مگنترون ماکروفر را می‌توان قلب اصلی این دستگاه به حساب آورد. چرا که اشعه‌های ماکروفر از این بخش ساطع می‌شوند و همه وظایف گرم کردن، باز کردن یخ یا پختن غذا بر عهده این بخش است. به همین دلیل خرابی مگنترون عملا باعث بی‌مصرف شدن ماکروفر شده و شما را با مشکل تعمیر ماکروفر مواجه می‌کند. در این صفحه نکاتی را برای تعمیر مگنترون ماکروویو و تعویض آن بیان کرده و برخی تعمیرکاران آن را معرفی می‌کنیم.

قیمت مگنترون (لامپ اشعه) ماکروفر

خدمتقیمت به تومان
قیمت مگنترون ماکروفر سامسونگاز 800.000 تا 1.380.000
قیمت مگنترون ماکروفر ال جیاز 750.000 تا 1.250.000
قیمت مگنترون ماکروفر دوواز 850.000 تا 1.200.000
قیمت مگنترون ماکروفر پاناسونیک850.000 تا 1.750.000
قیمت مگنترون ماکروفر ناسیونال850.000 تا 1.750.000
قیمت مگنترون ماکروفر گالانز450.000
قیمت مگنترون ماکروفر کنوود550.000
قیمت مگنترون ماکروفر فلر550.000
هزینه لامپ مگنترون ماکروفر

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید قیمت لامپ مگنترون ماکروفر برای برندهای سامسونگ، ال جی، پاناسونیک، ناسیونال، دوو، گالانز، کنوود و فلر بسیار متفاوت است که بسته به نوع مدل هر یک از برندهای مایکروفر قیمت‌ها افزایش یا کاهش دارد.

نشانه‌های خرابی مگنترون ماکروویو

معمولا گرم نکردن غذا توسط ماکروفر بارزترین نشانه خرابی و اقدام به تعمیر مگنترون است. اما از وجود برخی نشانه‌های دیگر نیز می‌توان این مشکل را متوجه شد. یکی از این مشکلات جرقه زدن ماکروفر به‌ خصوص هنگام شروع به کار است. همچنین صدا دادن بیش از حد ماکروویو، ضعیف بودن گرما یا ایجاد بوی سوختگی پس از شروع به کار از دیگر نشانه‌های خرابی این قطعه حساس و مهم است.

تعمیر مگنترون ماکروفر

یکی از مهم‌ترین عوامل خرابی مگنترون قرار دادن ظروف با چاپ فلزی در ماکروفر است. همان‌طور که میدانید این ظروف اصلا برای قرار دادن در ماکروویو مناسب نیستند. چرا که باعث برگشت خوردن اشعه به داخل کابین و ایجاد گرمای بیش از حد در آن می‌شود. به طور کلی گرم شدن مگنترون می‌تواند به آن آسیب بزند. بنابراین باید مراقب باشید که از ظروفی استفاده نکنید که باعث ایجاد این مشکل شوند تا به سرعت شما را نیازمند به تعمیر مگنترون ماکروویو نکند.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث خرابی و تعویض و تعمیر مگنترون شود، عدم تهویه مناسب است. در صورتی که ماکروویو در محلی نامناسب قرار داده شود این مشکل پیش می‌آید. اگر ماکروفر را در محفظه مخصوص قرار داده‌اید باید مطمئن شوید که پشت آن به اندازه کافی از دیوار فاصله دارد تا هوا به خوبی جریان پیدا کند. همچنین قرار دادن ماکروفر در کنار گاز یا شوفاژ چندان مناسب نیست چرا که سبب گرم شدن و در نتیجه ایجاد آسیب در مگنترون می‌شود و شما را نیازمند تعمیرات ماکروویو توسط متخصص می‌کند.

بعضی مواقع امکان دارد خود مگنترون سالم بوده و ترانس دستگاه دچار اشکال شده باشد. در صورتی که این قطعه اشکال داشته باشد، مگنترون ولتاژ کافی نداشته و در نتیجه کار نمی‌کند. البته باید توجه کنید که نوسانات ولتاژ در این قطعه می‌تواند به مگنترون آسیب برساند. پس حتما در صورت مشاهده ضعیف بودن گرمای ماکروفر برای تعمیر ترانس اقدام کنید.

