خیلی وقت است که سیستم گرمایشی ساختمان‌ها به شوفاژ تبدیل شده و اطلاع از کار و سرویس موتورخانه می‌تواند فایده‌های زیادی برای شما داشته باشد. شاید در نگاه اول کاری سخت و گیج کننده به نظر برسد و آن را مثل غولی ببینید ولی وقتی وارد بحر ماجرا شوید متوجه می‌شوید که آنقدرها هم سخت و پیچیده نیست.

اینکه خیلی وقت‌ها کوچکترین کارمان در این زمینه لنگ یک تعمیرکار می‌ماند همین است که فکر می‌کنیم یادگیری سرویس موتورخانه یا مشکلات آن خیلی پیچیده است. پس یاد گرفتن چم و خم این ماجرا نه تنها خالی از لطف نیست بلکه فواید زیادی برای شما می‌تواند داشته باشد. 

قیمت سرویس موتورخانه

نوع خدمتقیمت به تومان
اسیدشویی مبدل مخزن 100 لیتری300.000 تا 400.000
تنظیم مشعل50.000
تعویض هر پره دیگ70.000
هر متر عایق کاری با لوله 1 اینچی3.000
نگهداری موتورخانه کوچک100.000
راه اندازی مشعل گازوئیلی و گازی (300هزار کیلوکالری)100.000 تا 750.000
راه اندازی مشعل گازوئیلی و گازی (تا 800هزار کیلوکالری) 250.000 تا 2.000.000
راه اندازی مشعل گازوئیلی و گازی (از 800هزار کیلوکالری به بالا) توافقی

تعیین قیمت سرویس موتورخانه به مسائل و عوامل بسیار گسترده ای مرتبط خواهد بود . نوع و ساختار موتورخانه، قدیمی و جدید بودن آن و میزان تخصص سرویس کار موتورخانه از جمله مواردی است که می تواند در تعیین قیمت سرویس موتور خانه بسیار تاثیر گذار باشد.

قیمت سرویس موتورخانه

همچنین ممکن است که در فصول سرد و پر مصرف سال که استفاده از موتورخانه به شدت افزایش میابد این مساله نیز بر قیمت سرویس موتور خانه تاثیر گذار باشد.

یکی از مهم‌ترین امکانات هر ساختمان سیستم گرمایشی آن است. اختلال در این سیستم مخصوصا در روزهای سرد خیلی دردسر ساز است و می‌تواند خیلی شما را درگیر خود کند. آشنایی مختصر با این سیستم و روش‌های نگهداری آن برای هر خانواده‌ای واجب است.

سرویس کار موتورخانه

سرویس کار موتورخانه

عموما موتورخانه‌ها در طبقه‌ی زیرزمین ساختمان واقع می‌شوند. موتورخانه دارای منبع، دیگ، مشعل ، لوله و… است که مراقبت از این‌ها، سرویسهای دوره‌ای را می‌طلبد.

سرویس موتورخانه و شوفاژ به صورت دوره‌ای نه تنها شما را از مشکلات احتمالی نجات می‌دهد بلکه طول عمر موتورخانه را هم افزایش می‌دهد. رفع عیب‌های احتمالی سیستم گرمایشی علاوه بر اینکه شما را از نظر نیاز به تعمیرکار خودکفا می‌کند، هزینه‌های تعمیر را هم از دوش شما برمی‌دارد.

شاید مشکلات اساسی به دست شما رفع نشود و نیاز به متخصص داشته باشد ولی هواگیری سیستم، یا گرفتگی منبع انبساط و… از جمله امور مرتبط با سرویس موتورخانه است که شما می‌توانید بدون حضور تعمیرکار آن‌ها را انجام دهید.

حتما بخوانید: هواگیری شوفاژ و نحوه هواگیری شوفاژ بوتان و ایران رادیاتور

چه زمانی از سرویس‌کار موتورخانه کمک بگیریم؟

بیشتر مشکلات به دست خود ساکنین قابل حل نیست و داشتن قرارداد با یک سرویس‌کار موتورخانه برای سرویس‌های دوره‌ای و همچنین سرویس و شست و شوی منبع کویل دار کار را بسیار آسانتر می‌کند و باعث منظم شدن و سر وقت انجام شدن سرویس‌های دوره‌ای شده و این طول عمر سیستم گرمایشی را به میزان چشم گیری افزایش می‌دهد و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود. بنابراین این گونه سرویس موتورخانه را واقعا جدی بگیرید و برای خود یک برنامه زمانبندی تهیه کنید.

