شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

می‌دونید اگر تعمیر تلویزیون درست انجام نشه چه اتفاقی می‌افته؟ پول اضافی برای خرید قطعه باید پرداخت کنیم! ممکنه زمان زیادی شما بدون تلویزیون می‌مونید تا برند مورد نظر را انتخاب کنید، پول زیادی بابت قطعه خراب شده باید پرداخت کنیم و بیش از 10 دلیل دیگر تمام این مشکلات فقط مربوط به دو مورد زیر است:

 1. تعمیرکار تلویزیون کم تجربه و نامعتبر
 2. عیب یابی نادرست ( هم از طرف شما و هم از طرف سرویس کار )

در این صفحه از خدمات استاده همراه ما باشید تا بتوانیم تا جای ممکن از خساراتی ( هم مالی هم زمانی ) که ممکن است در زمان تعمیرات قطعات تلویزیون و یا تعمیر تلویزیون در محل برای ما پیش بیاید جلوگیری کنیم!

خدمات مربوط به تعمیر تلویزیون

قیمت تعمیرات تلویزیون

خدمتقیمت به تومان
تعمیر برد تلویزیوناز 500.000 تا 4.000.000
تعمیر بک لایت تلویزیوناز 900.000 تا 5.000.000

دقت داشته باشید قیمت‌ها در اردیبهشت 1403 به‌روزرسانی شده است.

با ساختار انواع تلویزیون آشنا شویم

قبل از سرویس تلویزیون و قبل از هرچیز دیگری نیاز داریم با ساختار انواع تلویزون آشنا شویم. در کل چهار ساختار داریم:

 1. ال ای دی LED ( اولد و منحنی جزو ال ای دی حساب می شوند )
 2. ال سی دی LCD
 3. پلاسما
 4. سی آر تی ( تلویزیون های قدیمی یا پروجکشن )

جهت اقدام برای تعمیر تلویزیون در تهران می‌توانید با شماره‌های موجود در همین صفحه از استاده تماس بگیرید تا اقدامات لازم صورت گیرد.

مهمترین دلایل خرابی تلویزیون چیست؟

آشنایی با دلیل انواع خرابی تلویزیون می‌توانند کمک زیادی به سوالات زیر بکند!

چرا تلویزیون خراب شد؟

حالا باید چه کار کنم؟

شکستگی نمایشگر تلویزیون
 • آب خوردگی => سوختگی قطعه؛ معمولا نمایشگر
 • ضربه => معمولا نیاز به تعویض قطعه است
 • طول عمر قطعات=> 4 5 سال به بالا؛ بسته به نوع تلویزیون
 • نوسانات برقی
 • برخورد رعد و برق به آنتن=>باعث سوختن مین برد می‌شود.
 • خرابی مودم => اگر تلویزیون به مودم وصل باشد باعث صدمه به مین برد میشود.
 • فلش ویروسی => معمولا مین برد را خراب می‌کند.
 • جابه جایی نامناسب
 • گرما => مثلا نزدیک شوفاژ، بخاری، آفتاب و…
 • نحوه تمیز کردن تلویزیون => دستمال نم دار، فشار بیش از اندازه به نمایشگر

انواع خرابی در زمان تعمیر تلویزیون

خوب! وقتی تلویزیون خراب شود چه اقداماتی باید روی قطعات تلویزیون انجام شود؟ در اینجا سعی شده است با انواع خرابی قطعات تلویزیون بیشتر آشنا شویم:

 • تعمیر بک لایت برای تلویزون‌های ال ای دی و ال سی دی
 • برد پاور
 • مین برد
 • تعمیر برد y  و z در تلویزیون های پلاسما
 • مشکل در برد بالستر
 • برد بافر
 • تعمیر برد تیکان
 • برد آدرس یا خط کش
 • تعمیر پنل زمانی به دستگاه آب می‌رسد ( صفحه نمایشگر )
 • اسپیکر

همانطور که در بالا به آنها اشاره شد، دلایل زیادی وجود دارد که تلویزیون ما خراب شود و یا نیاز به تعمیر و تعویض قطعه داشته باشد، فرقی ندارد که چه برندی داشته باشید در هر صورت این اتفاق ممکن است دیر یا زود برای هر خانواده‌ای پیش آید کهدر این صورت بازه قیمتی تعمیرات تلویزیون در محل برای هر فرد تفاوت دارد. به عنوان مثال تعمیر تلویزیون سامسونگ از برند ایکس ویژن قیمت بالاتری دارد.

