تعمیر آبگرمکن زمینی از این جهت بسیار اهمیت دارد که آبگرمکن زمینی و یا آبگرمکن مخزنی و ایستاده قبل از رواج آبگرمکن دیواری جزو سیستم اصلی گرمایشی تمام منازل، مورد استفاده قرار می‌گرفت. یکی از نکاتی که در ابتدا باید بدانید این است که تعمیر آبگرمکن گازی زمینی به دلیل قدیمی بودن قطعات و مونتاژ آن امری مشکل و حساس می‌باشد.

 در این صفحه قصد داریم که در رابطه با مواردی که لزوم تعمیر آبگرمکن زمینی را ایجاد خواهد کرد بیان کنیم و مشکلات معمول این سیستم گرمایشی را ذکر کنیم.

خدمات مربوط به آبگرمکن

 تعمیر آبگرمکن گازی زمینی 

تعمیر آبگرمکن گازی زمینی

بهتر است که قبل از بروز مشکلات شدید در آبگرمکن و لزوم تعمیر آبگرمکن گازی زمینی، نسبت به سرویس دستگاه و انجام کنترل‌های دوره‌ای قطعات بپردازید تا نیاز به تعمیر و تعویض قطعات و صرف هزینه‌های بالا وجود نداشته باشد.

 اما در هر صورت برخی از علامت‌ها و مواردی که نیاز به تعمیر آبگرمکن گازی زمینی را ضروری می‌سازد، عبارت است از:

روشن نشدن شمعک آبگرمکن زمینی

 مهمترین قطعه آبگرمکن زمینی، مشعل آن است. چرا که مشعل جهت احتراق گاز خروجی از سیستم گرمایشی طراحی شده و با هدایت هوا و میکس آن به همراه گاز، شعله آبی را در آبگرمکن روشن می‌کند. اگر مشعل آبگرمکن به خاطر دلایلی چون شل شدن مهره ترموکوپل و یا حتی خرابی این قطعه، معیوب شدن شیر مغناطیسی دستگاه و… خاموش شود؛ باید برای انجام تعمیر آبگرمکن گازی زمینی و اصلاح عملکرد آن این قطعه توسط تعمیرکار تعویض شود.

خاموش نشدن شعله آبگرمکن

اگر شعله آبگرمکن بعد از رسیدن به دمای تنظیم شده و معینی به صورت خودکار قطع نشود، ترموستات دستگاه معیوب شده است. در این صورت برای انجام تعمیر آبگرمکن گازی زمینی باید قطعه رگلاتور تعویض شود. برای تعویض این قطعه تنها لازم است که ابتدا شیر آب و گاز آبگرمکن را ببندید.

سپس قطعه رگلاتور و تمام قطعات متصل به آن چون شلنگ گاز، ترموکوپل و لوله شمعک را جدا کنید. رگلاتور را باید در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود. حالا قطعه رگلاتور جدید را کمی تفلون بپیچید و به محل مورد نظر ببندید.

گرم نشدن آب در آبگرمکن زمینی

گرم نشدن آب در آبگرمکن زمینی

گاهی ممکن است که آبگرمکن، آب را به اندازه مناسب گرم نکند. در واقع آب کاملاً سرد نیست؛ اما گرمای کافی و مدنظری را نیز ندارد. معمولا این مشکل یا به خاطر درجه پایین ترموستات آبگرمکن می‌باشد و یا به خاطر خاموش شدن چراغ پیلوت است. در مورد نکته اول باید ترموستات آبگرمکن را در درجه بالاتری قرار دهید تا مشعل آبگرمکن حرارت بیشتری را ایجاد کند و آب گرم شود.

اما در مورد نکته دوم چراغ پیلوت را چک کنید. اگر خاموش شده باشد باید اول آبگرمکن را بر روی Off و سپس بر روی Pilot تنظیم نمایید. چند دقیقه صبر کنید تا دکمه پیلوت روشن بماند و سپس بر روی On تنظیم نمایید. 

طولانی بودن زمان گرم شدن آب در آبگرمکن

 اگر احساس می‌کنید که برای استفاده از آب گرم، باید زمان غیرمعقولی شیر آب را باز بگذارید تا آب گرم شود؛ مشکل مربوط به مسدود و کثیف شدن خروجی شعله و یا دریچه دودکش می‌باشد. می‌توانید سوراخ خروجی شعله آبگرمکن و همچنین دریچه دودکش را تمیز کرده و رسوبات جمع شده را برطرف نمایید.

با توجه به نکات گفته شده و مواردی که باید برای رفع مشکلات آبگرمکن انجام دهید، با توجه به عملکرد هر یک از این قطعات، بهتر است که در صورت بروز مشکل و نشانه‌های خرابی هر یک، انجام تعمیر آبگرمکن زمینی را از طریق تعمیرکاران مجرب و متخصص در این حوزه انجام دهید.

در پایان

در برخی از اوقات با انجام جرم‌گیری آبگرمکن، تعمیرات آن خاتمه یافته و مشکل دستگاه برطرف می‌شود. اما گاهی اوقات نیز تعمیر آبگرمکن زمینی نیاز به تعمیر قطعات الکترونیکی دستگاه داشته و یا حتی معیوب بودن قطعات به حدی است که لزوم تعویض قطعه را ممکن می‌کند. در این صورت بهتر است که در صورت بروز مشکل در آبگرمکن با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید تا مشکل اصولی برطرف گردد.

آخرین مطالب تعمیر آبگرمکن در استاده مگ