از جمله مشکلاتی که موتورخانه را نیازمند یک سرویس‌کار موتورخانه می‌کند توانایی عیب یابی موتورخانه است. نکاتی که در نگهداری موتورخانه اهمیت دارد شامل موارد زیر خواهد بود:

  1. رعایت نکات ذکر شده در دفترچه
  2. خودداری از دستکاری موتورخانه
  3. سعی کنید بدون کمک گرفتن از یک سرویس‌کار موتورخانه هرگز دست به دستگاه نزنید. برای سرویس پکیج و نصب پکیج نیز این مورد را بخاطر بسپارید.
  4. به طور مرتب موتورخانه را زیر نظر داشته باشید و هر از چند گاهی نظارت کافی را بر آن داشته باشید به ویژه در زمان‌هایی که بیشتر استفاده می‌شود. در دوره هایی مانند زمستان بهتر است از کمک یک سرویس‌کار موتورخانه استفاده ببرید.
  5. نظارت و بررسی دقیق موتورخانه حداقل دو بار در سال باید انجام گیرد.
  6. کنترل تمامی قسمت‌ها در حفظ کارایی موتورخانه تاثیر زیادی دارد.
  7. در بازدیدها، نشتی شیرها و دیگ‌ها و … دقیق دودکش و ارتفاع آب موجود در مخزن، هماهنگی درجه حرارت در کل سیستم  و … باید مورد توجه قرار گیرد.
  8. پمپ آب مسلما با وجود کارکرد زیادی که دارد انتظار داریم روغن کاری مناسب داشته باشد. چک کردن روغن کاری پمپ‌ها به صورت دائمی و در سرویس موتورخانه به صورت دوره ای دوام پمپ را بالا می‌برد. هزینه تعمیر پمپ آب موتورخانه را مشاهده کنید.
  9. در صورتی که مخزن آبی موتورخانه شما دوجداره است باید آب ورودی و خروجی را به صورت دوره‌ای تحت نظر داشته باشید.

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار

منبع کویل دار منبعی است که به صورت استوانه‌ای طراحی شده به عنوان آبگرمکنی بزرگ است که یک کویل مسی درون آن قرار گرفته و آب گرمی که از  دیگ درون آن می‌آید از کویل عبور می‌کند. تعمیر کردن و سرویس و شست و شوی منبع کویل دار در مسیر سرویس موتورخانه اهمیت بالایی دارد.

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار به صورت مکانیکی یا اسیدی صورت می‌گیرد و در طی آن رسوب داخل کویل‌ها پاک‌سازی می‌شود. در ادامه شست و شوی اسیدی منبع کویل دار به صورت مختصر توضیح داده می‌شود.

حتما بخوانید: هزینه تعمیر آبگرمکن چقدر است؟ عیب یابی و سرویس آبگرمکن

استفاده از لوله‌های عایق چه مزیتی دارد؟

لوله‌های عایق، دما را به صورت بهینه‌تر حفظ می‌کند این کار شدت کاری موتورخانه و فشاری که بر روی دستگاه وجود دارد و همچنین مصرف انرژی و سوخت را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد، بنابراین می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد.

از فوم‌های پلی اتیلن، پلی یورتان و فنولیک می‌توان برای عایق کاری لوله‌ها در لوله کشی و سایر قسمت‌های موتورخانه مثل: دیگ، منبع ذخیره آب، بویلر و … می‌توان استفاده کرد.

 در انتخاب عایق باید به دمای لوله‌ها توجه کرد و با توجه به دمای آن عایق مناسب را انتخاب کرد. نکته‌ی دیگر این است که میزان تحمل عایق در برابر حرارت را باید مد نظر داشته باشیم. عایق های استفاده شده نیز قسمت دیگری هستند که باید در سرویس موتورخانه به آن ها توجه کافی داشته باشد.

اسید شویی منبع کویل دار

اسید شویی منبع کویل دار

نیاز است که کویل‌ها  هر از چند گاهی به صورت دوره‌ای اسیدشویی شوند. رسوب زدای هیدروفلور از بهترین روش‌های اسید شویی منبع کویل دار است چون کمترین آسیب زایی برای محیط را خواهد داشت.

در  مسیر شست و شوی و اسید شویی منبع کویل دار، منبع و کویل مسی و همچنین شیر آلات را با فرستادن امواج رادیویی سخت گیری یا رسوب زدایی می‌کنند.

اما اسید شویی منبع کویل دار نسبت به سایر سرویس‌های شست و شویی منبع کویل دار حساسیت بالاتری می‌طلبد چرا؟ چون هر قسمت موتورخانه از نوعی فلز ساخته شده است به همین دلیل انتخاب اسید و حلال مناسب در اسید شویی منبع کویل دار دشوار است.

در پایان

سعی در سرویس موتورخانه به صورت دوره‌ای احتمال دردسر اختلال بزرگ سیستم گرمایشی را از بین می‌برد. سرویس مداوم یک گرمای مطبوع و بدون دردسر را برای خانه‌ی شما خواهد داشت و با یادگیری آن در مشکلات کوچک میتوانید خودکفا شوید.

طبقه بندی شده در