد تا در دراز مدت به فرش آسیبی وارد نشود. اگر شوینده انتخابی شما مناسب فرش نباشد احتمال تمیز نشدن فرش در برخی نقاط، ‌از بین رفتن رنگ فرش، ماندن لک روی آن و زرد شدن ریشه‌ها بالاتر خواهد رفت. در نظر داشته باشید که قالیشویی‌های معتبر همیشه از بهترین مواد شوینده فرش در زمان شستشوی فرش شما استفاده می‌کنند.

ماندن آب فرش داخل آن و خشک نشدن صحیح

این مورد را حتی وقتی دستمال کوچکی را شسته و خوب آب آن را نمی‌گیریم هم شاهد هستیم. آب فرش باید پس از شستشو کاملا گرفته شود و به طرز صحیحی خشک شود. شاید عجیب باشد اما مرحله خشک کردن و آبکشی فرش در حد و اندازه مرحله شستشوی اصلی آن مهم است و باید تا جایی که امکان دارد آب از فرش خارج شود. در قالیشویی‌های معتبر، دستگاه‌هایی مانند دیگ وجود دارند که این کار را انجام داده و آب فرش را می‌گیرند اما در صورتی که شستشو در منزل انجام می‌شود باید به این مرحله توجه ویژه‌ای شود.

چه زمانی از وایتکس برای شستن فرش استفاده کنیم؟ برای اطلاع از چگونگی شستشوی فرش با وایتکس کلیک کنید.

اگر این مرحله به درستی انجام نپذیرد، بیشتر زردی را درون ریشه‌های فرش می‌بینیم که علت آن قرار نگرفتن فرش در جای مناسب و جهت درست است. فرش باید در زاویه درست و روی مکانی که شیب مناسبی دارد قرار بگیرد و لازم نیست کاملا از جایی آویزان شود. هم‌چنین فرش نباید هنگام پهن کردن آب زیادی داشته باشد و باید حدالامکان با ابزار درست مانند پارو آب را بکشیم.

روش‌های پاک کردن لکه چایی روی فرش را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

عدم توجه به تمیزی و نظافت فرش قبل از شستشو

اگر فرش را در حالی که غبارهایی رویش وجود دارد و پر از پرز و کثیفی است بشوییم، احتمالا زرد شدن ریشه یا حتی لک زرد روی فرش وجود دارد. زیرا امکان اینکه این آلودگی‌ها روی فرش باقی بمانند و حتی در حین شستشو هم خارج نشوند وجود دارد. بنابراین قبل از اقدام به شستشو فرش باید کاملا جارو زده شود تا غبارها از تار و پود آن خارج شوند. 17 روش تمیز کردن فرش را مطالعه کنید.

آب چرک در زمان شستشوی نامناسب

وقتی آب چرک در زمان شستشو روی فرش باقی بمونه، قسمتی از فرش زرد میشه یا در زمان خشک کردن فرش، آب چرک بر روی ریشه های فرش میمونه. طریقه شستن فرش با شامپو فرش را مطالعه کنید.

آویزان کردن فرش

اگر فرش آب داشته باشه و بعد فرش را آویزان کنیم، آب آمده از فرش باعث زرد شدن ریشه میشه. حال اگر نظافت فرش درست انجام نشده باشه مواد شوینده و کثیفی روی فرش هم به زردی ریشه‌های فرش کمک خواهد کرد.

از بین بردن زردی ریش فرش و لکه‌های زرد

حال که دلایل زرد ماندن فرش و ریشه آن پس از شستشو را متوجه شدیم باید بدانیم که برای از بین بردن آن چه کارهایی باید صورت گیرند. برای از بین بردن سوختگی فرش پیشنهاد می‌کنیم صفحه رفو فرش سوخته را مطالعه کنید.

شستشوی مجدد و اصولی کل فرش

اگر امکان و حوصله شستن مجدد فرش را دارید حتما این روش را امتحان کنید. برای انجام این کار شوینده مناسبی را انتخاب کنید که اسیدی نباشد و با استفاده از اسفنج و آب ولرم شروع به کشیدن مواد شوینده روی لکه‌های زرد کنید. سپس فرش را در جای مناسبی برای خشک شدن قرار دهید و اصلا روی آن مجددا آب نریزید. در صورتی که فرش رنگ پس می‌دهد تا حد امکان آب آن را با پارو بگیرید و آن را لوله نکنید. بهتر است فرش را برای مدت ۱ ساعت پس از شستشو در فضای آزاد رها کرده و سپس آن را در جای مناسب پهن کنید.

شستن نقاط زرد شده فرش

در صورتی که مقدار زردی فرش کمتر است می‌توانید فقط نقاط زرد را با آب ولرم و شوینده مناسب غیر اسیدی پاک کنید. سپس برای خشک کردن از سشوار استفاده کنید.

استفاده از محلول سرکه و نمک

با ترکیب کردن مقدار مساوی نمک و سرکه (هر کدام دو قاشق) در آب می‌توان انتظار از بین رفتن زردی فرش را داشت. برای این کار دستمالی را به مواد آغشته کرده روی فرش می‌کشیم.

روش برق انداختن فرش خود را در این مطلب از استاده مگ مطالعه نمایید.

استفاده از جوش شیرین و سرکه

این ترکیب هم به دلیل داشتن جوش شیرین قوی‌تر از ترکیب قبلی بوده و باید به نسبت برابر سرکه و جوش شیرین در آب حل شود و روی فرش با دستمال کشیده شود.

فرش خود را به قالیشویی بسپارید

در صورتی که روش‌های بالا کارساز نبودند توصیه می‌شود فرش خود را به قالیشویی ممتازی بسپارید تا بدون دغدغه از شر لکه‌های زرد روی فرشتان راحت شوید. قالیشویی‌های کاربلد معمولا سوالاتی از شما پیرامون علت به وجود آمدن این لکه‌ها می‌پرسند، کیفیت و بافت فرش را بررسی کرده و شوینده مناسبی را انتخاب می‌کنند.

سخن پایانی

فرض کنید که شب عید است و شما قصد تمیز کردن فرش خود را دارید و خودتان دست به کار می‌شوید. اما پس از زحمت بسیار شستششوی آن دیدن لکه‌های زرد روی فرش و ریشه‌های زرد آن تمام زحمات شما را به باد می‌دهد و خستگی را روی دوش شما باقی می‌گذارد. پیشنهاد استاده به شما این است که برای جلوگیری از این مشکل ابتدا فرش خود را به خوبی آنالیز کنید، از تمیز کننده مناسب استفاده کنید، به روش خشک کردن آن اهمیت دهید و تمامی موارد ذکر شده را کاملا در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.