علت خاموش شدن مشعل موتورخانه و شوفاژخانه می‌تواند مشکلات جریان برق باشد، و یا مسیر سوخت، کلیدها و یا ترموستات مشکل داشته باشند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر علت خاموش شدن مشعل موتوخانه می‌‌پردازیم.

مشعل موتورخانه مهم‌ترین بخش در موتورخانه است که اگر خراب شود یا به دلایل مختلف خاموش شود، فعالیت دیگر قسمت‌ها نیز مختل می‌شود. برای بررسی علت خاموش شدن و رفع آن از یک تعمیرکار ماهر در این زمینه کمک بگیرید. سرویس موتورخانه بصورت دوره‌ای برای جلوگیری از خرابی بسیار اهمیت دارد.

دسترسی سریع به مطالب

دلایل خاموشی مشعل موتورخانه

مشعل‌ها دو نوع گازی و یا گازوئیلی دارند که دلایل عیب‌دار شدن آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. مشعل‌های گازی به گاز شهر متصل می‌شوند، اما مشعل‌های گازوئیلی از گازوئیل به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. اگر در مشعل گازی شاهد کمبود فشار گاز شدید، باید ابتدا از تمیز بودن فیلتر مطمئن شوید، سپس در صورت عدم رفع عیب با شرکت گاز منطقه تماس بگیرید. اگر مشکل برطرف نشد، باید عوامل دیگر توسط فرد ماهر چک شود. برای آشنایی با تاسیسات و نقشه موتورخانه کلیک کنید!

  1. کثیف شدن چشم الکترونیکی: یک علت خاموش شدن مشعل گازوئیلی، کثیف شدن و یا معیوب شدن چشم الکترونیکی است.
  2. ایراد خازن الکتروموتور: از دیگر دلایل خاموش شدن مشعل گازوئیلی، اشتعال ناقص ، معیوب بودن رله کنترل و ایراد خازن الکتروموتور است. برای رفع عیب از تکنسین ماهر در این زمینه کمک بگیرید.
  3. وجود آب یا هوا در مدار اشتعال یک علت خاموش شدن مشعل گازوئیلی است. برای برطرف کردن آن باید هواگیری انجام شود و آب نیز خارج شود.
  4. مسدود شدن خروجی گاز‌های قابل اشتعال: اگر مسیر اگزاست تمیز نباشد این اتفاق می‌افتد، پس باید برطرف شود.

5.فشار کافی نیست!

یکی از علت‌ها، کافی نبودن فشار است که می‌تواند به دلیل کم بودن فشار گاز و یا به هم خوردن تنظیمات کلید فشار باشد. درواقع یکی از اصلی‌ترین دلایل است. برای برطرف کردن باید تنظمات انجام شود و در صورت نیاز تعویض صورت گیرد. اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید، کارشناسان استاده به شما کمک می‌کنند.

6.خاموش شدن سریع مشعل

اگر مشعل روشن شده و مدت کوتاهی پس از آن خاموش می‌شود، دلیل می‌تواند نشتی باشد و یا تمام شدن سوخت. به همین دلیل باید نشتی لوله‌ها بررسی و برطرف شود. و همچنین سوخت نیز چک شود.

اگر دودکش مسدود باشد و گرفتگی داشته باشد، باید رفع شود تا خاموش شدن مکرر مشعل را شاهد نباشیم.

7. خاموش روشن شدن مشعل موتورخانه

اگر مشعل دائما روشن و خاموش می‌شود، احتمالا مشکل از تنظیم نبودن شعله، فاصله زیاد الکترودها و یا اختلال در عملکرد ترانسفورمر جرقه است.

8.شعله پس می‌زند!

اگر شاهد پس زدن شعله هستید، احتمالا دلیل عیب سیستم جرقه زنی و یا نیاز به گاز بیشتر است.  در این مورد اتصال الکترودها به کابل جرقه بررسی شود. بررسی این موارد و علت خاموش شدن مشعل، نیاز به مهارت بالا دارد، پس اگر مهارت کافی برای انجام آن را ندارید، از کارشناسان استاده کمک بگیرید.

9.ریست شدن رله

ممکن است رله مدت کوتاهی پس از ایجاد شعله ریست شود. در این صورت ممکن است میله یونیزاسیون خراب و یا کثیف است. اتصال بدنه به زمین وجود ندارد و یا فاز و نول به صورت برعکس به پایه متصل شده اند.

طبقه بندی شده در