یکی از اجزای بسیار مهم یخچال، ترموستات یخچال است که در تنظیم دمای یخچال نقش دارد. اگر ترموستات یخچال وجود نداشته باشد، یخچال یکسره فعالیت می‌کند. این قطعه‌ی مهم کاملا مکانیکی عمل می‌کند و درصورت خراب شدن، قابلیت تعمیر و تعویض دارد. در این مطلب از استاده به بررسی تعمیر ترموستات یخچال و هزینه تعمیرات ترموستات یخچال می‌پردازیم.

جهت تماس با متخصصین تعمیر یخچال در استاده با شماره‌های موجود در صفحه تماس بگیرید.

هزینه تعمیرات ترموستات یخچال

خدمتقیمت به تومان
هزینه تعمیر ترموستات یخچالاز 250.000 تا 380.000

در اکثر موارد اگر شما با خرابی ترموستات یخچال مواجه شدید، به جای تعمیر ترموستات یخچال نیاز به تعویض دارد، بنابراین باید از یک تکنسین ماهر در این زمینه کمک بگیرید تا درصورت امکان تعمیر آن را تعمیر کند ولی در صورت سوختن و عدم امکان تعمیر ترموستات یخچال، ترموستات باید تعویض شود. درواقع هزینه‌ی تمام شده به این مورد بستگی دارد و باید بررسی شود. می‌توانید از متخصصین معرفی شده در استاده جهت تعمیر یخچال کمک بگیرید.

آیا ترموستات یخچال قابل تعمیر است؟

ترموستات نقش کاربردی و مهم در تعمیر یخچال دارد، بنابراین اگر مشکلی وجود داشته باشد باید سریع عیب یابی و برطرف شود. اکثر خرابی‌ها قابل تعمیر نیستند و ترموستات باید تعویض شود، اما برخی دیگر قابل تعمیر هستند، به شرطی که زود به آن‌ها رسیدگی شود. برای بررسی مشکلات و تعمیر ترموستات یخچال، از تکنسین ماهر کمک بگیرید. جهت تعمیر موتور یخچال می‌توانید با متخصصین استاده تماس بگیرید.

علائم خرابی ترموستات یخچال چیست؟ کلیک کنید و راهکارهای رفع آن را بخوانید.

تعویض ترموستات یخچال و نحوه تنظیم آن

پس از اینکه مشخص شد تعمیر ترموستات یخچال شما بی‌فایده است و نیاز به تعویض دارد، باید به تعویض ترموستات یخچال اقدام کنید. اگر نمی‌دانید ترموستات یخچال چیست و چه کاربردهایی دارد می‌توانید این مطلب از استاده مگ را بخوانید.

پیشنهاد می‌شود تمامی سیم کشی‌ها و اتصالات ترموستات را هنگام باز کردن به یاد بسپارید یا فیلم بگیرید تا هنگام بستن آن‌ها به مشکل برنخورید.

در ادامه روش تعویض ترموستات یخچال را به شما آموزش می‌دهیم.

 1. جهت تعویض ترموستات یخچال ابتدا باید جریان برق قطع شود تا اتصال برق رخ ندهد. بدین منظور دوشاخه یخچال را از برق بکشید و سپس به ادامه‌ی مراحل بپردازید. علت کار نکردن یخساز ساید سامسونگ، ال جی و دوو را اینجا بخوانید.
 2. جایگاه ترموستات یخچال را پیدا کنید.
 3. سپس نوبت به باز کردن کاور ترموستات می‌رسد. در این مرحله ابتدا باید پلاستیک درجه دما را از ترموستات دربیاورید. پس از باز کردن پلاستیک درجه دما، باید با یک پیچ مواجه شوید. آن پیچ را با انبردست باز کنید. این مراحل را به آرامی انجام دهید تا صدمه‌ای به قطعات وارد نشود. پس از اینکه پیچ زیر پلاستیک درجه دما  را باز کردید، نوبت به پیچ یا پیچ‌های کاور می‌رسد. آن‌ها را نیز باز کنید. پس از اینکه همه پیچ‌هارا باز کردید، به آرامی کاور را جدا کنید. دقت داشته باشید اگر از تعمیر نشدن ترموستات یخچال مطمئن هستید به این امر اقدام کنید.
 4. اگر جلوی ترموستات یک کاور پوششی وجود داشت، آن را نیز جدا کنید.
 5. سوکت‌ها را بسیار آرام جدا کنید.
 6. سیم مفتولی را خارج کنید. گاهی ممکن است سیم مفتولی به چیزی در تریزون وصل باشد، اگر آسان خارج نمی‌شود، باید تریزون را هم باز کنید.
 7. ترموستات خراب را خارج کنید
 8. سیم مفتولی ترموستات جایگزین را صاف کرده و سپس به همان شیوه که سیم مفتولی را خارج کردید، سیم مفتولی جدید را وارد کنید.
 9. دوباره سوکت‌ها را دقیقا مثل جدا کردن آن‌ها، نصب کنید. ­­چرا ­موتور ­یخچال ­یکسره ­کار ­می­‌‌‌کند؟
 10. پس از آن دوباره تمام پیچ‌ها و کاورها و پلاستیک درجه دما را نصب کنید.
 11. پس از تمامی این مراحل، دوشاخه را به برق بزنید و یخچال را روشن کنید و دما را تنظیم کنید.(درجه یخچال را روی 3 تنظیم کنید.)

ترموستات جدید در ابتدا یکسره کار می‌کند اما باید با گذشت حدود 12 ساعت، فعالیت آن اتومات شود و اگر این اتفاق نیفتاد، احتمالا هنوز مشکل برطرف نشده است.

در پایان:

از آنجایی که ترموستات یخچال یکی از اجزای پراهمیت در روند کارکرد یخچال می‌باشد سعی کنید در صورت احتمال دادن به خرابی آن، جهت تعمیرات ترموستات یخچال از تکنسین مجرب درخواست خدمت نمایید. با توجه به هزینه تعمیر ترموستات یخچال در جدول بالا بهتر است این عمل را خودتان انجام ندهید تا مشکلات بیشتری برای یخچالتان پیش نیاید.