هارد لپ تاپ یکی از قطعات اصلی آن بوده که در بسیاری از مواقع ممکن است دچار خرابی شود و  شما را ناگزیر به استفاده از خدمات تعمیر لپ تاپ یا تعویض آن کند. یکی از مهم‌ترین سوالات مشتریان در این خصوص آن است که آیا بهتر است هارد لپ تاپ را تعمیر کنیم یا آنکه یک نمونه جدید خریداری کنیم؟

از آنجا که هارد یکی از قطعات اصلی و گران‌قیمت لپ تاپ بوده، بنابراین بسیاری از افراد به هنگام خرابی به فکر تعمیر آن خواهند افتاد. در این صفحه قصد داریم تا ضمن اشاره به نکات مهم در خصوص نگهداری از هارد، به این سوال پاسخ دهیم که تعمیر هارد لپ تاپ بهتر است یا تعمیر آن؟

هارد چیست؟

هارد یکی از قطعات اصلی لپ تاپ بوده که وظیفه اصلی آن ذخیره اطلاعات است. این قطعه شباهت‌های زیادی به RAM داشته و به نوعی هر دو یک وظیفه یکسان بر عهده دارند. با این تفاوت که اطلاعات ذخیره شده در RAM به صورت کوتاه مدت و در HARD DRIVE به صورت دائمی خواهد بود.

دلایل خرابی هارد لپ تاپ چیست؟

دلایل خرابی هارد لپ‌تاپ چیست؟

خراب شدن هر کدام از قطعات وسایل الکترونیکی، دلایل خاص خود را در پشت پرده دارد که خرابی هارد لپ تاپ نیز از آن مستثنی نیست. اگر شما از قبل از این دلایل آگاهی داشته باشید بهتر می‌توانید از هارد مراقبت کنید. هر چند که دلایل مختلفی برای خرابی این قطعه وجود دارد، اما برخی از مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • شارژر نامناسب: خرابی شارژر به مرور زمان می‌تواند بر روی عملکرد هارد تاثیر منفی بگذارد. بنابراین در صورت بروز اولین نشانه‌ها از خرابی شارژر حتما آن را تعویض کنید.
 • آب و گرما: شکی نیست که ریختن مایعات بر روی لپ تاپ و گوشی باعث از کار افتادن برخی از قطعات آن از جمله هارد خواهد شد. از طرفی شما باید همواره نسبت به در معرض گرما و حرارت زیاد قرار گرفتن لپ تاپ خود حساس باشید.
 • شوک الکتریکی: شوک الکتریکی یکی دیگر از دلایل خرابی هارد لپ تاپ بوده که معمولا به علت اتصالات شارژر رخ خواهد داد.
 • ویروس‌ها و بدافزارها: بدافزارها و ویروس‌ها نیز یکی از شایع‌ترین دلایل در این خصوص محسوب می‌شوند. بنابراین حتی‌الامکان با نصب ویروس‌کش‌های مناسب از این اتفاق جلوگیری کنید.
 • وارد کردن ضربه: یکی دیگر از بارزترین دلایل خرابی هارد لپ‌تاپ مربوط به ضربات وارده به آن است. خصوصا هنگامی که از لپ تاپ استفاده می‌کنید. علاوه بر آن، معمولا بیشترین ضربات وارده به هنگام حمل‌ونقل لپ تاپ رخ خواهد داد.

هم‌چنین علاوه بر موارد فوق می‌توان دلایل متعدد دیگری را طبق شرایط مختلف برای خرابی هارد لپ تاپ در نظر گرفت.

چه زمان دست به تعمیر یا تعویض هارد لپ تاپ بزنیم؟

پاسخ به این سوال بستگی به دلایل بسیار مختلفی داشته و نمی‌توان یک پاسخ کلی برای آن صادر کرد. بنابراین بهترین کار این است که لپ تاپ خود را به نمایندگی شرکتی که آن را گارانتی کرده برده و یا از متخصصان مربوطه کمک بگیرید.

این کار بهتر از آن است که خود بخواهید براساس دانش شخصی یا شنیده‌های دیگران اقدام به تعویض یا تعمیر آن کنید. ضمن آنکه تشخیص تعمیر یا تعویض هارد لپ تاپ نیز یک کار تخصصی بوده و بهتر است آن را به یک شرکت یا فرد قابل اطمینان بسپارید. چرا که در هر صورت نیاز است تا لپ تاپ باز شده و مورد بررسی قرار گیرد.

با این حال، برخی نشانه‌ها وجود دارد که به صورت نسبی می‌توانید به سوال فوق پاسخ دهید:

یکی از آنها بروز صداهای ناآشنا و غیرمعمولی از لپ تاپ است که به صورت خرابی هارد ممکن است از آن شنیده شود. اما برخی از انواع صداها به گونه‌ای است که به احتمال زیاد نشانه‌های تعویض هارد هستند.

