امکان دارد هنگامی که برای چسباندن چیزی از چسب استفاده می‌کنید ناگهان مقداری از چسب بر روی لباس شما بریزد. در این مواقع نباید عجله کنید و به خود مسلط باشید. سپس باید به دنبال بهترین روش پاک کردن چسب از روی لباس بگردید تا با انجام عمل ناآگاهانه باعث بدتر شدن و خرابی لباس خود نشوید.

در ادامه این مطلب از مگ استاده، راهکارهای جدا کردن چسب بررسی خواهد شد. اگر با توجه به نوع چسب به پاک کردن آن از روی لباس به روش صحیح اقدام کنید می‌توانید تا حد زیادی لباستان را مثل روز اول پاک کنید.

پاک کردن چسب رازی از لباس

در ابتدا پرکاربردترین چسب در هر خانه‌ای را نام می‌بریم. باید بدانید که چسب رازی سریع خشک می‌شود؛ اما اگر از حلال‌های نام برده شده در زیر استفاده کنید می‌توانید به پاک کردن چسب از روی لباس کمک کنید.

حلال‌های چسب رازی

 • نمک
 • استون
 • خمیردندان
 • روغن
 • آب لیمو و الکل
 • آب و شوینده
 • ژل پترولیوم

بهترین روش‌های از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس را اینجا مطالعه کنید و ترفندهای آن را بیاموزید.

پاک کردن چسب حرارتی از روی لباس

پاک کردن چسب حرارتی از روی لباس

پاک کردن چسب حرارتی از روی لباس با قرار دادن در فریزر

این روش برای افرادی است که تا مدتی به لباس خود احتیاج ندارند و می‌توانند برای پاک کردن صبر کنند. پس اگر برای استفاده از لباستان عجله دارید بهتر است از روش بعدی استفاده کنید. روش کار به این صورت است که شما یا پارچه‌ای که چسب بر سطح آن ریخته شده است را باید به مدت یک شب در فریزر بگذارید تا لکه چسب روی لباس به اندازه کافی خشک و سست شود تا تمیز کردن آن راحت‌تر شود.

سپس چسب را از روی لباس بتراشید و با کمک پاک‌کننده‌های موجود تمامی ناحیه آلوده را تمیز کنید. بهتر است بعد از انجام این فرایند اگر می‌توانید لباس را شستشو دهید، آن را بشویید تا پاک کردن چسب به طور کامل انجام شود.

اگر لباس شما علاوه بر چسب، آلودگی‌های دیگری دارد و می‌خواهید از خدمات خشکشویی آنلاین استفاده کنید، روی لینک کلیک کنید.

پاک کردن چسب از روی لباس با استون

در این روش شما باید از پنبه‌ای که روی آن استون باشد استفاده کنید. به این صورت که باید طوری پنبه را بر روی قسمتی که چسب هست حرکت بدهید که چسب به پنبه منتقل شود. اگر از قسمت بیرونی مکانی که آلوده به چسب شده است به سمت داخل پنبه را بر روی لباس بکشید این اتفاق خواهد افتاد. اگر چسب از روی لباس پاک نشد از ادامه دادن منصرف نشوید و تا زمانی که چسب از روی لباس از بین برود ادامه دهید. پیشنهاد می‌کنیم آموزش شستن کاپشن چرم و پرزدار در لباسشویی و دستی را بخوانید.

هرگز زمانی که چسب داغ است به پاک کردن آن از روی لباس اقدام نکنید.

تمیز کردن چسب قطره‌ای

اگر چسب قطره‌ای روی لباس شما ریخته است و برای پاک کردن آن با مشکل مواجه شده‌اید، استاده در ادامه مطلب دو روش برای حل این مشکل به شما پیشنهاد داده است. (اگر لباس شما در اثر لکه روغن کثیف شده است می‌توانید پنج روش جادویی پاک كردن لكه روغن از لباس و چربی را در این صفحه مطالعه کنید.)

پاک‌سازی چسب قطره‌ای از روی لباس با پاک‌ کننده ناخن دارای استون

برای انجام این کار شما به این موارد ذکر شده نیاز دارید: پارچه نخی، لاک پاک‌کن دارای استون، اسفنج یا گوش پاک‌کن و شوینده

ابتدا برای اطمینان باید پارچه نخی که با پاک کننده ناخن دارای استون آمیخته شده است را روی ناحیه‌ای کوچک از لباس آلوده امتحان کنید تا متوجه شوید که آیا این کار به رنگ لباس آسیب می‌رساند یا خیر. پس از اینکه از سالم ماندن پارچه با استفاده از این روش مطمئن شدید به صورت زیر عمل کنید.

 1. از قسمت بیرونی قسمتی که چسب روی آن است به سمت داخل به صورتی که با اسفنج یا گوش پاک‌کن به قسمتی که چسب بر روی آن ریخته شده است ضربه بزنید.
 2. زمان کنده شدن چسب از اسفنج تمیز و جدید استفاده کنید. اگر احتیاج بود برای طرفین لباس این اعمال را انجام دهید.
 3. پس از تمیز شدن و پاک کردن چسب از روی لباس، آن را با شوینده بشویید.

پاک کردن چسب با یخ

یخ را روی ناحیه‌ای که چسب، چسبیده شده است بگذارید؛ و یا قسمتی از لباس و پارچه که لک شده است را داخل ظرفی که از آب و یخ پر شده است قرار دهید. پانزده الی بیست دقیقه زمان خشک شدن چسب با یخ و چند ثانیه زمان خشک شدن چسب روی پارچه با آب و یخ است. پس از انجام این مراحل چسب خشک می‌شود. شما نیز می‌توانید با خراشیدن آن  لباستان را پاک کنید

برای پاک کردن چسب از روی لباس و پارچه‌ای که بر روی قسمتی از آن‌ها چسب قطره‌ای ریخته شده است باید تا زمانی که چسب خشک شود صبر پیشه نمود. حلال چسب قطره‌ای چیست؟

چسب مایع

برای این که چسب مایع را از روی لباس جدا کنید، باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. تا خشک شدن چسب صبر کنید.
 2. چسب اضافی را بتراشید.
 3. لباس و یا ناحیه‌ای که چسب روی آن است را یک شب در آب یخ قرار دهید.
 4. لباس را با پودر ماشین لباسشویی و با استفاده از ماشین لباسشویی بشویید تا پاک کردن چسب از روی لباس کامل انجام شود.

آموزش شستن کفش در ماشین لباسشویی را اینجا بخوانید.

رفع چسب کاغذ دیواری و چسب چوب از لباس

مراحل پاک کردن چسب کاغذ دیواری و چسب چوب از روی لباس به صورت زیر است:

 1. صبر کنید تا چسب خشک شود.
 2. چسب زیادی را بردارید.
 3. قسمت آلوده به چسب را با بخار آب گرم نرم کنید.
 4. لباس را با آب گرم شست‌وشو دهید.
 5. در صورت پاک نشدن چسب  می‌توانید در آب گرم پودر رختشویی ریخته و دوباره امتحان کنید.
 6. لباس را با کمک ماشین لباسشویی دوباره بشویید.
 7. قبل از خشک شدن لباس از پاک شدن کامل چسب از روی لباس آسوده خاطر باشید و در غیر این صورت زمانی که هنوز لباس خشک نیست مراحل را مجددا انجام دهید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در