بعضی مواقع اشکالات سیم‌کشی سبب خرابی و تعمیر مگنترون ماکروویو و گاهی تعویض آن می‌شود. در مدار اصلی لامپ مگنترون دو میکرو سوییچ قرار داده شده است تا ایمنی کار با دستگاه را افزایش دهد. از آنجایی که این میکرو سوییچ‌ها به صورت سری با مگنترون بسته شده‌اند، امکان دارد خرابی یا اشکال در آن‌ها سبب خراب شدن یا ایجاد آسیب در مگنترون شود. همچنین ممکن است سیم‌های دستگاه در اثر حرارت بالا یا نگهداری نامناسب آسیب دیده باشند و عملکرد مگنترون را با مشکل مواجه کنند.

معرفی تعمیرکاران مگنترون ماکروویو

از آنجایی که مگنترون قطعه‌ای بسیار مهم در ماکروفر است، شیوه تعمیر آن بسیار مهم است. چرا که در صورتی که به یک تعمیرکار ناشی مراجعه کنید، ممکن است پس از مدتی کوتاه مشکلات قبلی یا حتی جدیدتر دوباره آشکار شده و هزینه‌هایی را روی دست شما بگذارند. نمایندگی‌های مختلف تعمیر ماکروویو تعمیرات مگنترون را نیز انجام می‌دهند. اما توصیه ما این است که به تعمیرگاه‌های تخصصی مگنترون مراجعه کنید. چرا که تعمیرکاران حاضر در این تعمیرگاه‌ها زیر و بم مگنترون را می‌شناسند و معمولا بلافاصله پس از گفتن مشکل محل بروز آن را حدس می‌زنند.

نکته دیگر اینکه اگر نیاز به تعویض مگنترون وجود داشته باشد، باید در تعمیرگاهی مطمئن این کار انجام شود. چرا که مگنترون‌های تقلبی موجود در بازار بسیار زیاد شده و متاسفانه شباهت زیادی با نسخه‌های اصلی دارند. بنابراین باید مطمئن شوید که تعمیرگاه اعتبار کافی دارد و قطعات اصلی در دسترس تعمیرگاه هست.

در نمایندگی‌های معتبر برند ماکروفر، تعمیرکاران ماکروویو با تخصص لازم در عیب‌یابی، تعمیر قطعات و تعویض آن‌ها را دارند. در همه مناطق تهران نمایندگی وجود داشته و تعمیرکاران تخصص کافی برای تعمیر مگنترون را دارند. همچنین در برخی موارد تعمیر در محل را نیز برای شما فراهم کرده‌اند تا مشکلات حمل و نقل و نگرانی‌های ناشی از آن برای شما به حداقل برسد.

برخی دیگر از تعمیرکاران در همه منطقه‌های شمال، جنوب، شرق و غرب تهران نمایندگی دارد تا هم‌وطنان ساکن در هریک از این مناطق به راحتی بتوانند به یک تعمیرگاه معتبر دسترسی داشته باشند.

تعویض مگنترون ماکروفر

بهتر است بدانید که چه زمانی باید به تعویض مگنترون ماکروفر بپردازید. پس موارد زیر را بادقت بخوانید:

  • خرابی لوله مسی بالای لامپ مگنترون
  • خراب شدن لامپ مگنترون
  • اشکال در آهنربای لامپ مگنترون

همچنین هنگام تعویض مگنترون ماکروفر حتما به این موارد دقت داشته باشید:

  1. فیوز حرارتی را جدا کنید
  2. جایگاه لامپ مگنترون را به خوبی چک کنید
  3. ورقه میکا را چک کنید تا آسیبی ندیده باشد
  4. حتما از دستکش‌های مخصوص استفاده کنید زیرا احتمال خطر برق گرفتگی وجود دارد

سخن آخر

از آنجایی که مگنترون ماکروفر قطعه‌ای بسیار حساس و مهم در ماکروفرها به حساب می‌آید،‌ تعمیر مگنترون به صورت نادرست آن برای شما گران تمام می‌شود و دستگاه شما دیگر قابلیت داغ کردن مواد غذایی که از ابتدایی‌ترین کارهای یک ماکروفر است را نیز از دست می‌دهد. البته معمولا این قطعه نیاز به تعویض دارد و انجام این کار در مواردی منطقی‌تر است. اما به هر حال مراجعه به یک تعمیرکار ماهر خرابی را حل می‌کند.

آخرین مطالب تعمیر ماکروفر و ماکروویو در استاده مگ