چه گارانتی در زمان تعمیر تلویزیون باید دریافت کنید؟

سرویس‌کار تلویزیون شما و یا آن مجموعه‌ای که اقدام به تعمیرات تلویزیون شما را خواهد کرد، باید بین یک هفته تا یک ماه گارنتی قطعات تعویض شده ویا تعمیر شده را به شما بدهد. در نظر داشته باشید که هیچ تضمینی بابت قطعات دیگر به شما داده نخواهد شد! به دلیل تحریم‌ها هیچ نمایندگی اصلی در ایران وجود ندارد و تنها شرکت‌های خصوصی هستند که اقدام به ارائه ضمانت‌نامه قطعات در زمان خرید تلویزیون به شما می‌دهند.

دقت داشته باشید که جهت تعمیر تخصصی تلویزیون ال جی و سایر قطعات اورجینال می‌توانید با تعمیرکاران تلویزیون در استاده تماس بگیرید و جهت ثبت سفارش خود اقدام نمایید.

قطعه باید تعمیر شود یا تعویض؟

تا 90 درصد بسته به شخص یا شرکتی دارد که به بررسی مشکل تلویزیون شما می‌پردازد که آیا صداقت را اولویت کار خود قرار می‌دهد یا خیر؟

متاسفانه موارد زیر از طرف سرویس کاران نامعتبر تلویزیون بسیار مشاهده شده است:

 • سود بیشتر در تعویض باعث می‌شود پیشنهاد تعویض قطعه به جای تعمیر قطعه تلوزیون را به شما بدهد!
 • نبود حرفه مناسب و یا ابزار مناسب برای تعمیر
 • و…

حتما حتما از سرویس کار باتجربه برای مشاوره تعمیرات تلویزیون خود استفاده کنید ویا حداقل از 2 یا 3 نفر برای مشاوره تعمیرات استفاده کنید. مثالی برای شما میزنیم: اگر نمایشگر تلویزیون شما نیاز به تعمیر داشته باشد و نیاز باشد که لامپ‌های پشت نمایشگر شما تعویض شود و تعمیرکار فقط تعداد به خصوصی از لامپ‌ها را تعویض کند چه مشکلی پیش می‌آید؟ بعد از چند ماه مجدد آن مشکل برای شما پیش‌می‌آید. حتی اگر تعویض قطعات هم جلوی شما انجام شود؛ شما معمولا امکان تشخیص صحیح آن را ندارید.

تعمیر تلویزیون در منزل

آیا امکان تعمیر تلویزیون در منزل وجود دارد؟ شاید بله، اما … تعمیر برخی از قطعات و یا تعویض آنها نیاز به دستگاه‌های مخصوص دارد و امکان تعمیر آن‌ها در منزل وجود ندارد. اگر مشکلاتی مثل برد پاور، برد بک لایت، تعویض برد تیکان باشد امکان تعمیرات تخصصی تلویزیون در منزل و یا تعویض قطعات تلویزیون در محل و یا منزل شما وجود دارد؛ تعمیر و تعویض اسپیکر هم معمولا در منزل انجام می‌شود.

تشخیص صحیح این مورد که آیا امکان تعمیر و یا تعویض قطعات شما در منزل وجود داشته باشد نیاز به کارشناسی آن از طرف تعمیرکار تلویزیون است. پیشنهاد می‌شود کارشناس بازدید از تلویزیون شما را در محل انجام دهد و در صورت تمایل نداشتن شما به تعمیر تلویزیون توسط شخص سرویس کار، شما فقط هزینه ایاب و ذهاب ( چیزی بین 40 تا 70 هزارتومان در تهران ) را پرداخت کنید.

متاسفانه مشاهده شده که سرویس کار تلویزیون در جواب سوال شما که (تلویزیون را در منزل تعمیر کنید)، به دلیل نداشتن وقت کافی، به شما اعلام می‌کند که تلویزیون باید در کارگاه تعمیر شود!

با این کار تعمیرکار تلویزیون زمان بیشتری برای سرویس تلویزیون شما دارد

تعمیر و سرویس انواع قطعات تلویزیون

در ادامه سعی شده تا توضیحات مختصری از تعمیرات انواع قطعات تلویزیون داده شود. شاید این توضیحات بتواند کمک به عیب یابی از طرف شما کند. عیب یابی از طرف شما می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند که هزینه را تخمین بزنید ویا حداقل بدانید کدام قطعه خراب است و آیا نیاز به تعمیر دارد یا نیاز به سرویس؟ و یا قطعه تلویزیون باید تعویض شود؟

تعمیر فلت تلویزیون

فلت (COF) به نقاط اتصال شیشه به برد آدرس که وظیفه انتقال ولتاژهای مختلف برای ایجاد تصویر روی پنل را دارد می‌گویند. رنگ‌هایی که شما روی تصویر مشاهده می‌کنید وظیفه فلت است تا مشخص کنند هر رنگ پیکسل‌های فلت است.

دلیل خرابی فلت تلویزیون: معمولا آب خوردگی و فشار به گوشه های پنل از بزرگترین دلایل خرابی فلت است.

