زمانی که آب به صورت کامل گرم نشود یا کمی گرم شود، گمانتان به سمت آبگرمکن می‌رود که مبادا به درستی کار نمی‌کند. حدستان درست است! در اغلب مواقع علت بروز این اشکال، کم بودن شعله شمعک آبگرمکن بوده و به همین سبب آب همانند سابق به خوبی گرم نمی‌شود. در این صفحه از استاده مگ به بررسی کامل علل و همچنین آموزش نحوه تنظیم آبگرمکن می‌پردازیم. پس تا انتهای مطلب همراهمان باشید!

دلایل کم بودن شعله شمعک آبگرمکن دیواری

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در حین استفاده از آبگرمکن با آن مواجه شوید، عدم گرم شدن آب است. در این حالت به احتمال قوی شعله شمعک آبگرمکن کم بوده و در نتیجه نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد. جالب است بدانید که انرژی لازم برای گرم کردن آب از ترکیب هوا و گاز ورودی به دست می‌آید؛ حال زمانی که مسیر ورودی گاز با مشکل مواجه شود، ترکیب گاز با هوا به درستی صورت نمی‌گیرد و در نتیجه آبگرمکن نمی‌تواند آب را به خوبی گرم کند یا با مسئله گرم و سرد شدن آب مواجه خواهید شد. عواملی که سبب این مشکل می‌شوند، عبارتند از:

  • عدم تمیزی مشعل، شمعک و فندک
  • افت فشار گاز
  • مشکل در قطعات اعم از شیر پروانه‌ای، شیر ربع گرد و غیره
  • عدم کارکرد صحیح شیر تنظیم فشار آب
دلایل کم بودن شعله شمعک آبگرمکن دیواری

علت کم فشار بودن شعله آبگرمکن دیواری بوتان

حالا که با دلایل کم بودن شعله شمعک آبگرمکن آشنا شدید، نوبت به بررسی این مسئله در آبگرمکن دیواری بوتان می‌رسد. با اینکه در تمامی برندهای آبگرمکن این مسئله، کم‌وبیش دلیل یکسانی دارد اما در این بخش می‌خواهیم به طور اختصاصی آبگرمکن دیواری بوتان را بررسی کنیم؛ چرا که این برند در اغلب منازل مورد استفاده بوده و محبوبیت زیادی بین افراد دارد.

دلیل اصلی که ممکن است سبب کاهش فشار شعله آبگرمکن دیواری بوتان شود، بروز مشکل در بخش ورودی گاز است. در این حالت ترکیب هوا و گاز به خوبی صورت نگرفته و آبگرمکن نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. البته دلایل ذکر شده در قسمت قبلی نیز برای آبگرمکن دیواری بوتان صادق بوده که باید بررسی شود. (اما علت کم شدن فشار آب گرم به چه مواردی مربوط می‌باشد؟)

علت کم فشار بودن شعله آبگرمکن دیواری بوتان

در صورتی که با این مسئله روبه‌رو بودید و تخصص لازم را نداشتید، پیشنهاد می‌کنیم از نیروهای متخصص معرفی شده توسط مجموعه استاده کمک بگیرید. این افراد با دارا بودن دانش و مهارت کافی در زمینه تعمیرات آبگرمکن، به سادگی می‌توانند آبگرمکن دیواری یا مخزنی منزلتان را عیب‌یابی و مشکلاتش را برطرف کنند.

آموزش تنظیم شعله آبگرمکن دیواری

برای تنظیم شعله آبگرمکن دیواری کافی است مراحل زیر را انجام دهید تا بتوانید آن را تنظیم کنید؛ البته شایان ذکر است که این کار نیازمند تخصص بالا بوده و در صورتی که آشنایی خاصی با قطعات ندارید، کار خود را به یک متخصص بسپارید. مراحل تنظیم شعله آبگرمکن دیواری به شرح زیر می‌باشد:

  •  رویه نصبی آبگرمکن را برداشته و سپس مشعل را از چند راهه رگولاتور جدا کنید.
  • مشعل، چند راهه آن و نازل‌هایش را با آب گرم به خوبی شستشو دهید.
  • واشر متصل به چند راهه را بررسی و در صورت لزوم تعویض نمایید.
  • مشعل را به چند راهه متصل کنید. این کار مهم‌ترین بخش تنظیم شعله آبگرمکن است، چرا که اگر به درستی وصل نکنید احتمال نشتی وجود دارد.
  • در این گام شمعک توسط گاز خروجی از رگولاتور روشن بوده و زمانی که گاز را باز کنید، مشعل روشن خواهد شد.

شاید با خواندن این مراحل تصور کنید کاری بسیار ساده است که می‌توانید در منزلتان انجام دهید؛ اما واقعیت چیز دیگری می‌باشد. تمامی این قطعات و خصوصا متصل کردن مشعل کاری بسیار حساس است که در صورت خطا، مشکلات جبران‌ناپذیری را برایتان به وجود خواهد آورد. به همین سبب پیشنهاد می‌کنیم که تعمیرکاران متخصص برای تنظیم شعله آبگرمکن دیواری و مخزنی خود کمک بگیرید.

آموزش تنظیم شعله آبگرمکن دیواری

چرا شعله آبگرمکن مخزنی زیاد نمیشود؟

تا این بخش از مقاله به طور کامل در رابطه با دلایل کم بودن شعله آبگرمکن صحبت کردیم و حتی نحوه تنظیم آن را نیز به شما آموزش دادیم. حال ممکن است آبگرمکن شما از نوع مخزنی باشد و با زیاد کردن درجه آن، شعله آبگرمکن افزایش نیابد؛ در این حالت احتمالا مشکل از فشار آب باشد، به‌طوری‌که فشار آب بسیار کم است و در نتیجه افزایش شعله تأثیری در وضعیت نخواهد داشت. حالت دومی که احتمال وقوعش وجود دارد، آلودگی و بسته شدن مسیر قطعات مختلف مانند مسیر ورودی گاز است. در صورتی که فشار آب منزلتان مانند همیشه است و مشکلی از آن بابت ندارید، پس قطعات آبگرمکن مخزنی دچار مشکل شده و باید از یک متخصص کمک بگیرید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در