از جمله دلایل دیگر برای تعویض هارد لپ تاپ می‌توان به کارکرد بالای آن اشاره کرد. برخی اعتقاد دارند که چنانچه کارکرد هارد به عددی بالای 16 یا 17 هزار ساعت رسید و دچار خرابی شد، بهتر است آن را تعویض کنیم.

معمولا لپ تاپ‌هایی که از آنها زیاد استفاده شده یا آنکه بازی‌هایی با گرافیک بالا بر روی آنها نصب شده و تجربه داغ شدن زیادی داشته‌اند، در صورت خرابی هارد، بهتر است آن را تعویض کنید.

فراموش نکنید که در بسیاری از اوقات تعویض هارد دردسر و حتی هزینه به مراتب کمتر از تعمیر آن دارد. چرا که در بسیاری مواقع بعد از مدتی باز هم نیاز به تعمیر خواهد داشت.

هزینه تعمیر هارد لپ تاپ چقدر است؟

قیمت و هزینه تعمیر هارد لپ تاپ براساس فاکتورهای مختلف متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، میزان خرابی، نیاز به وجود قطعات، مدل لپ تاپ و برخی عوامل دیگر در این خصوص تاثیرگذار هستند. حتی در برخی اوقات ممکن است شهر محل تعمیر نیز بر قیمت تعمیر لپ‌تاپ تاثیر داشته باشد.

جهت اقدام برای تعمیر لپ تاپ اچ پی و هزینه نمایندگی تعمیرات لپ تاپ HP روی آن کلیک کنید.

با این حال، چنانچه بخواهیم یک بازه قیمتی در این خصوص بیان کنیم، می‌توانیم عددی بین 250 تا 500 هزار تومان را برای آن در نظر گرفت. هر چند طبیعی است که این عدد به مرور زمان دچار تغییر و نوسان خواهد شد. دقت داشته باشید که توجه به هارد و نگهداری از آن همیشه کم دردسر و کم هزینه تر از تعمیرات خواهد بود بنابراین بهتر است از اولین روزهایی که از لپ تاپ خود استفاده می کنید به شدت مراقب این قطعه حیاتی باشید.

چگونه از هارد مراقبت کنیم؟

در پاسخ به این سوال علاوه بر اینکه باید به نکاتی که چندی پیش درباره دلایل خرابی آن‌ها ذکر شد توجه کنیم بلکه با دقت به موارد زیر می‌توان عمر آن‌ها را بالاتر برد.

 1. فایل‌های بیهوده و اضافی را از روی هارد دیسک خود پاک کنید.
 2. برای اینکه سرعت کامپیوتر شما پایین نیاید و هارد آسیب نبیند آن‌ را دیفراگ کنید.
 3. در هنگام بالا آمدن ویندوز به سیستم اجازه دهید تا هارد شما را تشخیص داده و آن را اسکن کند.
 4. از نرم‌افزارهایی که سالم بودن هارد را چک می‌کنند استفاده کنید.
 5. با نصب فن دمای هارد دیسک خود را کاهش دهید.

در پاسخ به اینکه در هنگام خرابی هارد دیسک بر سر دو راهی قرار می‌گیریم که آیا آن را عوض کنیم و یا تعمیر هارد لپ تاپ برای آن بهترین گزینه است، ابتدا باید چند سوال را از خودتان بپرسید.

 • عمر هارد دیسک من چقدر است؟

اگر عمر این قطعه زیاد است، تعمیر چندان دردی را از شما دوا نمی‌کند و در واقع عمر مفید خود را کرده است. پس تعویض گزینه بهتری است.

 • با تعمیر قطعه امکان خرابی مجدد چقدر است؟

گاهی اوقات وقتی شما به متخصص و تعمیرکار مراجعه می‌کنید، به شما می‌گوید که می‌تواند قطعه را تعمیر کند اما احتمال خرابی مجدد وجود دارد و در این صورت باید آن را تعویض یا دوباره تعمیر کرد. در این شرایط انتخاب با شماست و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید با تعویض آن کاملا از دردسرهای بعدی خلاص شوید و یا مدتی را با آن سر کنید و هزینه تعمیرات متحمل شوید.

 • هزینه تعمیر و تعویض هارد لپ تاپ چقدر است؟

گاهی اوقات تعمیر یک قطعه نیاز به تعویض قطعاتی از آن را دارد که تعویض کلی آن به صرفه‌تر است. در این موارد با یک حساب سر انگشتی و سوال از تعمیرکار می‌توانید متوجه این تفاوت قیمت‌ها شوید و بهترین تصمیم را بگیرید.

سخن آخر

در این صفحه سعی کردیم تا شما را با دلایل خرابی و چگونگی حفاظت بیشتر از هارد لپ تاپ آشنا کنیم. هم‌چنین مواردی را با هم بررسی کردیم که در نهایت طبق تصمیم و بودجه در نظر گرفته خود می‌توانید به تعویض یا تعمیر آن اقدام نمایید.

آخرین مطالب کامپیوتر و لپ تاپ در استاده مگ