دلایل مختلفی سبب شده است که در ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها نیاز به نصب منبع آب برای توزیع آب با فشار مناسب به همه طبقات وجود داشته باشد. از جمله این دلایل می‌توان قطعی و کمبود آب در فصول گرم سال در برخی مناطق و کم بودن فشار آب در طبقات بالایی ساختمان‌ها را نام برد. روش‌های گوناگونی برای نصب منبع آب وجود دارد که هر کدام از آنها باید با توجه به شرایط و تعداد طبقات ساختمان و فشار آب انتخاب شوند.

در یک دسته‌بندی کلی نصب منبع آب بدون پمپ یا همراه پمپ انجام می‌شود. در این مطلب از “استاده” نصب منبع آب بدون پمپ روی پشت بام توضیح داده شده است. نصب منبع آب بدون پمپ در مقایسه با همراه پمپ مزایای بسیار زیادی از جمله بهای برق بسیار کم‌تر، در دسترس بودن آب با وجود قطعی برق، کم‌تر بودن هزینه‌های قرارگیری و… دارد. جهت آشنایی با هر یک از ویژگی‌های آن این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

هزینه نصب منبع آب بدون پمپ

قبل از بررسی عواملی که بر هزینه مؤثر هستند، باید گفت که هزینه خرید تجهیزات مربوط به منبع آب بدون پمپ و هزینه نصب و اجرای آن در مقایسه با منبع آب همراه پمپ به طور قابل توجهی کم‌تر است. در برآورد کردن هزینه نصب منبع آب بدون پمپ، موارد متفاوتی اثرگذار هستند. از جمله این عوامل می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • ابعاد منبع آب مورد نیاز برای ساختمان
  • جنس منبع آب، تعداد لایه‌های بدنه منبع یا آنتی‌باکتریال بودن آن
  • تجهیزات مورد نیاز برای نصب قبیل شیرها، زانوها، سه‌راهی‌ها، لوله‌ها و…
  • نصب پایه و ستون در صورت نیاز
  • اجرت حمل‌ونقل منبع به پشت بام و ایاب و ذهاب
  • دستمزد نصاب منبع آب بدون پمپ

نصب منبع آب در پشت بام

در روش نصب منبع بدون پمپ، برای جریان یافتن آب به طبقات دیگر نمی‌توان از جریان برق استفاده نمود. از این رو منبع آب بدون پمپ در بالاترین نقطه ساختمان یعنی پشت بام قرار گرفته تا به کمک نیروی جاذبه، آب به شیرهای طبقات پایین‌تر برسد. از این رو در مواردی نیز پایه‌های مقاومی با ارتفاع چهار یا پنج متر روی پشت بام قرار گرفته و منبع آب روی آن جایگذاری می‌شود. روش‌های جلوگیری از یخ زدگی پمپ آب را بخوانید.

نصب منبع آب در پشت بام

ابعاد و استحکام

قبل از جایگذاری منبع آب بر روی پشت بام باید ابعاد منبع مورد نیاز برای تأمین آب طبقات ساختمان برآورد شود. سپس باید تحمل وزن پشت بام یا پایه‌های منبع آب با توجه به ابعاد منبع بررسی شود.

جهت اقدام برای لوله کشی موتورخانه ساختمان و استخر در استاده کلیک کنید.

گفتنی است علاوه بر استحکام، محلی که منبع آب روی پشت بام قرار می‌گیرد باید کاملا صاف و تراز باشد. در این صورت، توزیع آب به صورت یکنواخت و با فشار مناسب انجام می‌شود.

محل قرارگیری

نکته دیگری که درباره محل نصب بر روی پشت بام باید در نظر گرفت این است که در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد. از این رو منابع آب با بدنه سه لایه برای نگهداری هر چه بهتر آب توصیه می‌شود. منبع آب سه لایه می‌تواند خاصیت ضد باکتری و ضد جلبکی نیز داشته باشد تا کیفیت و سلامت آب حفظ شود.

همچنین در فصول گرم سال برای جلوگیری از تبخیر آب منبع از سایه‌بان در بالای آن استفاده می‌شود. در فصول سرد نیز منبع آب و انشعابات آن به وسیله پشم شیشه عایق می‌شود تا یخ‌زدگی آب رخ ندهد.

در نصب منبع آب بدون پمپ از شیرهای خودکار یک طرفه استفاده می‌شود. این کار سبب می‌شود که در ورودی، هوا وارد مخزن نشده و در خروجی نیز از نشت و هدررفت آب جلوگیری می‌شود. برای این که در فصل زمستان و مناطق سردسیر یخ‌زدگی آب صورت نگیرد، شیرهای یک طرفه در ابتدای انشعاب منبع آب نصب می‌شود.

موقعیت شیرهای آب

از دیگر نکاتی که باید در جایگذاری منبع آب بدون پمپ روی پشت بام رعایت نمود این است که اگر در نزدیکی منبع آب شیر آب وجود نداشته باشد، باید از لوله آب سرد انشعابی به نزدیکی منبع آب کشیده شود. خدمات نصب شیرآلات به صورت توکار و اهرمی توسط نصاب شیرآلات را بخوانید.

به طور کلی، قرارگیری منبع آب بدون پمپ باید به طور تخصصی و توسط فرد با تجربه و ماهر صورت گرفته تا بهترین بازدهی از نظر توزیع آّب، فشار آن و میزان مصرف آب حاصل شود.

 هزینه نصب منبع آب بدون پمپ

سخن نهایی

همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد، نصب منبع آب بدون پمپ بر روی پشت بام مزیت‌های زیادی دارد. از اصلی‌ترین مزایای آن می‌توان به کاهش قابل ملاحظه هزینه‌ها اشاره نمود. زیرا در ساعاتی از روز که فشار آب مناسب است، منبع پر می‌شود. در این حالت، بدون احتیاج داشتن به پمپ و انرژی برق در صورت لزوم، آب مورد نیاز ساختمان را فراهم می‌نماید.

مزیت دیگری که می‌توان نام برد، نداشتن سر و صدای آزاردهنده پمپ است. عدم بهره‌گیری از پمپ باعث می‌شود که بهای برق مصرفی افزایش نداشته باشد و در فصل تابستان که قطعی برق رخ می‌دهد، آب در دسترس باشد. همچنین به دلیل نصب منبع آب بدون پمپ بر روی پشت بام، محیط پارکینگ یا موتورخانه اشغال نشده و زیبایی ساختمان حفظ می‌شود. در این راستا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

طبقه بندی شده در