فلت قابل تعمیر نیست؛ فلت تلویزیون مثل پوست پیاز است و امکان تعمیر را ندارد. وقتی فلت از روی دستگاه جدا می‌شود صدمه می‌بیند و به همین دلیل در زمان سرویس تلویزیون امکان تعمیر آن نیست.

دلیل پرش تصویر در چیست؟

پرش تصویر در تلویزیون

به صورت کلی می‌توان گفت دلیل پرش تصویر برای دو قطعه بک لایت و مین برد است.

 • طول عمر پنل یکی از مهمترین دلایل پرش تصویر است. ( بسته به نوع تلویزیون 5 تا 7 سال (
 • آب خوردگی نیز از دلایل پرش تصویر است.
 • اگر تصویر قطع و وصل می‌شود => مشکل از مین برد و یا بک لایت است.
 • اگر تصویر چشمک می‌زند => بک لایت مشکل دارد.
 • نقاطی از تصویر قطع و وصل می‌شود => مشکل از پنل و یا بک لایت است.

تعمیر مشکل صدای تلویزیون

چه مواردی باعث مشکل در صدای تلویزون می‌شود؟ خرابی آمپیلی فایر مین برد => به دلیل پارگی دیافراگم های اسپیکرف خرابی بوبین اسپیکر (سیم پیچ)

دلیل خرابی صدای تلویزیون معمولا نرم افزاری است ( با استفاده از منوهای تلویزیون امکان برطرف کردن مشکل وجود دارد ) ولی اگر مشکل در آمپیلی مین برد باشد باید مین برد تعمیر شود. معمولا بوبین اسپیکر قابل تعمیر نیست و دیافراگ در زمان سرویس تلویزیون مشخص می‌شود که آیا قابل تعمیر است یا خیر.

نکاتی که باید در زمان تعمیر تلویزون بدانید

 • ضربه به ال سی دی یا پنل که فقط باید تعویض شود. خود شیشه تلویزین همان پنل است و هیچ محافظی ندارد. ( امکان خرید محافظ برای جلوگیری از آبخوردگی LCD وجود دارد )
 • اگر پیکسل نمایشگر بسوزد هیچ کاری نمی‌توان به غیر از تعویض انجام داد.!
 • اگر پیکسل مادر بسوزد در یک خط عمودی ویا افقی هیچ تصویری شما مشاهده نخواهید کرد.
 • قطعات تلویزیون‌های سونی، سامسونگ، ال جی و سامسونگ در ایران بهتر پیدا می‌شوند.
 • هزینه تعمیر و یا تعویض قطعات سونی و پاناسونیک از سایر برندها معمولا بیشتر است.
 • قطعات تلویزیون سامسونگ و پاناسونیک کارکرد بهتری نسبت به برندهای دیگر دارد.

عمده‌ترین دلایل از کار افتادن تلویزیون

دلایلی چند ممکن است منجر به از کار افتادن و تعمیر تلویزیون منزل شما شوند که از جمله آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

نوسانات در برق: دلایل زیادی می‌تواند موجب نوسان برق شود که خطرناک‌ترین خسارات را به تلویزیون خواهد زد. نوسان برق اغلب بخش فنی را مورد تهدید قرار داده و با سوزاندن اجزاء برد، آن‌ها را از کار خواهد انداخت.

گرد و غبار: یکی از اصلی‌ترین دشمن‌های تلویزیون گرد و خاک است. گرد و خاک بر روی قطعات نشسته و با ایجاد حرارت موجب اتصالی آن‌ها خواهد شد.

نقص در پنل: مشکلاتی از جمله: افتادن خطی افقی روی صفحه، بهم ریختگی تصویر، کم نور شدن در بعضی از بخش‌های صفحه، بهم ریختگی رنگ‌های تصویر مثل ایجاد هاله‌ای سفید روی رنگ‌ها، از کار افتادن پیکسل‌ها که به صورت نقاطی خاموش روی صفحه نشان داده می‌شوند نشانی از نقص در پنل است که نیاز ما را به نمایندگی تعمیرات تلویزیون به صورت مجاز و فعال بیشتر میسازد.

قطعی WI FI:تلویزیون‌های امروزی همگی هوشمند بوده و به اینترنت متصل می‌شوند. اگر در زمان اتصال به اینترنت مشکل داشتید بهتر است ابتدا Firmware را از منو آن چک کنید و اگر حل نشد قطعه Wi Fi را عوض کنید. اما راه‌حل هر کدام از این مشکلات در صورت حادتر شدن شرایط کمک گرفتن از نمایندگی‌هاست که در ادامه با چند نمایندگی تعمیر تلویزیون در تهران آشنا می‌شوید:

آخرین مطالب تعمیر تلویزیون در استاده مگ