یکی از مهم‌ترین کارها در نگهداری و تربیت سگ، آموزش دستشویی سگ است. نحوه آموزش دستشویی سگ با توجه به اینکه در منزل باشد یا در بیرون منزل متفاوت خواهد بود. ما در این صفحه از استاده به بررسی نکاتی پیرامون طریقه آموزش دستشویی سگ می‌پردازیم. همچنین اگر سگ شما از نژاد پامرانین، شیتزو یا هاسکی است این مطلب را از دست ندهید.

آموزش دستشویی سگ

پیش از آوردن سگ به منزل باید تصمیم بگیرید که این حیوان قرار است در منزل یا خارج از منزل دستشویی کند. پس از تصمیم گیری باید سگ را در محل معین تربیت کنید. هر کدام از این موارد مزایا و معایب خود را دارد اما سبک زندگی شما، آب‌وهوا، سرمای هوا و… در این تصمیم گیری موثر خواهند بود.

آموزش دستشویی بین 12 تا 16 هفتگی حیوان پیشنهاد می‌شود. اگر از سگ بالغ نگهداری می‌کنید، نگران نباشید. با صبر و حوصله و طی گذشت زمان این حیوان نیز تربیت خواهد شد. در ادامه به بررسی نحوه آموزش دستشویی در آپارتمان و بیرون می‌پردازیم.

آموزش دستشویی سگ

نحوه آموزش دستشویی سگ در آپارتمان

پس از آوردن سگ به منزل، در قدم اول برای یادگیری دستشویی سگ باید او را با خانه آشنا کنید. در این هنگام ممکن است دچار ترس یا هیجان شود. در قدم بعدی تنها مکان‌هایی که اجازه رفت‌و‌آمد به آنجا را دارد، نشان دهید. روزهای اول ورود سگ به منزل به دلیل جدید بودن خانه بهتر است تمام حواستان را خرج او کنید. مراحل آموزش دستشویی سگ در آپارتمان شامل موارد زیر می‌باشد:

مرحله اول: پیش از شروع می‌بایست منزل را با ضدعفونی کننده آنزیمی تمیز نمایید. با این کار تمامی آلودگی‌های ناشی از آثار ادرار و دستشویی قبلی از بین خواهد رفت.

مرحله دوم: در قدم بعدی باید لوازم موردنیاز را تهیه کنید. این لوازم عبارت هستند از:

 • قلاده به منظور محدود کردن حرکت سگ
 • اسباب بازی جویدنی و صدادار
 • قفس فلزی متناسب با سایز سگ

مرحله سوم: یک برنامه مشخص برای غذا، بازی و دستشویی سگ در نظر بگیرید. حداکثر هر دو ساعت یکبار او را به محل تعیین شده برای دستشویی ببرید. همچنین توصیه می‌شود در زمان‌های دیگری نظیر موارد زیر نیز این کار را انجام دهید.

 • بعد از بیدار شدن
 • بعد از غذا خوردن
 • بعد از پیاده‌روی

مرحله چهارم: هر بار پس از دستشویی کردن پت، از کلماتی ثابت مانند: آفرین، عالی و… استفاده کنید. همچنین بعد از تمام شدن کارش به او تشویقی بدهید.

مرحله پنجم: شب‌ها تقریبا دو تا سه ساعت پیش از خواب، ظرف آب او را بردارید.

نحوه آموزش دستشویی سگ در آپارتمان

طریقه آموزش دستشویی سگ در بیرون

برای آموزش دستشویی سگ در بیرون باید در ابتدا جایی را در بیرون از خانه برای او در نظر بگیرید و او را با آن مکان آشنا نمایید. سپس اگر سگ را در حال ادرار کردن دیدید، دست‌هایتان را با صدای بلند به هم بزنید و بگویید نه. سپس او را بلافاصله به بیرون ببرید و فرصت تمام کردن کار را ندهید. اگر از پد برای مشخص کردن مکان دستشویی استفاده می‌کنید، توجه فرمایید که ناحیه‌ای ثابت را برای پد در نظر بگیرید. تغییر مکان آن سبب گیجی پت می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که مکان مورد نظر می‌بایست از مکان خواب و غذاخوری او فاصله داشته باشد.

در ادامه به بررسی چند نشانه که نماد دستشویی داشتن سگ می‌باشد، می‌پردازیم.

 • خرناس کشیدن
 • بی قراری
 • آهسته قدم زدن
 • بعد از چرت زدن
 • بعد از پیاده روی
 • حرکت دایره‌ای
 • بوکشیدن زمین
 • دور خود چرخیدن

با مشاهده هر یک از علائم بالا به سرعت به او بگویید که صبر کند و سپس او را به مکان مورد نظر ببرید.

طریقه آموزش دستشویی سگ در بیرون

آموزش دستشویی سگ پامرانین

یاد دادن نحوه صحیح دستشویی کردن به سگ پامرانین با توجه به نژادش و سایز کوچکش کمی متفاوت است. صاحبان این نژاد معمولا از پد ادرار برای این کار استفاده می‌کنند. همچنین برخی افراد سگ را برای دستشویی به حمام می‌برند. روش دیگر تعیین کردن محل دستشویی در خارج از خانه است.

فیلم آموزش دستشویی سگ شیتزو

سگ شیتزو با توجه به نژادش شرایط خاصی برای دستشویی دارند. این نژاد علاوه بر داشتن مثانه کوچک، خیلی سریع دچار استرس می‌شود و باید در مدت زمان کم ادرار کند.

فیلم آموزش دستشویی سگ هاسکی

یاد دادن نحوه صحیح دستشویی کردن به سگ هاسکی نیز نکات خاص خود را دارد. به عنوان مثال، داشتن خلق و خوی خاص یکی از ویژگی‌های سگ با این نژاد است.

آموزش دستشویی به سگ بالغ

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، بهتر است در طول زمان تولگی به سگ‌ها نحوه درست دستشویی کردن را آموزش بدهید. اما اگر سرپرستی سگی بالغ را بر عهده گرفته‌اید نیز می‌توانید با صبر و حوصله بیشتری به صورت صحیح به آموزش دستشویی سگ بپردازید. البته باید توجه باشید که نباید از او توقع داشته باشید که مانند یک توله، به سرعت محل دستشویی را یاد بگیرد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که این سگ‌ها عضلات قوی‌تری دارند، پس بهتر می‌توانند خودشان را کنترل کنند. برای آموزش دستشویی سگ بالغ نیز دقیقا مانند توله رفتار کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در