تعمیر و نگهداری موتورخانه یک امر ضروری و لازم برای برطرف کردن ایرادات احتمالی موتورخانه‌ها می‌باشد. در واقع کنترل فنی موتورخانه به صورت دوره‌ای باعث ایمنی ساکنان، کاهش خطرات احتمالی و صرفه‌جویی انرژی تا حدود ۵ الی ۱۰ درصد می‌باشد. به همین دلیل تعمیرات و نگهداری موتورخانه باید در راستای اجرای دقیق و بر اساس چک لیستها صورت گیرد.

در این صفحه قصد داریم به معرفی نکات مهم در چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه ساختمان‌ها بپردازیم و تمام موارد لازمه را توضیح خواهیم داد.

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه

نوع سرویستعداد طبقاتمبلغ به تومان
نگهداری و سرویس منظم موتورخانه4 تا 5 طبقه100.000 (ماهیانه)
نگهداری و سرویس منظم موتورخانهمجتمع‌ها و برج‌ها1.000.000 (ماهیانه)
تعویض منبع دوجداره 500 لیتری450.000 تا 650.000
تعویض پمپ دیگ شوفاژ110.000 تا 150.000
تعویض منبع انبساط110.000 تا 150.000
میانگین هزینه تعمیر و نگهداری از موتورخانه

به طور معمول تعیین هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه با توجه به نوع ایرادات موجود در عملکرد موتورخانه بررسی خواهد شد. باید تکنسین‌های مجرب ایرادات موتورخانه چون وجود عیب در پمپ شوفاژ، تعمیر مشعل، پمپ آب، دیگ فولادی وغیره را بررسی کنند و با توجه به تعویض و یا تعمیر هر یک از قطعات به تعیین هزینه بپردازند. می‌توانید جهت تعمیر پمپ موتورخانه در استاده کلیک کنید.

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه

 اما به صورت کلی باید بگوییم که با توجه به نوع قطعات و ساختمان موتورخانه باید هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه تعیین شود. چرا که تعمیر موتورخانه‌ها با قدمت ۲۰ ساله مطمئنا مشکلات فنی بیشتری را در مقایسه با موتورخانه با قدمت ۵ ساله که فقط یکی از قطعات آن ایراد پیدا کرده است، کاملا متفاوت خواهد بود.

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه

چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه

 با توجه به موارد بیان شده می‌توان استانداردهای لازمه در چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه را بر طبق مراحل زیر طبقه بندی کرد:

  • بررسی اجزای پیکربندی موتورخانه و اندازه‌گیری‌های لازمه برای تکمیل شناسنامه فنی موتورخانه ساختمان
  • چک کردن احتراقی دودکش موتورخانه با استفاده از دستگاه آنالایزر گاز
  • کنترل مشعل موتورخانه جهت کاهش میزان انرژی مصرفی
  • تنظیم و میزان کردن قدرت مکندگی دودکش موتورخانه و کنترل آن 
  • شناسایی مشکلات موتورخانه و بررسی هر یک از قطعات برای تعیین راندمان استاندارد

 بر اساس این چک لیست تعمیر و نگه‌داری موتورخانه باید به بررسی راندمان و عملکرد هر یک از قطعات بپردازید و بعد از شناسایی هر نوع ایراد در قطعات به رفع آن عیب بپردازید. برای تنظیم کردن و کنترل تمام این چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه که برای مصرف بهینه گاز و کاهش هزینه‌ها صورت می‌گیرد، باید از طریق دستگاه‌های بسیار دقیق آنالیزر گاز صورت گیرد. با استفاده از این دستگاه پیشرفته می‌توان خیلی سریع به تنظیم قطعات موتورخانه پرداخت و ایرادات و عیب‌های هر یک را خیلی سریع برطرف کرد.

آموزش تعمیر و نگهداری موتورخانه

آموزش تعمیر و نگهداری موتورخانه

البته در ابتدا باید بگوییم که تعمیرات موتورخانه حتماً باید توسط افرادی متخصص صورت گیرد. چرا که در صورت انجام تعمیرات توسط افراد نابلد مطمئناً هزینه‌های بسیار دیگری را به وجود خواهد آورد. اما در مجموع در این عنوان آموزش تعمیر و نگهداری موتورخانه برای انجام آن باید به قدمت و سال تاسیس موتورخانه ساختمان نیز توجه داشته باشید. چرا که موتورخانه‌هایی با قدمت ۱۵ سال به بالا معمولا پیچیدگی بسیار کمی داشته و تعمیر و رفع ایرادات آن آسان‌تر است.

همان طور که میدانید فیلتر هوا موتورخانه وظیفه گردش هوا را داشته و با انجام این کار به مرور زمان گردوخاک بر روی فیلتر‌های هوای مشعل موتورخانه جمع می‌شود که بی‌توجهی به این مورد و تجمع زیاد غبار بر روی فیلتر باعث مسدود شدن آن می‌شود.

در نتیجه این امر موتورخانه برای ثابت نگه داشتن دمای ساختمان باید بیشتر کار کند که این مسئله نیز باعث افزایش میزان انرژی خواهد شد. بنابراین برای چک کردن این مساله و وجود این مشکل، شعله‌های موتورخانه را چک کنید.

  • شاید بتوان گفت که اولین مرحله از آموزش تعمیر و نگهداری موتورخانه این است که بدانید اگر شعله‌ها به رنگی جز رنگ آبی باشند، به نشانه وجود مشکل خواهد بود که حتما باید به تعمیر آن بپردازید. چرا که رنگ آبی به نشانه کامل بودن فرآیند احتراق موتورخانه و وجود هوای کافی می‌باشد.
  • اما اگر به رنگ دیگری چون زرد و یا نارنجی باشد خطرناک می‌باشد. رنگ زرد به معنای وجود میزان زیاد مونواکسیدکربن و احتراق ناقص می‌باشد. رنگ نارنجی نیز به معنای وجود انسداد در فیلترهای هوا می‌باشد. در این صورت حتما باید فیلتر هوا موتورخانه تعویض شود تا مشکل برطرف گردد.
  • مسئله مهم دیگر در آموزش تعمیر و نگه‌داری موتورخانه در مورد احساس بوی گاز در موتورخانه می‌باشد. اگر در محیط موتورخانه بوی گاز را احساس کردید، حتما گاز نشتی پیدا کرده است و حتما باید در اولین فرصت نشتی گاز رفع شود تا خطرات احتمالی نیز رخ ندهد.
  • البته در این صورت حتما از متخصصان و تکنسین‌های فنی برای رفع این مشکل کمک بخواهید و فقط به آموزش تعمیر و نگهداری موتورخانه تکیه نکنید. چون با استفاده از دستگاه‌های هشدار دهنده نشت گاز می‌توان به راحتی و سریع مکان نشتی گاز مشخص و خیلی زود برطرف شود. برخی از مشکلات موتورخانه با آموزش قابل انجام است و برخی دیگر نیاز به متخصص خواهد داشت. بنابراین مساله مهم تشخیص بین این دوخواهد بود.

در پایان

 در موتورخانه‌های ساختمان‌ها به دلیل میزان مصرف انرژی که دارند و همچنین رابطه آن با آسایش ساکنان هر ساختمان بهتر است که در مورد تعمیرات و نگهداری موتورخانه برنامه‌های درستی را مد نظر داشته باشید. چرا که در صورت بروز مشکلات برای موتورخانه، رفع آن نیاز به صرف زمان و هزینه‌های قابل توجهی خواهد داشت.

طبقه بندی شده در