استفاده از وایتکس برای نابودی لکه‌های موجود بر روی لباس‌های سفید یکی از راه‌حل‌هایی است که میان ما ایرانیان رواج دارد. اما از زمانی که ماشین لباسشویی به جمع اسباب اصلی خانه‌های ما اضافه‌ شده، این مورد ذهن کاربران را درگیر کرده است که بالاخره می‌توان از وایتکس در ماشین لباسشویی استفاده کرد یا نه؟ و اگر جواب بلی است، چگونگی استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی چیست؟ در متن این صفحه قصد داریم تا به این دو پرسش مهم پاسخ دهیم و ابهامات شما را در این زمینه برطرف کنیم.

استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که آیا می توانید از وایتکس برای تمیز کردن لباس در ماشین لباسشویی و یا آن استفاده کنید یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که استفاده از این مایع تمیز کننده می تواند حلال مشکلات شما در تمیز کردن لباس‌ها باشد به شرط آنکه در استفاده از آن چند نکته را رعایت کنید. این موارد عبارتند از:

  • در اولین مرحله به دستورالعمل شستشوی هر لباس بر طبق جنس آن مراجعه کنید.
  • حتما کنترل کنید که وایتکس مورد استفاده بدون کلر باشد.
  • هیچگاه وایتکس را با سایر مواد شوینده ترکیب نشود. زیرا این کار علاوه بر به خطر انداختن سلامتی شما، آسیب‌های شدیدی به ماشین لباسشویی شما وارد خواهد کرد.

راهکارهای از بین بردن لکه چربی و روغنی کهنه روی لباس را در این صفحه از استاده مگ بخوانید.

چه وایتکسی ضرر کمتری برای ماشین لباسشویی دارد؟

وایتکس‌ها به دو دسته کلردار و اکسیژن‌دار تقسیم می‌شوند. وایتکس‌های کلردار در از بین بردن لکه‌ها موفق‌تر عمل می‌کنند اما خاصیت خورندگی آن‌ها بیشتر است. دقت داشته باشید که وایتکس اکسیژن دار از آنجایی که خورندگی کمتری دارد برای استفاده در ماشین لباسشویی و بر روی لباس ها مناسب تر است.

شستن لباس با وایتکس در ماشین لباسشویی

برای اینکه وایتکس به ماشین لباسشویی و لباس‌های شما آسیبی وارد نکند، باید چند مرحله را انجام دهید. اگر می‌خواهید لباس‌های سفید را با وایتکس بشویید، ابتدا باید گرمای آب را در بالاترین درجه قرار دهید. در این مورد باید بدانید که دماهای بالاتر می تواند پاک کننده ها را در شرایط بهتری فعال نماید. البته به خاطر داشته باشید که پیش‌ از این کار باید برچسب مراقبت از لباس را بخوانید و درصورتی‌که آب داغ برای بافت آن ضرر دارد، از آب ولرم استفاده کنید. در استفاده از وایتکس جنس بافت لباس از اهمیت خاصی برخوردار است. وایتکس برای لباس هایی از جنس:

پشم، ابریشم، چرم، موهر، اسپندکس

اصلا پیشنهاد نمی‌شود، حتی اگر رنگ لباس سفید است هم نباید از وایتکس استفاده کنید چون به طور قطع به بافت لباس شما آسیب جدی وارد خواهد شد.

آموزش و برنامه های شستن کفش در ماشین لباسشویی را اینجا مطالعه کنید.

در مورد افزودن وایتکس به ماشین لباسشویی توجه به این نکته دارای اهمیت است که وایتکس نباید به طور مستقیم بر روی لباس ریخته شود . بنابراین در ماشین های اتوماتیک که درب از جلو دارند می توانید وایتکس را در محفظه مخصوص بریزید. در ماشین هایی که درب از بالا دارند هم می توانید وایتکس را با آب مخلوط کرده و روی لباس در حال شستشو اضافه نمایید.

میزان وایتکسی که استفاده می‌کنید بستگی به میزان لباس‌های شما دارد. اما معمولا سه‌چهارم پیمانه از ماده سفیدکننده برای شستن لباس‌های زیاد کافی است. حالا ماشین لباسشویی را روی دور ملایم تنظیم کرده و پس از تمام شدن فرایند شست‌وشو لباس‌ها را خشک کنید.

چگونه چسب را از روی لباس پاک کنیم؟ راهکارهای آن را اینجا بخوانید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با وایتکس

اگر مدت زیادی از آخرین باری که ماشین لباسشویی خود را تمیز کرده‌اید، گذشته است باید از وایتکس کلردار برای پاک کردن زنگار آن استفاده کنید. اما این توصیه برای دفعات بعدی یا زمانی که تنها به یک تمیزکاری سطحی نیاز است، صدق نمی‌کند. برای چنین شرایطی بهتر است از وایتکس اکسیژن دار استفاده کنید . برای این کار مواد زیر را آماده کنید و با دستمال و این محلول شیشه ماشین لباسشویی را تمیز کنید.

  • نصف فنجان وایتکس
  • ۴ لیتر آب

برای پاک کردن محفظه ماشین لباسشویی می توانید از وایتکس در ماشین خالی همراه با برنامه های شستشو استفاده نمایید. حالا دمای آب را در بالاترین حد ممکن قرار داده و ماشین لباسشویی را روی دور معمولی قرار دهید. پس از زدن دکمه شروع تا طی شدن زمان شست‌وشو ماشین لباسشویی را به حال خود بگذارید. اگر می‌خواهید از پاک شدن کامل وایتکس مطمئن شوید، همین مراحل را با آب بدون وایتکس تکرار کنید.

کلام آخر

استفاده از وایتکس برای از بین بردن لکه‌ها و تمیز کردن لباس و سطوح کارایی زیادی دارد و بدون استثا آن‌ها را تمیز می‌کند. در این صفحه به چگونگی استفاده از این پاک‌کننده درون ماشین لباسشویی اشاره شد تا بتوان بدون دخالت دست و آسیب رساندن به پوست هم از وایتکس استفاده نمود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در