پمپ تخلیه یکی از ارکان‌های مهم در کارکرد ماشین لباسشویی است. وظیفه کلی و اصلی آن خارج کردن آب ناشی از شستشوی لباس‌ها می‌باشد. در برخی ماشین‌های لباسشویی به محض ایراد در قسمتی مثلا خرابی در قسمت پمپ تخلیه کدهای خطایی نمایش داده می‌شود. که به این وسیله ما راحت تر به عیب دستگاه پی می‌بریم و می‌توانیم تعمیر آن را با سرعت بیشتری انجام دهیم. در بعضی موارد خرابی پمپ تخلیه به صورتی است که امکان تعمیر وجود ندارد و تنها راه تعویض کردن آن می‌باشد. اما در مواقعی نیز می‌توانیم با تعمیر کردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ایراد به وجود آمده را بر طرف نماییم.

تعمیر ماشین لباسشویی و معرفی نمایندگی‌ها و مراکز معتبر تعمیرات لباسشویی در صفحه خدمات استاده معرفی می‌شوند. با بازدید از این صفحات متخصص مورد نظر خود را پیدا کنید.

هزینه تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

خدمتقیمت به تومان
تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی آبسالاز 280.000
تعویض پمپ تخلیه لباسشویی بوشاز 270.000 تا 400.000
تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی ال جیاز 280.000
تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی پاکشومااز 280.000
تعویض پمپ تخلیه لباسشویی سامسونگاز 270.000 تا 400.000
تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی AEGاز 350.000 تا 700.000

هزینه تعمیر کردن پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی می‌تواند شامل چند مورد باشد. از جمله باز و بسته کردن بردهای ماشین لباسشویی برای مشاهده بهتر پمپ تخلیه همین طور در صورت لزوم جرم گیری فیلتر که هر کدام از این‌ها شامل هزینه‌های بیشتری می‌شود. آموزش و نحوه تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی به صورت ویدئویی ببینید!

همچنین مدل ماشین لباسشویی و نوع پمپ تخلیه آن نیز در قیمت تعمیرات پمپ موثر است زیرا بسته به مدل ماشین دسترسی به پمپ تخلیه متفاوت است و در بعضی ماشین‌ها لازم است قسمت بالایی باز شود و در برخی باید محافظ پایینی را برای دسترسی به پمپ تخلیه جدا کنیم که هر کدام مهارت لازم مخصوص به خود را دارد. و هزینه دستمزد نیز در صورت سختی کار بالا می‌رود.

نحوه تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

  • در بعضی موارد ممکن است بخش‌هایی از لباس و یا وجود آشغال‌هایی در قسمت پمپ تخلیه و گیر کردن آن در پروانه پمپ سبب آسیب آن شود. در زمانی که وجود این آشغال‌ها باعث شکسته شدن پروانه‌ها نشده باشد می‌توان با یک تعمیر ساده ایراد ماشین لباسشویی را بر طرف نمود. اما اگر پره‌های پمپ تخلیه شکسته شده باشد لازم است پمپ را تعویض نماییم و تعمیر آن فایده ای ندارد.
  • وجود خرابی در قسمت فیلتر نیز می تواند سبب درست کار نکردن پمپ تخلیه شود. ابتدا باید نگاهی به فیلتر بیاندازیم به احتمال زیاد وجود پرزها و کرک های لباس در این قسمت مشکل را به وجود آورده است. در این حالت می‌توانید با تعمیر کردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی مشکل را حل کنید. رفع مواردی که در فیلتر گیرافتاده و تمیز  کردن آن ایراد را بر طرف می‌نماید.
  • بررسی شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی از جمله مهم‌ترین و اولی‌ترین کارها به هنگام خرابی در قسمت پمپ تخلیه است. مسدود شدن شلنگ تخلیه و یا پارگی در قسمتی از آن می‌تواند روند کار پمپ تخلیه را  دچار مشکل نماید. بهتر است به طور دقیق به بررسی شلنگ تخلیه بپردازیم و هر گونه خرابی و مسدود شدن در آن را تعمیر نماییم.
  • در بعضی مواقع نیز خرابی پمپ تخلیه به دلیل ایراد در خود پمپ نیست و ممکن است در اثر نوسانات برق برد دستگاه خراب شده و نتواند دستور العمل و وظایف ماشین لباسشویی را به بقیه قسمت‌ها برساند. در این حالت باید نسبت به تعمیر برد ماشین اقدام کنیم تا بفهمیم پمپ تخلیه دچار ایراد شده است یا خیر؟ این امر را به متخصصین بسپارید تا از بروز آسیب‌های بعدی به ماشین لباسشویی جلوگیری کنید.

قیمت پمپ تخلیه ماشین لباسشویی [ال جی، بوش، سامسونگ، پاکشوما] را اینجا مشاهده کنید.

تعمیرات پمپ تخلیه در منزل

در بعضی مواقع می‌توانیم در صورت بروز یک سری مشکلات ساده تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را خودمان در منزل انجام دهیم. که به آنها اشاره می‌کنیم:

  • وجود سرو صدای اضافی از ماشین لباسشویی می‌تواند اولین نشانه وجود خرابی در قسمت پمپ تخلیه باشد. در کل با شنیدن صدای زیاد از سمت دستگاه حتما باید نسبت به پپدا کردن منبع آن تلاش نمایید. تا متوجه شوید ایراد از کدام قسمت است و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. گیر کردن یک شی خارجی در قیمت پمپ تخلیه یا حتی در قسمت واشر می تواند باعث به‌وجود آمدن این صدا باشد.
  • نشت آب از ماشین لباسشویی می تواند دلایل زیادی داشته باشد. خارج شدن آب اگر از محفظه پودر دستگاه باشد به دلیل فرسودگی این بخش است و به راحتی می‌توان آن را عوض کرد و یا به وسیله چسبی مخصوص قسمت ترک خورده را مسدود نمود. نشتی آب از زیر در ماشین به علت خرابی در قسمت واشر پلاستیکی دور در می‌باشد. که تعمیر این بخش نیز به راحتی قابل انجام است. اما نشت آب از قسمت زیرین ماشین لباسشویی نشانه خرابی در قسمت پمپ تخلیه می‌باشد که به راحتی قابل انجام نیست و باید اینکار را به تعمیر کار ماهر سپرد.
  • زمانی که مشاهده می‌کنید بعد از پایان کار ماشین لباسشویی لباس ها آب گیری نشده اند و به حالت نیمه خشک نرسیده‌اند. اگر به تازگی نسبت به عوض کردن و یا تمیز نمودن فیلتر دستگاه خود اقدام کرده‌اید این ایراد به دلیل خرابی در پمپ تخلیه است اما در غیر این صورت ابتدا فیلتر را بررسی کنید. و خودتان به راحتی می‌توانید نسبت به عوض کردن فیلتر اقدام نمایید.

با مشاهده هرگونه علائمی در مورد ایراد در بخش آبکشی ماشین لباسشویی می توانیم به خراب شدن پمپ تخلیه پی برد و در صدد تعمیر آن بربیاییم. برای تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بهتر است که به مراکز تعمیر مخصوص ماشین لباسشویی مراجعه کنیم تا به بهترین نحو ایراد رفع گردد و همین طور از قطعات اورجینال و معتبر استفاده شود که به ماشین لباسشویی و قطعات آن آسیبی وارد نشود.